vrt pozimi

Znanilci pomladi, ki se jih razveselimo vsako leto
Trobentice, zvončki, kronce, pomladanski žafran in telohi spadajo med najzgodnejše in najbolj trdožive znanilce pomladi. V članku si preglejte njihove kratke predstavitve, izvedeli pa boste tudi, kje jih najti v naravi in kako njihovo svežino vnesti v svoj vrt in dom.

Kdaj je pravi čas za obrezovanje vrtnic?
Vrtnica je rastlina, znana po svojih čudovitih cvetovih, ki poleg lepega videza tudi prijetno dišijo. Grmičasta rastlina svojo lepoto skrbno varuje z ostrimi bodicami, ki so razporejene po celotnem steblu, na vrhu katerega se bohotijo rdeči, rožnati, marelični, rumeni ali beli cvetovi. Nekatere sorte vrtnic stojijo in rastejo pokončno, nekatere se razraščajo v razvejano grmičasto obliko, spet druge se vzpenjajo ob opori. Vrtnice slovijo kot razvajene in zahtevne rastline, a resnica je, da so precej trdožive in se tudi v težjih pogojih ne vdajo zlepa.

Zimska sobna rastlina, ki je idealna za ta čas
Če si želite temačnejši letni čas, ki je pred nami, popestriti z nekaj barve, je ciklama idealna izbira. Celo pozimi razveseli s cvetovi močnih živih barv, za povrh so njeni listi ravno tako vizualno zanimivi. Predstavlja očarljivo darilo za ljubitelje rož.

Ljubka majhna rastlinica, ki je primerna za vsak prostor
Eševerije so hitro rastoče sukulente, priljubljene zaradi svojega edinstvenega videza in nezahtevnosti za vzdrževanje. Njihova osupljiva oblika rozete, debeli listi in široka raznolikost barv dajejo vtis, kot da tvorijo en sam velik cvet. Najlepše so poleti, ko se na njih lahko pojavijo čudoviti cvetovi. Čeprav v svojem naravnem okolju zraste tudi do 60 centimetrov, večina sobnih eševerij vse svoje življenje ostane ljubka majhna rastlinica, primerna prav za vsak prostor.

Šest najpogostejših napak, zaradi katerih sobne rastline pozimi odmrejo
Neugodne vremenske razmere so lahko za sobne rastline precej stresne, saj imajo zunanji pogoji vpliv tudi na svetlobo, temperaturo in vlago v stanovanju. Naj vaše rastline ne postanejo žrtve slabe nege v hladnejšem delu leta. Da bi se izognili raznim boleznim ali pa celo odmiranju, bodite pozorni na teh šest napak, ki jih najpogosteje delajo neizkušeni lastniki sobnih rastlin.

Najpogostejša napaka, ki jo delate pri presajanju
Nekatere rastline s časom prerastejo svoj lonček ali pa iz zemlje izčrpajo vsa hranila. Ko vidimo, da rastlina v svojem dosedanjem okolju ne uspeva več tako, kot bi morala, je čas za presajanje. Kako se tega lotiti in na kaj biti pozoren, nam je zaupala Katja Malovrh, strokovnjakinja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani.

6 zaobljub, ki bodo vaš dom naredile prijetnejši
Letos bo vse drugače – pogosto slišimo v januarju. Veliko se bomo gibali, zdravo jedli in skrbeli zase. Vse lepo in prav, ampak kaj pa tista žarnica, ki v kleti ne sveti že nekaj let? Ali pa popravilo mize, ki se ga otepate že več mesecev? Vaše stene že dolgo čakajo na beljenje? Morda je letos čas, da uredite tudi tiste stvari v svojem domu, od katerih bolj ali manj neuspešno že dalj časa odvračate pogled. Konec koncev urejen dom pomeni tudi urejene misli in prijetnejše življenje brez stresa – verjemite, izplačalo se bo.

Zakaj imajo listi sobne rastline rjave konice?
Ste opazili, da je vaša sobna rastlina dobila rjave konice? Poglejte, kaj je lahko vzrok in kako jo lahko rešite.

Sobna smreka je odlična alternativa večjemu božičnemu drevesu
Sobna smreka ali 'Norfolk pine tree' je boru ali smreki podobno drevo nežnega in ljubkega videza. Med prazniki je lahko čudovita alternativa večjemu božičnemu drevesu, vendar pa je poleg tega še veliko več kot le nadomestek praznične smrečice. Morda bo marsikoga presenetilo, da kljub videzu, imenu in vonju ta rastlina nima kaj dosti povezave s smreko. Je namreč tropska rastlina, ki izvira iz južnega Pacifika in v naravi zraste tudi do 60 metrov visoko. Sobne smreke, ki jih gojimo doma kot okrasne rastline, seveda ne dosežejo te višine, ampak vse življenje ostanejo bolj pri tleh, vendar jih ravno to dela tako posebne!

Drevesa in grmovnice, ki jih obrezujemo v decembru
Z decembrom za večino rastlin na vrtu nastopi obdobje mirovanja, kar pomeni, da je to pogosto tudi za vrtnarja čas sprostitve. A bolj izkušeni vedo, da jih pozimi na vrtu še vedno čaka veliko opravil, vključno z nego dreves in grmovnic, ki jih je morda treba obrezati.

So časi, ko smo se ogrevali na drva, že mimo?
Zima je tu in s tem tudi čas, ko je ogrevanje doma neizogibno, pri čemer pa lahko naletimo na precej visoke stroške. A ne le cena, marsikdo ob izbiranju najboljše vrste ogrevanja v zadnjem času pomisli tudi na ekološki vidik. Kaj torej izbrati, da zadostimo obema kriterijema – da ne bomo onesnaževali okolja in nas zimske temperature hkrati ne bodo preveč udarile po žepu?

Kaj lahko za svoj vrt postorimo pozimi?
S svojimi kratkimi dnevi in nizkimi temperaturami zima ljubiteljem vrtnarjenja ne ponuja prav veliko. A kako lahko navdušeni vrtnar ne izgubi stika z zemljo, tudi ko je ta zmrznjena in tako povsem neprimerna za delo?

Zimska zelenjadnica, ki jo lahko pobiramo tudi, ko zapade sneg
Brstični ohrovt je počasi rastoča dvoletnica s precej dolgo rastno dobo, čeprav se običajno goji kot enoletnica. Kot lahko sklepamo že po videzu, je sorodnik zelja in kodrolistnega ohrovta. Te majhne kroglice, ki spominjajo na velike zeljne glave, zrastejo na debelih steblih skupaj s širokimi listi. Ti listi so prav tako užitni in jih je mogoče pripraviti na podoben način kot preostalo zelenolistnato zelenjavo.

Zelišča, ki jih lahko gojimo tudi pozimi
Zelišča so precej trpežne rastline, ki ne uspevajo le na vrtu, ampak se odlično obnesejo tudi v cvetličnih koritih. Od timijana do aromatičnega žajblja v loncih, posodah in okenskih koritih. Poglejte, katera zelišča lahko gojimo tudi pozimi.

Zato orhideji odpadejo cvetovi
Orhideje so čudovite sobne rastline, ki prepričajo s svojimi čudovitimi cvetovi. A pripraviti jih do cvetenja je lahko izziv. Za to sta potrebna čas in pozornost, če cvetovi ali popki prehitro odpadejo, pa sledi razočaranje. Preberite, kaj so mogoči razlogi, da se to zgodi.

Čas je za obiranje kivija
November je mesec, v katerem na svoj račun pridejo vsi ljubitelji kivija. Ker ga je razmeroma enostavno gojiti, se pogosto znajde tudi na naših vrtovih in pod nadstreški, poleg tega pa imamo od njega korist kar dvakrat v letu. Poleti nam bujno zelenje daje prijetno senco, pozno jeseni ali v začetku zime pa zdrave sadeže, polne vitamina C z zeleno sredico in rjavo lupino.

Načini, kako se znebiti strun na vrtu
Strune so ena izmed največjih nadlog, ki se naseli v zemlji in pošteno prizadene pridelek na vrtu. Tako kot pri mnogih drugih škodljivcih škode ne povzroča odrasla žival, ampak njene ličinke. Iz te ličinke se kasneje razvije hrošč pokalica, ki je ime dobil po značilnem zvoku, ki ga proizvaja in se sliši kot rahel pok.

Kako se lotiti gradnje energetsko učinkovite hiše?
Preden se odločite za gradnjo novega doma, premislite, kako ga lahko naredite energetsko čim učinkovitejšega. Morda bo finančni vložek na začetku nekoliko večji, vendar pa boste na dolgi rok prihranili precej toplotne in električne energije ter posledično tudi denarja. S tem pa bo vaš dom postal tudi okolju prijaznejši.

Uhec, ušnik, uhovnik - ga poznate?
Poznate netresk? Je nezahteven za vzgojo in odličen dekor v vsakem stanovanju in na vrtu. Zasadite jih lahko na več načinov in s pomočjo okrasnih loncev, tudi razbitih, ter drugih dekorativnih elementov naredite prave umetnine.

Kaj delamo na vrtu oktobra?
Oktobra se dela na vrtu počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vsi vinogradniki, ljubitelji gob in kostanja ter vseh drugih jesenskih dobrot. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo, skrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato obrodil, še vseeno pa nas čaka nekaj del. Tudi v jesenskem in zimskem času pri vrtičkarjih ni časa za počivanje!

Sploh veste, kako zelo zdravilno je to zelišče?
Zelišča in začimbe so že stoletja cenjeni, tako zaradi okusa kot zaradi svojih zdravilnih učinkov. Sodobne raziskave pa v zadnjem času tudi vse bolj potrjujejo prednosti naravnega zdravljenja in preventivnih učinkov, ki jih imajo zelišča na naše telo. Kako živeti z naravo, dobro ve tudi Bogdan Mak, ki vsa ta in še marsikatera druga zelišča prideluje sam. Med drugim nam je zaupal tudi, katero je njegovo najljubše zelišče in zakaj.

Jesenske zelenjadnice za na vaš balkon
Četudi je bila poletna letina dobra, je treba pomisliti na to, kaj bomo na krožnike postavili jeseni in pozimi. Zdaj je pravi čas, da uredimo svoje vrtičke – tudi tiste urbane, na balkonih, kjer lahko uspeva veliko več, kot si morda mislite.

Okrasne rastline, ki v hladni sezoni lepo uspevajo
Okrasni aranžmaji, ki jih postavimo na zunanje okenske police, lepo polepšajo naš dom in v depresivnih jesenskih in zimskih dneh prinašajo v našo bližino nekaj življenja. Katere balkonske rože, trajnice izbrati?

Prednosti termopanske zasteklitve
Termopanska zasteklitev je postala trend pri zasteklitvi oken, teras in zimskih vrtov. Gre za zasteklitev, ki je zaradi svojih lastnosti še posebej visoko cenjena in spoštovana – zato je prav, da tudi vi spoznate vse prednosti termopanske zasteklitve, vključno z edinstveno prednostjo možnosti popolnega odprtja vseh stekel!

Čas je, da pridelke z vrta spremenimo v ozimnico
Konec poletja ne prinese le krajšega dneva in hladnejših večerov, ampak tudi vrhunec vrtičkarske sezone, kar pomeni, da je vrt v tem času najbolj bujen in pogosto je pridelka več, kot bi ga lahko porabili. Da vsa ljubezen in delo, ki ste ga vložili vanj, ne bo zaman, vse pridelke poberite in jih shranite za zimo. Priprave ozimnice se lotite že v avgustu, pri tem pa upoštevajte nasvete, kako posamezno vrsto zelenjave ali sadja ali zelišč čim dlje ohraniti svežo.

Nenavadne rastlinice, ki so na las podobne majhnim kamenčkom
Živi kamenček je ena najbolj edinstvenih sukulent, ki obstajajo. Ime je rastlina dobila po svojem zanimivem videzu, ravno ta njen nenavadni videz pa je razlog, da so živi kamenčki tako iskani in priljubljeni. Njihovo gojenje je lahko izziv, vendar je uspeh možen, če poskrbite, da bodo dobile dovolj sonca in upoštevate še nekaj drugih zahtev.

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni
Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.

Drevesa, grmovnice in druge rastline, ki se odlično obnesejo kot živa meja
Postavitev ograje ali zidu okoli parcele ni edini način za ustvarjanje zasebnosti. Če želite radovedne poglede zadržati stran od vašega dvorišča, lahko to storite tudi z rastlinami – pogled na zelenje je vedno lepši kot pogled na betonsko ograjo, kajne?

Pritlikava vrba, ki v vsakem letnem času pokaže drugačno barvo
Japonska vrba je pritlikava vrba, ki je zelo priljubljena zaradi svojega čudovitega spreminjajočega se videza skozi vse leto. Bujna krošnja se spomladi razvije v marmorirano mešanico zelene in bele barve z rožnatimi konicami v barvi flaminga. Listi poleti zbledijo do zelene barve in ko jeseni odpadejo, se pokažejo koralno oranžna stebla. Preden se spomladi spet pojavijo, pa lahko na drevesu občudujemo rumene mačice.

Zakaj na vrtu uporabiti lesni pepel?
Najboljši način za uporabo lesnega pepela je, da ga razporedite po vrtnih gredah. Toda to morate storiti previdno, da ne pretiravate z odmerki, saj lesni pepel poveča raven pH v prsti.