Dominvrt.si

STA

Če tega ne boste upoštevali, se danes zvečer lahko zgodi katastrofa

Kresovanja na Slovenskem imajo dolgo in bogato tradicijo, ki sega že v poganske čase. Vendar pa na večer pred prvim majem, praznikom dela, kresove prižigamo zaradi drugega pomena. Da bo praznovanje varno, se držite naslednjih opozoril.

Slovenka s fotografijo kužka osvojila srca Američanov

Slovenska fotografinja Nika Kuplenk Golobič je na mednarodnem tekmovanju organizacije International Society of Animal Photographers v ameriškem Minneapolisu osvojila prvo mesto v kategoriji Psi na prostem. Gre za nagrado po izboru sodnikov, ki prinaša tudi naziv 'fotografinje živali'. Nagrajena fotografija z naslovom 'Duh' prikazuje psa italijanske pasme -Romanski vodni pes.

Zapuščene, prezrte, pozabljene: živali niso smeti!

Vsako leto po svetu na milijone psov in mačk konča na ulici – brez hrane, zavetja ali osnovne oskrbe. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije je kar 200 milijonov psov in 480 milijonov mačk brez doma. Po uradnih podatkih naj bi bilo v Sloveniji zapuščenih 12.000 živali, a je ta številka zagotovo vsaj še enkrat višja.

Arso opozarja: To so drevesa, ki danes nujno potrebujejo zaščito

Ob nizkih jutranjih temperaturah so te dni v veliki nevarnosti predvsem drevesa in grmovnice. Predvsem tiste, bolj občutljive na mraz, ki so že začele cveteti, bi lahko utrpele hudo pozebo, zato jih je treba zaščititi.

Zveza potrošnikov razkrila, kaj vse se skriva v šopku rož

Zveza potrošnikov Slovenije na podlagi raziskave iz tujine opozarja, da so v rezanem cvetju pogosto prisotnipesticidi- tudi taki, ki so v EU prepovedani, zato naj potrošniki pred nakupom preverijo poreklo ali izberejo lokalno cvetje. Pozivajo pa tudi k spremembah zakonodaje na tem področju z namenom zaščite javnega zdravja in okolja.

Slovenki razkrili osupljivo ljubezensko življenje čričkov

Črički niso zgolj glasbeniki, temveč pravi mojstri osupljivih ljubezenskih predstav, razkriva študija, ki sta jo v priznani reviji za vedenjsko ekologijo in sociobiologijo objavili raziskovalki Nacionalnega inštituta za biologijo. Samci se samicam pred parjenjem postavljajo z zapleteno vibroakustično uprizoritvijo, sestavljeno iz petja in plesa.

Slovenija bo morda kmalu dobila še eno futuristično stolpnico

Stolpnice v Ljubljani rastejo kot gobe po dežju, toda ta, ki jo namerava družba Severnica zgraditi v naslednjih dveh letih, bo prekosila prav vse doslej. Ne samo s svojo višino, tudi njen izgled naj bi bil vse prej kot klasičen, lahko bi rekli celo futurističen.

Zemlji se približuje asteroid s premerom do 100 metrov

Evropska vesoljska agencija je nedavno odkrila asteroid 2024 YR4, ki mu pripisujejo minimalno možnost, da zadane zemljo. Po trenutnih napovedih bi se to lahko zgodilo leta 2032.

Ministrstvo pojasnuje, kako je s požarno varnostjo v dijaških domovih

Kako je mogoče, da v dijaškem domu Ivana Cankarja v Ljubljani, v katerem se je ponoči zgodil hud požar, niso imeli nameščenih požarnih alarmov? To se danes – žal dan prepozno, sprašuje marsikdo. Toda ne glede na zakon gre pravzaprav za življenja mladih ljudi, ki jih je treba zaščititi, kar pa, kot kaže, v ustanovi niso storili.

Toliko časa nam je še ostalo na planetu Zemlja

Znanstveniki pravijo, da se nam čas na Zemlji izteka. Da bi ponazorili, koliko časa nam je še ostalo, je neprofitna organizacija Bulletin of Atomic Scientists, že leta 1947 ustvarila temu namenjen časovnik ali uro. Toda današnje novice niso nič kaj spodbudne.

Bodo luči na dvoriščih kmalu prepovedane?

Ministrstvo za okolje je v javno razpravo poslalo uredbo o omejevanju svetlobnega onesnaževanja okolja, ki med drugim prinaša bistveno nižje mejne vrednosti osvetljevanja oglasnih panojev v naseljih. Obenem prepoveduje celovito razsvetljavo stanovanjskih fasad, kar pa ne velja za zunanje prostore, kot so balkoni in dvorišča, mirijo na ministrstvu.

To je razlog, da Ljubljanski grad te dni preletavajo helikopterji

Ljubljanska mestna občina je te dni začela z napovedano sečnjo dreves na Grajskem griču pod Ljubljanskim gradom. Kot je za STA povedal ljubljanski župan Zoran Janković, je sečnja na grajskem hribu namenjena zaščiti hiš in prebivalcev pod gričem.

Končuje se še eno rekordno leto

Vse kaže, da bomo zabeležili novo rekordno toplo leto, hkrati pa naj bi bilo to prvo leto z dvigom temperature nad 1,5 stopinje Celzija!

'Oni slišijo tvoje petarde. A ti slišiš njihov strah?'

Strah, ki ga živali občutijo ob pokanju petard, jim povzroča velik stres, ki lahko poslabša bolezenska stanja, s katerimi se morebiti spopadajo, oziroma zmanjša njihovo odpornost. Žal pa je pokanja še vedno preveč. Preverite, kaj svetujejo veterinarji.

Huda suša razkrila potopljeno vas

Zaradi visokih temperatur in dolgotrajne suše v Grčiji se je po več desetletjih znova pokazala potopljena vas Kallio.

Znan je razlog, zakaj je poginil delfin iz Jadranskega morja

Delfini so v jadranskem morju razmeroma redki, a - če imamo srečo – jih lahko včasih opazimo tudi na slovenski obali, žal pa odslej enega manj. Potem, ko je javnost konec julija šokirala novica, da na obalo ob Strunjano naplavilo mrtvega delfina, je sedaj jasno, kaj se je zgodilo z njim.

Štorklje se iz Prekmurja selijo v druge dele države

Raziskovalci Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije so objavili vzpodbudno novico v povezavi z belimi štorkljami. Potem ko jih je bilo v Prekmurju zadnja leta vedno manj, so letos na območju celotne države zabeležili največ gnezdečih parov in mladičev belih štorkelj doslej.

V Sloveniji potrjeni prvi primeri škodljivega japonskega hrošča

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da se je pri nas prvič pojavil japonski hrošč. Gre za izjemno nevarnega škodljivca, ki se hitro širi in uničuje vse pred sabo.

Tako so se od šimpanzinje Mojce poslovili njeni prijatelji

Iz ljubljanskega živalskega vrta poročajo o žalostni vesti. V 50. letu starosti se je poslovila šimpanzinja Mojca, ki so jo zaradi hudih težav s srcem morali evtanazirati.

V Jadranskem morju se ob obalah pojavlja žival, ki povzroča opekline

Ob italijanski obali je bilo v zadnjih dneh opaziti večje število ognjenih črvov. Ognjeni črv je pogost prebivalec Jadrana, a populacija v zadnjih letih predvsem zaradi vročinskih valov in višjih temperatur narašča. Poleg tega se iz globin morja vse bolj pomikajo proti obali.

Strokovnjaki svarijo pred novo vrsto komarja

K nam je prispela nova vrsta komarja, ki ni tako zelo nedolžna, svarijo strokovnjaki. Poleg tigrastega komarja, ki je v Evropo prišel že leta 1978, je bil v Evropi letos prvič zaznan tudi ščitasti komar. Pogoje za njegovo širjenje ustvarjajo predvsem podnebne spremembe, so sporočili iz Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC).

Vrata odprla najvišja stavba v Sloveniji

Slovenija je bogatejša za nov arhitekturni dosežek, in sicer je svoja vrata za obiskovalce odprla najvišja stavba pri nas. To je kar 106 metrov visok razgledni stolp v Rogaški Slatini.

Sprememba zakonodaje za boljšo potresno varnost

Ena od zakonitosti, ki jih je potrebno upoštevati pri gradnji lastnega doma, je tudi načelo potresne varnosti. S 1. majem je v ta namen veljavo stopilo novo določilo – preberite, na kaj morate biti pozorni, če se lotevate ali pa ste morda v začetni fazi gradnje.

Pobegla koala v drevesnici pojedla toliko listja, da se je komaj premikala

Le kdo bi si misil, da so tako prikupne in na prvi pogled tako zelo nedolžne živali, sposobne česa takega. To so nedavno spoznali zaposleni avstralske drevesnice v Brisbanu v Avstraliji, ko so po več mesecih le odkrili, kdo povzroča škodo na mladih drevesih. Za vandalizem, zaradi katerega je bila drevesnica ob številne mlade sadike evkaliptusa je bil kriv, kot so naposled ugotovili, nihče drug kot zelo lačna koala.

To je razlog za nenavadno vremensko dogajanje to poletje

Julij je bil po podatkih EU najtoplejši mesec na svetu v zgodovini meritev, je danes potrdil evropski program za podnebje Copernicus.

Bo energetska kriza pospešila prehod na obnovljive vire energije?

Zima bo, kot kaže, dolga in mrzla, vendar pa ta novica ne prihaja s strani meteorologov, ampak je le posledica aktualnih družbenih dogodkov, ki smo jim priča v zadnjem času. Vojna v Ukrajini, okrevanje gospodarstev po pandemiji in naraščajoča inflacija, nenazadnje pa tudi motena oskrba z energenti že terjajo svoj davek. V luči tega potekajo številne konference in zasedanja EU, na katerih stroka v sodelovanju s politiko skuša najti najbolj ugodne rešitve za izhod iz energetske krize.

Slovencev, ki si ne morejo privoščiti primerno toplega stanovanja, je vedno manj

V torek, 20. 9. 2022, se je začel evropski teden trajnostnega razvoja 2022, namenjen organiziranju dejavnosti, projektov in dogodkov, ki podpirajo trajnostni razvoj in njegove cilje ter skrbijo za njihovo prepoznavnost. Aktivnosti bodo potekale do ponedeljka.

Čemaž znižuje holesterol in blagodejno vpliva na celo telo

Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cveti aprila in maja v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu!

Cene stanovanj lani z najvišjim skokom v 15 letih

Lanskoletna rast cen stanovanjskih nepremičnin je bila največja po četrtem četrtletju leta 2007, ko je bilo zvišanje 20,4-odstotno, so sporočili s statističnega urada.

Napovedovanje, kakšno bo vreme, ni več dovolj

Vremenski, podnebni in vodni ekstremi v številnih delih sveta zaradi podnebnih sprememb postajajo vse pogostejši in intenzivni. Na današnji dan tako obeležujemo svetovni dan meteorologije, in sicer pod geslom Zgodnja opozorila za pravočasno ukrepanje.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 921