AvtorSTA

Previdno pri kurjenju v naravi
Prihaja pomlad in mnogi bodo to izkoristili za delo v naravi. Na Policijski upravi Celje ob tem državljane pozivajo, naj bodo pri kurjenju trave, vejevja in drugih odpadnih snovi še posebej previdni in odgovorni. Tako so v samo zadnjih nekaj dneh zaznali večje število požarov v naravi oziroma na prostem.

V Škocjanskem zatoku postavili hotel za žuželke
V naravnem rezervatu Škocjanski zatok pri Kopru je zrasel hotel za žuželke. Gre za objekt iz naravnih materialov, ki različnim vrstam žuželk nudi primeren prostor za gnezdenje. Kot opozarjajo v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), je v naravi za to primernih območij zaradi človekovih posegov vse manj.

Hitro na vrt, ob koncu tedna bo hladneje
Začelo se je trimesečno obdobje meteorološke pomladi, ki prinaša v prvih dneh tega tedna sončno in stabilno vreme, medtem ko se konec tedna za kratek čas obeta prehod fronte in ohladitev. Minula meteorološka zima pa je bila za večji del Slovenije nadpovprečno topla, imeli smo tudi nadpovprečne količine padavin, ugotavljajo na Agenciji za okolje.

Trganje te rastline je kaznivo dejanje
Na območju Boča pri Rogaški Slatini, ki sodi med zavarovana območja v naravi, je že zacvetela velikonočnica, zaščitena rastlina, ki v vsej južni Evropi uspeva le v Sloveniji, in sicer na štirih rastiščih. Dve od teh sta na Ponikvi pri Šentjurju, eno je na Boču, eno pa ostaja skrito, saj so ga ljudje pred leti precej izropali.

V Teksasu pred mrazom množično rešujejo tudi morske želve
Velik del ZDA je še vedno v primežu mraza, najhuje pa je v Teksasu, kjer tako nizkih temperatur niso vajeni in kjer so bili v sredo brez elektrike trije milijoni odjemalcev. Mraz je omrtvičil tudi morske želve, ki jih prebivalci Teksasa množično rešujejo in jih vozijo na toplo, v konvencijski center v turističnem kraju South Padre Island.

Po svetu onesnaženost zraka skrajša življenje za povprečno dve leti
V Evropi je zaradi slabega zraka življenjska doba povprečno skrajšana za osem mesecev.

V okolici Pirana je bilo pod vodo zelo hrupno
V morju v okolici Pirana se je zadrževala skupina od 35 do 40 delfinov, v kateri so bili tako samci kot tudi samice z mladiči.

Kdo se skriva za rokavicami Bernieja Sandersa?
V zadnjem dnevu so fotografije Bernieja Sandersa preplavile družabna omrežja, saj je senator na slovesnosti ob prisegi predsednika Joeja Bidna nosil zanimive rokavice.

Povozili slovenskega volka Antona
Na avtocesti nedaleč od Reke so v prometni nesreči povozili volka Antona, ki je imel slovensko ovratnico. Po nesreči so znova pozvali voznike k previdni vožnji na cestah v primorsko-goranski županiji, kjer se je od začetka leta zgodilo že 25 prometnih nesreč, v katerih so vozila trčila v divje ali domače živali.

Država začela zbirati prijave škode po nedavnem potresu
Uprava za zaščito in reševanje je regijske izpostave na območjih, ki so v decembrskem potresu s središčem na Hrvaškem utrpela materialno škodo, konec prejšnjega tedna pozvala, naj začnejo ocenjevati posledice, ki so nastale zaradi tresenja tal.

Pandemija bo zaznamovala tudi tradicionalne novoletne zabave po svetu
Pandemija covida-19 bo letos zaznamovala tudi skok v novo leto. Javnih praznovanj večinoma ne bo, ponekod pa bodo vseeno potekali tradicionalni ognjemeti, ki razsvetlijo nebo v prvih minutah novega leta.

Pingvini v londonskem akvariju gledajo božične filme
Pingvini v londonskem akvariju morskih živali karanteno med pandemijo covida-19 preživljajo podobno kot mnogi ljudje v Angliji – gledajo namreč božične filme.

"Najbolj osamljeni slon na svetu" dobil nov dom
Slon Kaavan, ki je v Pakistanu živel v zelo slabih razmerah, je prispel v Kambodžo in že spoznal svoje sosatanovalce. Tam ga je toplo pozdravila tudi ameriška zvezdnica Cher, ki ga je pospremila v zavetišče za divje živali, kjer je njegov novi dom.

Praznični december v Ljubljani letos nekoliko drugačen
Kraji po Sloveniji z decembrom vstopajo v praznični čas, ki pa bo letos zaradi epidemije covida-19 potekal nekoliko drugače. V Ljubljani bodo tako brez množične prireditve v petek prižgali praznične lučke, tradicionalnega Miklavževega sprevoda pa letos ne bo. Pod vprašajem ostajajo tudi druge praznične prireditve.

Razkuževanje embalaže po prihodu iz trgovine ni potrebno
Marsikdo se sprašuje, ali lahko novi koronavirus v dom prinese z izdelki iz trgovine. A na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pravijo, da razkuževanje embalaže po prihodu iz trgovine ni potrebno, saj trenutno ni zanesljivih dokazov, da bi se okužba z novim koronavirusom lahko prenašala s hrano ali embalažo. Raje dosledno umivajmo roke.

Slovenija tudi septembra z eno višjih rasti gradbeništva v EU
Obseg gradbenih del v območju z evrom in v celotni EU se je septembra zmanjšal, upad na mesečni ravni je bil 2,9- oz. 2,5-odstoten. V medletni primerjavi je bil padec 2,5- oz. 2,7-odstoten. Slovenija pa je tako na mesečni ravni kot v medletni primerjavi tudi septembra zabeležila eno višjih rasti, je danes objavil evropski statistični urad Eurostat.

To je najdražji golob na svetu
V Belgiji so na dražbi prodali tekmovalnega goloba, za katerega so iztržili rekordnih 1,6 milijona evrov. Dve leti staro samičko New Kim (Nova Kim) je kupil neimenovani kitajski kupec.

V veljavo stopa vmesna rešitev za ravnanje z odpadno embalažo
V veljavo je stopila novela zakona o varstvu okolja, ki prinaša več novosti, med najpomembnejšimi pa je vmesna rešitev problematike na področju odpadne embalaže. Letos namreč stroške odvoza embalaže, ki je niso odpeljale pooblaščene družbe, krije država, v prihodnje pa naj bi to padlo na ramena podjetij.

Navdušeni raziskovalci: kočevska risinja ima mladička
V Sloveniji je risja populacija majhna – lani jih je bilo po oceni strokovnjakov približno 20. Zato so še toliko bolj veseli novice, ki prihaja s kočevskega konca, da so opazili risinjo z mladičem.

S preprostim trikom steklenico vina ohladite v nekaj minutah
Ste pripravili okusno večerjo, toda pozabili ohladiti steklenico vina? Poglejte, kako lahko hitro in učinkovito rešite to zagato.

Tasmanski vrag se je vrnil na avstralsko celino
Tasmanski vrag, ki je do nedavnega živel le še na otoku Tasmanija, se je po 3000 letih vrnil na avstralsko celino.

Potrošnike pozivajo k trajnostnemu ravnanju
Slovenci na leto prižgemo okoli 16 milijonov nagrobnih sveč – od tega dve tretjini ob 1. novembru –, ki končajo kot odpadek, ob bližajočem se dnevu spomina na mrtve opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Količina sveč, poslanih na trg, po njihovih navedbah sicer nakazuje trend zmanjševanja: lani jih je bilo 15 odstotkov manj kot predlani.

V Nazci odkrili 2000 let star geoglif mačke
Znanim geoglifom iz Nazce, iz kilometrov linij ustvarjenih ogromnih risb živalskih figur, se je pridružila 2000 let stara podoba mačke. Arheologi so podobo na hribovitem terenu odkrili med preučevanjem območja. Javnosti je med podobami t. i. Nazca linij najbolj poznan kolibri.

Onesnažen zrak Ljubljančane stane 434 milijonov, Mariborčane 107 milijonov evrov letno
Družbeni stroški onesnaženja zraka so v Ljubljani leta 2018 znašali 434 milijonov evrov letno oz. 1502 evra na prebivalca. V Mariboru je skupna škoda dosegla 107,2 milijona evrov oz. 965 evrov na prebivalca, kaže raziskava organizacije CE Delft. Največja družbena škoda je sicer zaradi slabe kakovosti zraka v tem letu v Evropi nastala v Londonu.

Voda in milo za velik del sveta še vedno nedosegljiva
Letos v luči pandemije covida-19 današnji svetovni dan umivanja rok opozarja na ključno vlogo tega dejanja pri zaščiti pred nalezljivimi boleznimi, vključno s covidom-19.

Strma rast smejalnega plina v ozračju ogroža okoljske cilje
Količine dušikovega oksida - plina, ki ga imenujejo tudi smejalni plin in je podnebju 300-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid - se v ozračju hitro povečujejo, ugotavlja nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature. Znanstveniki za to krivijo predvsem kmetijstvo.

Arktični ocean umira
Največja raziskovalna odprava se je danes s severnega pola vrnila v Nemčijo, potem ko so več kot leto dni zbirali informacije in podatke o vplivu podnebnih sprememb na Arktiko. Raziskovalci iz 20 držav so na severnem polu preučevali, kako toplejše podnebje vpliva na taljenje ledenikov. "Arktični ocean umira," so raziskovalci povzeli ugotovitve.

Princ William: Za 'popravilo' planeta imamo le 10 let
Britanski princ William je ustanovil okoljsko nagrado za inovativne rešitve za največje okoljske težave našega planeta. Kot so sporočili iz njegovega urada v Londonu, bodo naslednjih deset let vsako leto podelili pet nagrad Earthshot po milijon funtov (1,1 milijona evrov) za spodbujanje sprememb in pomoč pri odpravljanju škode na planetu.

Novi koronavirus lahko pod določenimi pogoji preživi na površini telefona
Novi koronavirus lahko pod določenimi laboratorijskimi pogoji ostane na površinah, kot so bankovci ali telefoni, kužen do 28 dni, so opozorili znanstveniki. S tem so ugotovili, da je virus lahko kužen dlje, kot so doslej domnevali.

Letošnji september najtoplejši do zdaj
Letošnji september je bil najtoplejši, odkar zbirajo podatke, je razvidno iz podatkov evropskega programa Copernicus. V povprečju je bil mesec za 0,05 stopinje Celzija toplejši od lanskega septembra, ki je že lani osvojil naziv najtoplejšega prvega jesenskega meseca.