Dominvrt.si

Avtor
STA

Po nižinah velika toplotna obremenitev

Prvi letošnji vročinski val je poleg visokih temperatur in velike toplotne obremenitve prinesel tudi prvo možnost sušnega obdobja. Zato ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poziva k skrbnemu ravnanju z vodo.

V hrvaški vasi prodajajo stare hiše za eno kuno

V občini Legrad na severozahodu Hrvaške za eno kuno (13,3 centa) prodajajo prazne in zapuščene hiše, da bi povečali število prebivalcev kraja, ki leži blizu sotočja Mure in Drave ob hrvaško-madžarski meji. Doslej so prodali 17 hiš, za nakup pa se zanimajo tudi posamezniki iz Rusije, Turčije, Kolumbije in še nekaterih držav.

Pozor! V bližini Kamenjaka opazili nevarno meduzo

V morju pri polotoku Kamenjak blizu Pulja so potapljači okoljevarstvenega združenja iz Medulina opazili meduzo mesečinko. Opozarjajo, da je bližnje srečanje z mesečinko lahko zelo boleče, ker povzroča poškodbe, podobne opeklinam. Pojav mesečinke pa ni razlog, da bi se izogibali kopanju v morju, so dodali.

Več kot 200 primerov mišje mrzlice

NIJZ je letos v Sloveniji zaznal porast primerov mišje mrzlice, kar se odraža tudi v večjem številu hospitalizacij in obravnav bolnikov. Do danes je prijavljenih več kot 200 primerov hemoragične mrzlice z renalnim sindromom.

Policija svari pred lažnimi serviserji

Ljubljanski policisti v zadnjem času opažajo nadaljevanje trenda drznih tatvin, ko neznanci zamotijo stanovalce hiš, ti pa šele čez čas ugotovijo, da so jih okradli. K previdnosti pozivajo predvsem starejše, ki so najpogosteje žrtve tovrstnih tatvin.

Maj marsikje eden najbolj namočenih v zgodovini meritev

Najnižjo temperaturo so izmerili na Kredarici, minus 5,5 stopinje Celzija. Tudi ves mesec maj je bil doslej hladnejši od dolgoletnega povprečja, po količini padavin pa bo po pričakovanjih marsikje eden najbolj namočenih majev v zgodovini meritev, pravijo na Arsu.

Potrjeni že prvi primeri klopnih bolezni

Ob toplih dneh, ko več časa preživljamo na prostem, ni odveč previdnost pred klopi. Ti lahko namreč prenašajo bolezni, nevarne človeku, pri nas najpogosteje klopni meningoencefalitis in lymsko boreliozo. Pred prvim se lahko učinkovito zaščitimo tudi s cepljenjem, drugo pa lahko zdravimo. Po podatkih NIJZ so prve primere obeh letos že potrdili.

Obeležujemo evropski dan parkov in začetek tedna gozdov

V Evropi je 24. maj vsako leto posvečen naravnim in narodnim parkom. Letošnji slogan je "Prihodnja generacija parkov", s čimer želijo pobudniki spodbuditi razprave o prihodnosti zavarovanih območij. Z današnjim dnem se začenja tudi Teden gozdov 2021, namenjen promociji gozdov in gozdarstva, ki letos poteka pod geslom "Načrtno z gozdom".

Dež otežuje delo na vrtovih in poljih

Vreme zadnje čase kmetom in vrtičkarjem ni ravno naklonjeno. Dež v zadnjih dneh otežuje tudi delo v hmeljiščih, še vedno v večini hmeljišč tako poteka napeljava poganjkov na vodila. Hmelj medtem zaradi hladnega in deževnega vremena počasneje raste, je povedala specialistka za hmeljarstvo Irena Friškovec.

V Sodražici bodo obnovili tamkajšnji kostanjev park

V Občini Sodražica so se odločili za prenovo tamkajšnjega kostanjevega parka, kjer med letom potekajo številni družabni dogodki, med njimi vsakoletni Psoglavski dnevi, največja kulturno-etnološka prireditev v občini. Vrednost celotne naložbe znaša nekaj manj kot 96.000 evrov, so sporočili z občine.

Začenja se gradnja največje sončne elektrarne v Sloveniji

Holding slovenske elektrarne (HSE) je pridobil pravnomočno gradbeno dovoljenje za elektrarno z močjo 3,036 megavata, ki jo bodo gradili na rekultiviranem in zaprtem delu odlagališča nenevarnih odpadkov Prapretno pri Hrastniku. Temeljni kamen bodo položili 3. julija.

Družina Obama žaluje za psičkom

Družina nekdanjega ameriškega predsednika Baracka Obame je sporočila, da je poginil njihov pes Bo, ki je živel z njimi tudi v Beli hiši. Dočakal je 12 let.

Na ogled cvetočih narcis pod Golico letos z brezplačnim javnim prevozom

Travniki cvetočih narcis vsako leto v vasi pod Golico privabijo številne obiskovalce. Po lanskih slabih izkušnjah z množico avtomobilov so se letos na Jesenicah odločili, da med majskimi vikendi cesti na Planino pod Golico in Javorniški Rovt zaprejo za osebna vozila ter za obiskovalce organizirajo brezplačen javni prevoz.

Previdno pri kurjenju prvomajskih kresov

Uprava za zaščito in reševanje pred prihajajočimi prvomajskimi prazniki poziva vse organizatorje kresovanj, naj pri tem upoštevajo varnostne ukrepe. Zagotovljena mora biti požarna straža, ob požaru v naravnem okolju pa je treba poklicati na telefonsko številko 112 in nemudoma obvestiti pristojni regijski center za obveščanje, so še sporočili.

Gorenjski gozdovi bogatejši za tri rise

Potem ko so v okviru projekta Life Lynx na Jelovici v naravo spustili risa Zoisa in Aido, so se jima na Gorenjskem pridružili še Tris, Julija in Lenka. "Gre za pomemben dogodek za slovensko okolje in naravo, še posebej pa za slovenskega risa," je dejal minister za okolje in prostor.

Kaj prinaša novi gradbeni zakon?

Ministrstvo za okolje in prostor je v vladno obravnavo predložilo predlog novega gradbenega zakona. Ta bo med drugim upošteval odločbo ustavnega sodišča glede posega v pravico do spoštovanja doma ter uvedel določene spremembe in novosti, da bi bili postopki enostavnejši in hitrejši.

Ob italijanski obali opazili sivega kita

Ob italijanski obali so v zadnjih dneh že večkrat opazili mladega sivega kita, nazadnje blizu Fiumicina pri Rimu. Pojav sivega kita v Sredozemskem morju je izjemno redek, zato je ta med strokovnjaki in ljubitelji živali vir precejšnjega vznemirjenja in številnih vprašanj, od kod je prišel.

Pripravlja se dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050

Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov.

Na Gorenjsko prispela še dva romunska risa

V okviru projekta Life Lynx so ta konec tedna v prilagoditveno oboro na Jelovici pripeljali dva risa iz Romunije, in sicer samico Aido ter samca Zoisa. Prvega risa so v okviru omenjenega projekta na Gorenjsko preselili že marca, in sicer na Pokljuko. Do konca leta naj bi se na območje Gorenjske in severne Primorske naselilo pet risov.

Župani podpisali pogodbo za dokončno ureditev dolenjsko-belokranjskega centra za ravnanje z odpadki

Deset županov dolenjskih in belokranjskih občin je po tem, ko so leta 2015 zavrnili skoraj štirikrat dražjo naložbeno inačico, danes podpisalo pogodbe za gradnjo objekta za mehansko in biološko obdelavo komunalnih odpadkov na leskovški deponiji Centra za ravnanje z odpadki Dolenjske – Cerod. Naložba bo brez davka stala 7,8 milijona evrov.

Previdno pri delu na vrtu, v porastu je mišja mrzlica

Epidemiologi opažajo večje število prijavljenih primerov mišje mrzlice. Od začetka januarja je bilo prijavljenih 47 primerov. Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager je zato pozvala k previdnosti ob opravilih, kjer bi lahko prišli v stik z mišjimi iztrebki, na primer pri čiščenju kleti in drvarnic.

Pozeba povzročila 50 milijonov evrov škode

Državni sekretar Anton Harej si je ogledal nastalo škodo na sadnem drevju zaradi pozebe v Vipavski dolini. Najhuje so prizadeti sadovnjaki v nižjih predelih Vipavske doline in slovenske Istre, kjer je odvisno od vrste sadnega drevja škoda lahko tudi 100-odstotna. Harej je prizadetim sadjarjem obljubil pomoč države v obliki različnih ukrepov.

Vse dimnikarske družbe še vedno nimajo ustrezne merilne opreme

Največ prijav so prejeli zaradi domnevnega kurjenja nedovoljenega goriva v malih kurilnih napravah na trdno gorivo. Poglavitna ugotovitev inšpektorjev, ki obravnavajo te prijave, je, da uporabniki dimnikarskih storitev v malih kurilnih napravah večinoma uporabljajo ustrezno gorivo, a na svojih kurilnih napravah ne omogočajo izvajanja dimnikarskih storitev, kot jih določajo predpisi.

Uprava za varno hrano svari pred virusom rjave grbančavosti plodov paradižnika

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja na previdnost pri nakupu semen in sadik paradižnika, paprike in feferonov zaradi možne okužbe z virusom rjave grbančavosti plodov paradižnika. Pridelovalci naj redno pregledujejo svoje nasade in v primeru suma na navzočnost bolezenskih znamenj nevarnega virusa takoj obvestijo upravo.

Temperature drugo noč zapored pod lediščem

Drugo noč zapored so se temperature zraka v večjem delu države spustile pod ledišče, kar v tem letnem času velike skrbi povzroča predvsem sadjarjem. Ti so že v sredo začeli zbirati podatke o škodi po pozebi, ki je na jugovzhodu Slovenije prizadela vse vrste sadja. Najhuje je bilo na Dolenjskem, v Beli krajini in zgornjem delu Posavja. Zelo nizke temperature so bile spet na Bizeljskem, kjer so sicer po oceni stroke najboljše sadjarske lege, je dejala specialistka za sadjarstvo Andreja Brence.

Nekoč iztrebljeni bober se vrača v Slovenijo

V aprilu obeležujemo dan bobrov, ko po vsem svetu potekajo delavnice o teh živalih in njihovi vlogi v ekosistemu. Na območju Slovenije je bil bober v preteklosti iztrebljen, zdaj pa se nanj počasi znova privajamo. Je zavarovana vrsta, opozarjajo na Zavodu RS za varstvo narave.

Obvestilo sadjarjem pred spomladansko pozebo

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča sadjarje, da bo po podatkih Urada za meteorološko napoved Agencije RS za okolje jutri in v četrtek zjutraj zelo mrzlo za ta čas, povsod po državi bo možna pozeba. Petkovo jutro bo manj mrzlo, predvsem v notranjosti bo še možna pozeba.

Slovenija s svojo različico kalkulatorja ekološkega odtisa

Inštitut za zdravje in okolje je objavil slovensko različico kalkulatorja ekološkega odtisa, ki vsakemu posamezniku omogoča, da izračuna svoj ekološki odtis. Le z vrednotenjem življenjskega sloga in ozaveščanjem lahko naredimo pomembne spremembe za čistejše okolje in posledično za zdravje ljudi, so v sporočilu za javnost poudarili v inštitutu.

Tudi hobotnice najverjetneje sanjajo

Tudi hobotnice najverjetneje sanjajo, ugotavljajo brazilski nevrološki raziskovalci v najnovejši študiji. Ugotovili so, da imajo tudi glavonožci dve fazi spanja, eno zelo podobni t. i. fazi REM, ki jo imajo sesalci, ptiči in nekateri plazilci.

Vrtna dela bodo morala počakati

Pred nami je hladno in mokro vreme, ki ne bo pogodu vrtičkarjem. Glede na to, da morda prihaja tudi sneg, priporočamo, da vrtnine pokrijete s kopreno.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984