AvtorSTA

Vrhnika z aplikacijo glede intenzitete smradu
Občina Vrhnika je vzpostavila brezplačno aplikacijo Občinski nos, ki je namenjena spremljanju smradu v občini.

Zapuščene živali iz jeseniške občine od zdaj v Horjul
Iz Občine Jesenice so sporočili, da opravljanje gospodarske javne službe zavetišča za zapuščene živali na območju njihove občine prevzema Zavetišče Horjul.

Zaradi preklinjanja iz parka umaknili papige
Iz angleškega živalskega vrta so nedavno umaknili pet papig, ker so preklinjale pred obiskovalci. Svoj izbor najljubših besed so sicer prikazale že v času karantene, ko so jih avgusta sprejeli v park, a so oskrbniki verjeli, da bodo besednjak spremenile, ko jih bodo dali na ogled javnosti.

V Sloveniji vsak prebivalec po nepotrebnem zavrže okrog 13 kilogramov užitnih živil
V Sloveniji in po svetu obeležujemo prvi mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani, ki ga je s podporo Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) razglasila Generalna skupščina ZN. FAO ob tem izpostavlja naraščajočo lakoto, opozarja na posledice zavržene hrane na okolje in poziva k ukrepanju na vseh ravneh.

Na obali Tasmanije nasedlo 470 kitov
Prva skupina kakih 270 mrkih pliskavk je nasedla v ponedeljek pri kraju Macquarie Harbour, dan zatem pa so okoli 10 kilometrov južneje iz helikopterja odkrili še okoli 200 nasedlih živali. Strokovnjaki domnevajo, da so vsi kiti iz iste jate.

Število izdanih gradbenih dovoljenj za stavbe avgusta navzdol
Avgusta je bilo izdanih en odstotek manj dovoljenj za gradnjo stavb kot julija, celotna površina načrtovanih stavb pa je bila manjša za 14 odstotkov. V primerjavi z lanskim avgustom je bilo število izdanih gradbenih dovoljenj za novogradnje večje za sedem odstotkov, načrtovana površina teh novogradenj pa manjša za dva odstotka.

Odprte so prijave na razpis za evropski zeleni dogovor
Na milijardo evrov vreden razpis za evropski zeleni dogovor, ki naj bi s spremembo t. i. zelenih izzivov v inovacijske priložnosti spodbudil okrevanje Evrope po koronavirusni krizi, se lahko prijavijo raziskovalni in inovacijski projekti za reševanje podnebne krize ter varovanje ekosistemov in biotske raznovrstnosti.

Dim od požarov v ZDA dosegel Evropo
Dim od požarov, ki pustošijo po zahodni obali ZDA, je dosegel Evropo, je sporočil program Copernicus za spremljanje ozračja (CAMS). Dim so na podlagi satelitskih podatkov opazili celo v Severni Evropi, ki je od prizorišča požarov oddaljena kar 8000 kilometrov.

16. september – mednarodni dan zaščitne ozonske plasti
Vsako leto 16. septembra obeležujemo mednarodni dan zaščite ozonske plasti. Letos mineva 35 let od sprejetja Dunajske konvencije o zaščiti ozonske plasti, kar pomeni 35 let globalnih prizadevanj za zaščito tega naravnega ščita, navajajo Združeni narodi. A kljub precejšnji uspešnosti konvencije izzivi ostajajo.

Požari na severozahodu ZDA uničili že 1,6 milijona hektarjev površin
V ZDA še vedno divjajo požari v naravi, ki so doslej od sredine avgusta v Kaliforniji, Oregonu in državi Washington uničili že več kot 1,6 milijona hektarjev površin, skoraj 10.000 hiš in drugih objektov ter povzročili množične evakuacije.

Harry in Meghan sta vrnila davkoplačevalski denar za obnovo njune rezidence
Britanski princ Harry in njegova soproga Meghan, ki sta aprila opustila kraljeve dolžnosti, sta vrnila 2,7 milijona evrov davkoplačevalskega denarja za obnovo njune britanske rezidence Frogmore Cottage.

Ne bojijo se ljudi in se sprehajajo vse bližje središču mesta
V enem najbolj priljubljenih hrvaških turističnih mest, Rovinju, imajo vse več težav zaradi divjih prašičev, ki se v nočnih urah sprehajajo v predmestjih.

Na področju ekološke pridelave hrane ogromne priložnosti
Slovenija ima odlične pogoje za ekološko pridelavo hrane, obenem pa je po takšni hrani veliko povpraševanje kupcev, je na konferenci v Ljubljani dejala kmetijska ministrica Aleksandra Pivec. Velik potencial vidi tudi na področju vinarstva, kjer pa manjkata strategiji razvoja in promocije, je ocenila.

Kmetijsko ministrstvo izpostavlja pomen poklicev s svojega področja
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je ob začetku novega šolskega leta izpostavilo pomen poklicev s področja, ki ga pokriva. Ob tem si želijo, da bi bilo mladih, ki se odločajo za poklice, povezane s kmetijstvom, podeželjem, proizvodnjo hrane, hortikulturo, naravovarstvom, gozdarstvom in živinorejo, še več.

Grenlandski ledeniki so se znašli na prelomni točki
Taljenje ledenega pokrova na Grenlandiji je bilo doslej že tako obsežno, da je škoda nepopravljiva. Sneženje ne more več nadoknaditi izgube ledu, četudi bi se globalno segrevanje končalo danes, je razvidno iz najnovejše študije.

Za vijoličasto morje najverjetneje kriv hipermangan
Za nenavaden pojav, ko se je morje med Belimi skalami in rtom Ronek pred dnevi obarvalo vijoličasto, obstaja zelo velika verjetnost, da je bil vzrok v kalijevem hipermanganu. Gre sicer za razkužilo, ki se v vodi dobro topi in hitro postane neškodljivo. Hipermangan so najbrž po nesreči v morje odvrgli kopalci.

Letošnja letina hmelja ena boljših v zadnjih 10 letih
Kljub poletnim neurjem bo letošnja letina hmelja ena boljših v zadnjih letih po količini in še posebej po kakovosti in vsebnosti alfa kislin.

Če nas obletavajo, ne smemo brezglavo kriliti z rokami
V zadnjem času pogosto opazimo ose, ki nas rade obletavajo predvsem, medtem ko jemo ali pijemo. A vseeno jih ne ubijajte. Poglejte zakaj.

Aktivistka Greta Thunberg: Lepo je spet biti nazaj v šoli
Švedska okoljska aktivistka Greta Thunberg, ki je bila med glavnimi pobudniki gibanja Petki za prihodnost, se po letu premora vrača v šolo. 17-letnica se šole veseli, objavila pa je tudi nasmejan selfi s šolsko torbo na hrbtu in kolesom.

V Atlantiku milijoni ton mikroplastike
Po Atlantiku plava na milijone ton mikroplastike, v novi študiji, objavljeni v strokovni reviji, trdijo strokovnjaki britanskega Nacionalnega centra za oceanografijo. Z novimi meritvami so ugotovili, da samo v zgornjih 200 metrih oceana plava med 12 in 21 milijoni ton mikroplastike.

Cerkniško jezero, park brez gneče in z nedotaknjeno naravo
Cerkniško jezero, ki se ponaša z izjemno biotsko pestrostjo, je zdaj dobilo novo učno pot – Drvošec. Ta 3,7 kilometra dolga pot, ki jo bodo slovesno odprli danes, poteka od požiralnikov Rešeto in se konča dobrih 500 metrov pred mostom pred vasjo Otok, večinoma pa poteka skozi gozd.

Noči, polne čarobnih utrinkov
Na nočnem nebu so znova številni utrinki, za katere se zdi, da prihajajo zgolj z ene smeri neba. Gre za t. i. meteorski roj Perzeidov, ki izhajajo iz ozvezdja Perzej.

Prvi maček britanske diplomacije se bo upokojil
Štiri leta je bil v službi britanskega zunanjega ministrstva, sedaj pa se bo maček Palmerston upokojil in preselil na podeželje.

Majhni sesalci so jedli meso dinozavrov
Majhni sesalci so se že pred 160 milijoni let prehranjevali kot mrhovinarji z mesom umrlih dinozavrov, trdijo strokovnjaki.

Onesnaženost Voglajne v zadnjih letih manjša
Onesnaženost Voglajne, ki je bila zaradi onesnaževanja industrije v Šentjurju, Štorah in Celju vrsto let v spodnjem toku mrtva reka, se je v zadnjem obdobju zaradi sprejetih ukrepov občutno zmanjšala.

Ljubljanski mestni sadovnjaki zaradi vandalizma ne uspevajo po načrtih
Ljubljanska mestna občina si prizadeva, da bi javni mestni prostor obogatila s sadovnjaki. Ti so zdaj na sedmih lokacijah. Zaradi vandalizma v zadnjih letih pa ne uspevajo v skladu s pričakovanji.

Dno Tihega oceana: Obstajajo organizmi, ki preživijo z najmanjšimi možnimi zalogami hrane
Skoraj 100 metrov pod morskim dnom Tihega oceana že 100 milijonov let živijo mikroorganizmi, poročajo japonski in ameriški znanstveniki.

V gozdovih ogromno škode tudi letos
Slovenski gozdovi se tudi letos srečujejo z negativnimi posledicami vetrolomov in s prenamnožitvijo podlubnikov.

Gozdni požari v Avstraliji: Vmesne ugotovitve so pretresljive
V obsežnih gozdnih požarih v Avstraliji, ki so divjali konec lanskega in v začetku letošnjega leta, je poginilo ali ostalo brez svojega življenjskega prostora skoraj tri milijarde živali. Požari, ki so prizadeli deželo tam spodaj, veljajo za ene najhujših v sodobni avstralski zgodovini.

Lisice že pred 40.000 leti živele od človeških odpadkov
Znanstveniki z nemške univerze v Tubingenu domnevajo, da se lisice že vsaj več kot 40.000 let prehranjujejo z odpadki, ki jih povzroča človek.