Plin

Pozor! Kombiniranje teh čistil vas lahko ubije
Španski mediji poročajo o tragediji, ki se je zgodila 30-letnici. Ta je čistila hišo, nenadoma pa jo je zajela slabost. Poklicala je zdravniško pomoč, a ko so prišli, je bilo že prepozno.

Se bomo predramili?
Izumirajo živalske vrste, krči se gozd, kmetijstvo se sooča s točo, pozebo, sušo, poplave se bodo podeseterile, pod vodo bodo mesta. To bodo doživeli naši otroci. Kakšna prihodnost nas sploh čaka?

Kakšen je postopek čiščenja in saniranja posledic poplave?
Čiščenje poplavljenega doma je zastrašujoča in neprijetna naloga. Upoštevajte naslednje smernice, da svoj dom čim prej vrnete v bivalno stanje.

Zakaj na vrtu uporabiti lesni pepel?
Najboljši način za uporabo lesnega pepela je, da ga razporedite po vrtnih gredah. Toda to morate storiti previdno, da ne pretiravate z odmerki, saj lesni pepel poveča raven pH v prsti.

Brez klime to poletje ne bo šlo
Izbira najboljše klimatske naprave za vaš dom je lahko pravi izziv. Kakšno velikost potrebujete? Kolikšni bodo stroški? Ali so klimatske naprave hrupne? Kako urediti montažo? Vse to in še več se gotovo sprašujete, če ste pred nakupom nove klimatske naprave.

Stroški delovanja klimatske naprave vas bodo presenetili
Če je namestitev klimatske naprave še pred nekaj leti veljala za luksuz, je danes zaradi vse bolj vročih in soparnih poletij tako rekoč obvezna oprema vsakega doma. Vendarle pa so številni še vedno prepričani, da gre za velikega porabnika električne energije, zato raje trpijo vročino. Pa ni treba, da je temu tako. Če se dobro informirate o tem, kako kar najbolj optimalno izkoristiti njeno delovanje, zagotovo ne boste 'zašvicali' ob pogledu na račun za elektriko.

To morate vedeti o toplotni črpalki, preden se odločite za nakup
Toplotna črpalka je vse bolj pogosta izbira za zimsko ogrevanje in poletno hlajenje doma. Razlogov, zakaj se zanjo odloča vse več lastnikov stanovanj in hiš, je več, najbolj pomemben pa je zagotovo ekonomičnost. Če razmišljate o tem sistemu, je zdaj pravi čas, saj lahko s sodelovanjem v nagradni igri osvojite vrhunsko toplotno črpalko.

Vse se draži, cene plina pa padajo - kako je to mogoče?
V zadnjih dveh letih smo bili priča izrednim razmeram na trgu energentov. Še posebej zaskrbljeno smo pred vsako zimo spremljali naraščanje cen zemeljskega plina, do katerih je prišlo zaradi istočasnega pojava več manjših dejavnikov, ki sami po sebi najbrž ne bi imeli večjega učinka, skupaj pa so Evropo pahnili v globoko draginjo. A te naj bi bilo sedaj konec!

Kaj je lesna biomasa?
Biomasa je poimenovanje za katero koli organsko snov, ki jo lahko uporabimo za pridobivanje energije. Ker je naša država bogato pokrita z gozdovi, je logično, da se čedalje več pogovarjamo o lesni biomasi.

Tako se lahko znebite hišnih stonog
Pogled na hišno stonogo ali sobno strigo ni prav prijeten in prav nihče si jih ne želi imeti v stanovanju. Čeprav so v resnici popolnoma neškodljive marsikomu, še posebno tistim, ki se žuželk bojijo, povzročajo prave nočne more. Predstavljamo vam nekaj načinov, kako se jih lahko znebite brez uporabe strupenih kemikalij.

Katero ogrevanje je najcenejše?
V času vsesplošne dražitve izdelkov in storitev je marsikdo, ko gre za ravnanje z denarjem, postal še preudarnejši in tako nas s prihajajočo zimo prav vse zanima, kako prihraniti ali pa vsaj ne zapraviti celega bogastva za ogrevanje doma. Na portalu primerjam.si so se tega vprašanja lotili sistematično in tako na podlagi konkretnih številk podali odgovor, kateri izmed načinov ogrevanja je trenutno najbolj ugoden glede na razmerje med ceno, ki jo plačamo za gorivo, in višino začetne investicije.

Ogljikov monoksid - izjemno toksičen plin brez vonja
Ogljikov monoksid, pravilnejši izraz je sicer ogljikov oksid, je brezbarven, gorljiv in izjemno toksičen plin brez vonja. Nastaja ob nepravilnem izgorevanju fosilnih goriv in ga praktično ne moremo zaznati. Kako lahko preventivno poskrbimo, da z njim v prihodnosti ne bomo imel težav v domu, in navsezadnje, kaj narediti v skrajnem primeru?

Slovenca, ki sta svoj dom zamenjala za življenje v kombiju
Kako je videti, ko svoj 'pravi dom' za pol leta zamenjaš za tistega na štirih kolesih? O tem smo se pogovarjali z Aljo in Mihaelom, ki sta pred nekaj več kot pol leta zaklenila vrata svoje nepremične in se podala na avanturo, na kateri ni manjkalo dih jemajočih razgledov, neverjetnih sončnih zahodov, dolgih sprehodov in zavitih kolesarskih poti. Poleg vsega lepega pa življenje v kombiju zahteva tudi določene prilagoditve in s seboj prinese tudi kakšno nevšečnost. Kako sta se spopadala s tem in kje je pravzaprav njun dom, izveste v nadaljevanju.

Prednosti in slabosti geotermalnega ogrevanja
Ena od dolgoročno najugodnejših rešitev za ogrevanje doma je geotermalni sistem ogrevanja. Čeprav je začetni vložek višji tudi zaradi geološke analize zemljišča in izkopa, pa geotermalno ogrevanje zagotavlja trajno zanesljivo pridobivanje toplote in skoraj brezplačno hlajenje. Kakšne so še prednosti in slabosti tovrstnih ogrevalnih sistemov?

Bo energetska kriza pospešila prehod na obnovljive vire energije?
Zima bo, kot kaže, dolga in mrzla, vendar pa ta novica ne prihaja s strani meteorologov, ampak je le posledica aktualnih družbenih dogodkov, ki smo jim priča v zadnjem času. Vojna v Ukrajini, okrevanje gospodarstev po pandemiji in naraščajoča inflacija, nenazadnje pa tudi motena oskrba z energenti že terjajo svoj davek. V luči tega potekajo številne konference in zasedanja EU, na katerih stroka v sodelovanju s politiko skuša najti najbolj ugodne rešitve za izhod iz energetske krize.

Kaj vse je nujno narediti na začetku ogrevalne sezone?
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pripravili seznam opravil, ki jih je pametno storiti na začetku ogrevalne sezone. Z nekaterimi ukrepi namreč lahko preprečimo, da bi imeli v zimskih mesecih težave z ogrevalnim sistemom.

Kakšna mora biti posoda za plinski štedilnik?
Plinske pečice in plinske kuhalne plošče so priljubljene naprave za kuhanje po vsem svetu zaradi relativno nizkih obratovalnih stroškov in širokih kuhalnih zmogljivosti. Čeprav se v zadnjem času vse več ljudi odloča za steklokeramično ploščo, pa kuhanje na plin še zdaleč ni stvar preteklosti. V naslednjih vrsticah najdete praktične nasvete glede izbire posode, ki jih je dobro upoštevati, če kuhate na plin.

Katero vrsto ogrevanja izbrati?
Čeprav morda pred novim vročinskim valom razmišljate zgolj o tem, kako bi se ohladili, pa je neizbežno dejstvo, da se bliža jesen. In z njo prihaja tudi ogrevalna sezona. Preverite, kateri so najpogostejši načini ogrevanja in kako izbrati pravega za vaš dom.

Tako bo sveže cvetje dolgo časa lepo
Medtem ko cvetovi posajenih rastlin trajajo dolgo, imajo rože v vazi veliko krajši rok trajanja, zato morate vedeti, kam svežega cvetja ne smete dati.

Najhitrejši način, da dozorimo banano
Banane so eno najbolj priljubljenih živil, hkrati pa so tudi izjemno priročen prigrizek. Preberite si, kako jih lahko 'dozorimo' najhitreje, če se nam slučajno zgodi, da iz trgovine prinesemo še premalo zrele.

9 hišnih vonjav, ki jih ne bi smeli prezreti
Ko razmišljamo o varnosti doma, najbrž ne pomislimo takoj, da je tudi vonjava lahko opozorilni znak, da nekaj ni dobro oziroma da moramo biti pozorni. Poglejte, katere so te vonjave.

Kakšno kuhalno ploščo naj izberemo?
S starim štedilnikom nekako shajamo, ker smo ga navajeni, vemo, kakšne muhe ima in kako močne gorilnike. Pred menjavo pa nas obhajajo dvomi, če bomo z novim štedilnikom oz. kuhalno ploščo zadovoljni. Kadar menjamo kuhinjo ali se selimo v novo stanovanje, si bomo morda delo v kuhinji organizirali malo drugače. Tisti, ki ne kuhajo veliko ali le občasno, pa morda dajejo več poudarka videzu.

Top šest lastnosti najnaprednejših klim
Nastopilo je obdobje nove generacije klim, ki omogočajo maksimalno udobje.

Cena ogrevanja gre v višave – kdaj se bo ustavila?
Vsak dan lahko beremo o novih primerih vrtoglavih zneskov na položnicah za ogrevanje. Mediji tudi pišejo, da v Sloveniji trenutno poteka nekakšna energetska vojna med ministrstvom, upravniki, stanovalci in dobavitelji plina glede poslovnih in gospodinjskih odjemov.

Tvojih 5 novoletnih zaobljub, pri katerih ti lahko pomagamo
Dodobra smo zakorakali v novo leto 2022 in kot vsako leto, je to čas novih začetkov in višjih ciljev. Tudi vi vsako leto sestavite seznam novoletnih zaobljub? Čeprav vsako leto sprejmemo razne novoletne zaobljube, se jih le redko držimo. Če smo na začetku polni elana in volje do spremembe življenjskega sloga in izpolnjevanja naših obljub, pa se večina zaobljub običajno ne drži. Predstavljamo vam 5 novoletnih zaobljub, pri katerih vam lahko pomagamo, da jih črtate iz vašega seznama.

Cena plina občutno padla
Cene plina v Evropi se po decembrskih rekordih v zadnjih dneh znižujejo. Razlog je predvsem v povečanih dobavah ameriškega plina iz skrilavcev in toplejšem vremenu na stari celini. Kljub padcem pa je tržna cena plina še vedno bistveno višja kot v prvi polovici 2021, tako naj bi ostalo tudi v naslednjih mesecih.

Zakaj so toplotne črpalke vredne naložbe?
Z vsako novo generacijo se družba vse bolj zaveda varovanja okolja, ogljičnega odtisa in splošne učinkovitosti gospodinjskih sistemov, naprav in aparatov.

Tako se bo cena ogrevanja zvišala za manj kot 1 evro
Več kot 62 odstotkov vseh virov energije, ki smo jih leta 2020 porabili v slovenskih gospodinjstvih, je bilo namenjenih ogrevanju prostorov, zato ob pričetku kurilne sezone upravičeno z zaskrbljenostjo spremljamo dogajanje na trgu energentov. Jasno je, da se bodo cene električne energije in plina zagotovo spremenile, od nas samih pa je odvisno, kako močno se bo to poznalo v naši družinski blagajni. Prav zato ponujamo nekaj nasvetov, kako poskrbeti, da se znesek na mesečni položnici ne bo drastično spremenil!

Toplotne črpalke zrak-voda: učinkovito ogrevanje, nižji računi
Veliko družinskih hiš v Sloveniji zaradi nezadostne toplotne izolacije (energijski razred E in slabši) porabi tudi do 70 odstotkov energije za ogrevanje, hlajenje in pripravo sanitarne vode. Gre torej za področje, kjer lahko z zamenjavo tradicionalnih ogrevalnih sistemov na fosilna goriva z naprednejšimi, okolju bolj prijaznimi rešitvami občutno zmanjšamo porabo energije in s tem tudi stroške.

Ogrevanje najdražje v Mariboru, najcenejše v Celju
Naraščajoče cene energije in energentov na veleprodajnih trgih se že odražajo v maloprodajnih cenah toplote iz distribucijskih sistemov toplote. V povprečju je bila ta za tipično gospodinjstvo novembra za 38 odstotkov višja kot lani. Ogrevanje je najdražje v Mariboru, najcenejše pa v Celju.