Plin

Kamin, žar ali kurišče - kaj izbrati?
Toplejši dnevi so pred nami in vzdušje je že pravšnje, da razmišljamo o piknikih in druženjih s prijatelji na domačem vrtu, bližnji jasi ali ob kakšni vodi. Da bo zadišalo po žaru, pa potrebujemo primerno kurišče.

Katera toplotna črpalka za ogrevanje doma je že danes prilagojena za prihodnost?
Se odločate za nakup toplotne črpalke in v poplavi številnih proizvajalcev ne veste, po kakšnih kriterijih skrčiti izbor? Se mogoče sprašujete, katere toplotne črpalke so tiste, ki danes vsebujejo tehnologijo, ki bo v uporabi še mnogo let? V spodnjem besedilu najdete nekatera dejstva, ki vam bodo pomagala najti odgovore na ta vprašanja.

Zakonca Komar sta bila dolga leta nezadovoljna, danes pa ...
Načinov, kako privarčevati pri elektriki in ogrevanju, je veliko, a včasih je za nižji mesečni račun ter vsesplošno zadovoljstvo dovolj že en sam ukrep – zamenjava dobavitelja. To dokazuje tudi primer zakoncev Komar.

Temna plat največje sončne elektrarne na svetu
Največja sončna elektrarna na svetu pokriva kar 13 kvadratnih kilometrov puščave Mojave v bližini meje med Nevado in Kalifornijo. Sestavlja jo kar 356.000 solarnih plošč, energija, ki jo proizvede, pa bi zadostovala z oskrbo kar 140.000 domov, pri maksimalni moči delovanja pa celo dvakrat toliko. A celotna slika tega obrata, ki je v lasti podjetij NRG Energy, Google, BrightSource Energy, je veliko manj lepa, kot se zdi.

V Murski Soboti ogrevanja z geotermalno vodo za zdaj ne bo, v Lendavi ga hvalijo
V Pomurju že dolgo načrtujejo ogrevanje stanovanj z vročo podzemno vodo, a novi sistem koncesij za geotermalno vodo je načrte za tako ogrevanje v Murski Soboti kljub novim vrtinam v ta namen povsem podrl. V Lendavi, kjer sistem deluje že več let, pa trdijo, da je izkoriščanje gospodarsko in okoljsko upravičeno.

"Ponudba je bila tako ugodna, da bi bil greh, če je ne bi izkoristil."
V zadnjih letih se je izjemno povečalo zanimanje za samooskrbo z električno energijo, posledično pa strmo narašča povpraševanje po lastnih sončnih elektrarnah. Pred kratkim sta si jo omislila tudi zakonca Štebljaj iz Ljubljane, s čimer sta uresničila dolgoletno željo.

Elektrika dražja, plin cenejši
Slovenska gospodinjstva so za električno energijo v tretjem četrtletju na četrtletni ravni plačala več, za zemeljski plin pa manj.

Cene električne energije in plina nižje
Cene električne energije za gospodinjstva v EU so se v prvem polletju glede na enako obdobje lani v povprečju znižale za 0,5 odstotka, cene plina pa za 6,3 odstotka. V Sloveniji, kjer so cene sicer pod povprečjem EU, se je elektrika pocenila za 0,6 odstotka, zemeljski plin pa za 7,7 odstotka, je danes objavil evropski statistični urad Eurostat.

Triki, ki jih morate poznati
Poleg posodobitve ogrevalnega sistema in zamenjave energenta je trikov, kako lahko do neke mere še znižate stroške ogrevanja, veliko. Pa tokrat ne govorimo o večjih investicijah, ampak o pametnih odločitvah in preprostih ukrepih. Preverite v nadaljevanju ...

Sodi med najugodnejše energente, je okolju prijazen in vsestransko uporaben
Ker menjava ogrevalnega sistema ni ravno projekt, ki se ga lotevamo vsako leto, je pred končno odločitvijo treba poznati tako prednosti kot slabosti posameznega sistema ogrevanja in energenta. Tokrat vam predstavljamo prednosti zemeljskega plina, ki sodi med med najugodnejše rešitve, poleg tega pa je okolju prijazen in vsestransko uporaben.

Preverite, kako privarčevati pozimi
Načinov, kako zmanjšati toplotne izgube v stanovanju in posledično tudi stroške ogrevanja, je veliko. Za doseganje najvišje energetske učinkovitosti bi bilo sicer potrebno sanirati celoten objekt, a ker gre za investicijo, ki si jo mnogi težko privoščijo, bo dovolj že, če boste z energijo ravnali premišljeno in investirali v nov ogrevalni sistem ali zamenjali ponudnika.

Do 31. oktobra izkoristite akcijo in še dodatno prihranite
Zemeljski plin ima v primerjavi z ostalimi energenti kar nekaj prednosti, med drugim je cenovno med najugodnejšimi in tudi najbolj okolju prijaznimi energenti. Nič čudnega, da se za preklop na zemeljski plin odloča vedno več gospodinjstev. Če tudi vas skrbijo astronomski računi za ogrevanje v prihajajočih mesecih, razmislite o zamenjavi sistema ogrevanja ali zamenjavi dobavitelja.

16 milijonov evrov finančnih spodbud občanom
Eko sklad je pred dnevi objavil nove pozive s spodbudami za naložbe v stavbah in vozila. Za nove naložbe rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb je na voljo 16 milijonov evrov spodbud, za nakupe električnih vozil pa je pravnim osebam na voljo milijon evrov, občanom pa 700.000 evrov spodbud.

Slovenci smo največ energije porabili za ...
V Sloveniji je bilo lani končni rabi namenjene okoli 206.000 terajoulov (TJ) energije, kar je štiri odstotke več kot leta 2015. Gospodinjstva so porabila nekaj manj kot četrtino te energije, največ je je bilo namenjene za ogrevanje prostorov. Najbolj pogost energent v gospodinjstvih so bila lesna goriva, je objavil statistični urad.

Povpraševanje po zemeljskem plinu in nafti se bo povečalo
Povpraševanje in oskrba z zemeljskim plinom bosta v naslednjih petih letih v povprečju zrasli za 1,6 odstotka letno, zalog pa bo do 2022 za 3986 milijard kubičnih metrov. Zaradi povečane porabe v Indiji, ZDA in Nemčiji je letos pričakovati nekoliko več povpraševanja po nafti, napoveduje Mednarodna agencija za energijo (IEA).

Kaj storiti, če klimatska naprava ne deluje dobro?
Imate občutek, da vaša klimatska naprava ne hladi tako, kot bi morala? Je glasnejša kot običajno? Se iz nje širijo neprijetne vonjave? Potem je skrajni čas za redni letni servisni pregled in čiščenje naprave, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

VIDEO: Na sonce je z elektrarno smotrno priključiti kar največ naprav v domu
Odločitev za sončno elektrarno je odločitev za prihodnost in varčevanje. A da je varčevanje kar najbolj učinkovito je poleg namestitve same elektrarne smotrno razmisliti tudi o nabavi električnega avtomobila in predvsem toplotne črpalke.

Poznate vse razlike?
Pri nas je peka na žaru na piknikih precej popularna, a vse več potrošnikov s peko na žaru popestri tudi vsakdanje kuhanje, žar pa postavijo kar na balkon ali teraso. Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu žara, kako se razlikujejo in kje so prednosti oziroma slabosti posameznih izvedb?

Ceni elektrike in zemeljskega plina za gospodinjstva v prvem četrtletju nižji
Povprečna cena električne energije za gospodinjstva je v Sloveniji v prvem četrtletju leta znašala 16 centov za kilovatno uro, kar je en odstotek manj kot v zadnjem četrtletju lanskega leta. Povprečna cena zemeljskega plina za gospodinjstva se je znižala za odstotek na šest centov na kilovatno uro, kažejo podatki Statističnega urada.

Presenečeni boste, koliko lahko prihranite
Ob gori položnic, ki nam vsak mesec povzročajo sive lase, najbolj izstopata položnici za ogrevanje in elektriko. Sicer je mogoče s pametnim ravnanjem in varčnimi napravami kar nekaj privarčevati, a roko na srce, investicije v nove energetsko bolj učinkovite in varčne naprave si marsikdo ne more privoščiti, če to ni nujno potrebno, zato je najbolj preprost in tudi s finančnega vidika dolgoročno najbolj učinkovit ukrep zamenjava dobavitelja.

Odslej so obvezni. Ga že imate?
Prostori s kurilnimi napravami, odvisnimi od zraka v prostoru, morajo imeti po novem nameščene senzorje ogljikovega monoksida. To naj bi pripomoglo k preprečevanju zastrupitev z dimom in k večji požarni varnosti. Nadzor in sankcije sicer niso predvidene, bodo pa na namestitev opozarjali dimnikarji ob rednih pregledih malih kurilnih naprav.

Nasveti, za katere boste še kako hvaležni
Namesto da bi se veselili zimske idile in prihajajočega prazničnega vzdušja, si mnogi v tem času belijo glavo s previsokimi stroški. Ker največjo težavo v zimskih mesecih predstavljajo stroški ogrevanja, je vsekakor pametno ukrepati. Če si ne morete privoščiti celotne energetske sanacije ali vsaj zamenjave ogrevalnega sistema, lahko s preprostimi triki do neke mere preprečite uhajanje toplote iz stanovanja in na ta način privarčujete kakšen evro.

Se vam zdi, da za ogrevanje plačujete preveč? Ukrepajte!
Astronomski zneski na računih za ogrevanje v hladnejših mesecih v marsikaterem gospodinjstvu močno osiromašijo družinski proračun, zato je vredno razmisliti o ukrepih, ki zagotavljajo tako dolgoročne prihranke kot udobnejše bivanje. Najbolj smiseln ukrep je seveda posodobitev ogrevalnega sistema, izmed najrazličnejših možnosti, ki so pri nas na voljo, pa je ena boljših ter v več pogledih učinkovitih rešitev preklop na zemeljski plin.

Previdno!
Pri vsakem kurjenju nastajajo zdravju škodljive snovi, od kakovosti kurišča in energenta pa je odvisno, koliko teh snovi bo nastalo, je pred kurilno sezono opozoril Peter Otorepec z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Okoljsko ministrstvo ob tem opozarja na zavedanje, da pravilno kurjenje varuje zdravje, okolje ter da z njim privarčujemo.

Trend, v katerega se boste zaljubili
V hladnejših mesecih, ki bodo vsak čas tu, so kopeli v topli vodi, po možnosti ob svečkah, pravi balzam za telo in dušo. A kaj pravite na to, da bi namesto v soju svečk uživali ob čisto pravem ognju iz kamina? Zakaj pa ne, ravno kamini in kurišča v kopalnici so trenutno pravi hit. Omislite si ga še pred zimo ...

Tudi pri ogrevanju lahko ustvarite visoke prihranke
Začetek kurilne sezone za marsikatero gospodinjstvo prinaša višje stroške in dodatne obremenitve za družinski proračun. Kljub temu lahko s premišljeno izbiro ogrevalnega energenta ustvarite visoke prihranke. Vas zanima, kako? Objavljamo izračun, iz katerega je razvidno, da zemeljski plin med vsemi energenti nudi največji izkoristek, hvaležna pa mu bosta tudi okolje in vaša denarnica.

Kakšno kuhalno ploščo izbrati?
Razmišljate, da bi namesto klasičnega štedilnika, poleg pečice, vgrajene v omaro, raje kupili ločeno kuhalno ploščo, a ne veste, za kakšno bi se odločili? Na Zvezi potrošnikov Slovenije pojasnjujejo, kakšna je ponudba na trgu ter kakšne so prednosti in slabosti določenih tipov kuhalnih plošč.

Presenečeni boste, kaj vse povzroča raka
S prepogosto uporabo nekaterih sredstev lahko ogrozite svoje zdravje oziroma pridete v stik z rakotvornimi snovmi. Njihova raven je sicer nizka, vendar je kljub temu nenehna izpostavljenost škodljivim snovem lahko zelo nevarna. Morda vsega res ne, vendar nekatere snovi lahko zamenjate z manj škodljivimi proizvodi. Preverite …

Živite v bloku? Pozor!
Med stanovalci večstanovanjskih stavb je vse pogosteje slišati pritožbe glede upravnikov. Glavni problem so predvsem nepravične delitve stroškov, sporna poraba rezervnega sklada, astronomske cene 'favoriziranih' izvajalcev ter prikrivanje raznoraznih podatkov. Imate tudi vi podobne težave? V tem primeru je najpametnejša odločitev zamenjava upravnika.

Kako jeseni poskrbeti za zelenico?
Še preden zima pokaže zobe in sneg pobeli poljane, je potrebno okoli hiše še veliko postoriti. Med drugim moramo poskrbeti za zelenjavni in cvetlični vrt ter sadovnjak, seveda pa ne smemo pozabiti niti na trato. Da bo slednja spomladi ’zacvetela’ v vsej svoji lepoti, jo moramo ustrezno pripraviti, kako, pa nam je zaupal dipl. inž. agr. Mihael Iljaž.