Dominvrt.si

Plin

Rešitve za dom, prilagojene vsakemu posamezniku

Začela se je nova, že tretja sezona težko pričakovane in priljubljene oddaje Delovna akcija. V preteklih dveh sezonah smo obnovili kar dvajset domov širom Slovenije, zaradi vseh srečno končanih zgodb pa je Ana znova potrkala na njihova vrata. Na našem portalu bomo tako kot vsako leto skrbno spremljali prenove in razkrivali podrobnosti.

Zemeljski plin - vse kar morate vedeti

Zemeljski plin je plinasto fosilno gorivo, katerega glavna sestavina je metan, njegova sestava pa je odvisna od nahajališča. Nekateri menijo, da širjenje njegove uporabe bistveno prispeva k ohranjanju okolja, čeprav za kaj takšnega ni strokovne osnove. Poglejmo si nekaj več o zemeljskem plinu.

Izjava poslanca razburila javnost

Ukrajinski poslanec Jevgenij Bragar je predlagal upokojenki, naj proda psa, da bo lahko poravnala račun za plin. Prišlo je tako daleč, da je moral posredovati predsednik države Volodimir Zelenski.

Kakšna je razlika med britanskim in slovenskim domom?

Britanci marsikaj počnejo drugače kot preostali Evropejci. Vozijo po levi strani ceste, nikoli se niso želeli odreči svoji valuti in sprejeti evra, otroci v šolah nosijo uniforme in na sploh nekateri Otočani radi izpostavljajo, kako drugačni so. Pokukali smo v britanski dom in ga primerjali s slovenskim. Razlik ni malo.

Triki, s katerimi lahko prihranite pri ogrevanju

Ne glede na to, kako ogrevate vaš dom – olje, plin, elektrika ali pa na drva, pred vami je nekaj odličnih načinov, s katerimi lahko prihranite pri ogrevanju.

Imate ustrezno ogrevanje v vašem domu?

Ogrevanje predstavlja enega največjih stroškov, ki ga ima na ramenih posameznik oz. posamezna družina. Svoja gospodinjstva ogrevamo kar 2/3 mesecev, le 1/3 pa je takšnih, ko ogrevanja ne potrebujemo. Če v gospodinjstvih ali različnih institucijah uporabljamo energetsko manj učinkovite ogrevalne sisteme, nas ti lahko dodatno udarijo po denarnici. Katero ogrevanje se torej najbolj izplača, ne zgolj z vidika financ, temveč tudi in predvsem z vidika energetske učinkovitosti?

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?

Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

To je najbolj priljubljeno ogrevanje v Sloveniji

Po izsledkih letošnje raziskave energetske učinkovitosti Slovenije REUS, o učinkoviti rabi in obnovljivih virih energije, je ozaveščenih 77 odstotkov gospodinjstev. To je približno toliko kot pred dvema letoma. Hkrati se je povečal delež aktivnih ozaveščenih uporabnikov in zmanjšal delež skeptikov. Glavni vir energije za ogrevanje naj bi ostajala drva.

Odločite se za ugodnejše ogrevanje že danes

Marsikoga stisne pri srcu, ko prejme račun za ogrevanje, ampak stroške ogrevanja lahko bistveno znižate in še dodatno prihranite. V nadaljevanju vam razkrivamo, kako lahko tudi sami vplivate na znesek položnice.

Katero ogrevanje se najbolj izplača?

Pred nami so hladnejši dnevi in ob tem se marsikomu poraja vprašanje, katero ogrevanje se najbolj izplača. Poznate odgovor?

Ogrevanje - katero se najbolj izplača?

Ste kdaj pomislili, da gospodinjstva ogrevamo domove kar 2/3 mesecev, le 1/3 mesecev pa je takšnih, ko ogrevanja ne potrebujemo. Kaj to pomeni? Ogrevanje predstavlja velik, če ne največji strošek, ki ga imamo na ramenih. Če v gospodinjstvu ali institucijah uporabljamo energetsko manj učinkovite ogrevalne sisteme, nas ti lahko še dodatno udarijo po denarnici. Se torej bolj izplača večji začetni vložek in manjši stroški v nadaljevanju ali pa vztrajanje pri energetsko manj učinkovitih energentih? Kaj izbrati, peč na drva, centralno ogrevanje, solarne panele, morda toplotno črpalko ali pa konec koncev kurilno olje?

Manjkati ne sme na nobenem pikniku!

Pa smo le dočakali težko pričakovano sezono piknikov! Če želite svoje goste, ki so že malce naveličani čevapčičev in klobasic, resnično navdušiti, potrebujete le dobro voljo, 'ornk' žar, kakšen nov recept in seveda kakovostne sestavine, ki jih začinite s ščepcem ljubezni.

Ste vedeli? Stroški ogrevanja s toplotno črpalko so precej nižji

V drugi sezoni Delovne akcije smo spremljali nešteto zgodb posameznikov, družin in parov, ki so nam segle globoko v srce. Nemalo je bilo takšnih, ki so izzvale solze v naših očeh.

Kakšno ogrevanje je najprimernejše za staro hišo?

Našega bralca je zanimalo, kakšen vir ogrevanja je najprimernejši za staro hišo. Preberite, kako mu je na zastavljeno vprašanje odgovoril Petrolov energetski strokovnjak.

Prihranite pri ogrevanju

Preteklo soboto smo lahko spremljali že osmo oddajo Delovne akcije in spoznali zakonca Pećaranin, ki jima zdravje kljub ljubezni, volji in veselju do življenja ni bilo naklonjeno. Pridni in predani mojstri z voditeljico Ano Praznik na čelu so spremenili njun dom v toplo, varno in domačno stanovanje, kjer bosta lahko ljubeča zakonca končno brezskrbno zaživela. Za primerno ogrevanje so poskrbeli strokovnjaki za energetske rešitve, ki so se tudi tokrat odločili za namestitev IR panelov. Tem je, zaradi ponašanja z izjemno učinkovito in visoko varčnostjo ter vsestranskostjo, v zadnjem času močno narasla priljubljenost. Ker smo o njih pisali že pred kratkim, si lahko vse o IR panelih preberete v priloženem članku, tokrat pa smo pod drobnogled vzeli še vedno zelo priljubljene plinske peči.

Stroški ogrevanja se znižajo za polovico!

V 7. oddaji Delovna akcija smo spoznali 50-letno mati samohranilko 9-letnih dvojčkov, ki ji življenje ni prizaneslo. Zahvaljujoč predani ekipi in pridnim mojstrom pa bo njihov dom po novem lep, varen in topel. Za slednje, torej za ogrevanje, so poskrbeli strokovnjaki za energetske rešitve, ki so se odločili na namestitev IR panelov. Ker smo ta varčen in okolju prijazen način ogrevanja podrobneje predstavili že prejšnji teden, pa bomo tokrat nekaj več besed namenili toplotni črpalki, ki ravno tako velja za enega najsodobnejših in varčnih ogrevalnih sistemov.

Strokovnjak pojasnjuje, kako točno deluje toplotna črpalka

Na energetskega strokovnjaka se je obrnil bralec z vprašanjem, kako točno deluje toplotna črpalka.

Poznate nevarne snovi v vašem domovanju?

Pri uporabi določenih čistil morate biti izjemno previdni, saj so lahko ob nepravilni uporabi zelo nevarna. Enako velja za osvežilce zraka, ki se jim boste po prebiranju spodnjih vrstic verjetno odrekli.

Nevaren plin, ki ga imamo doma!

Kar vsak deseti rak na pljučih je posledica radona oziroma njegovih razpadnih produktov, ocenjujejo strokovnjaki. Tega sicer naravnega, a radioaktivnega plina brez barve in vonja je na številnih območjih v Sloveniji preveč. Tudi pri vas?

Ob neupoštevanju pravil tvegate požar!

Do številnih požarov pride zaradi čiste malomarnosti, neupoštevanja pravil uporabe naprav, nerednega čiščenja in neprimernega vzdrževanja. Urad RS za zaščito in reševanje zato opozarja, kako ravnati, da preprečimo katastrofo.

Vse bolj priljubljen za ogrevanje

Letos mineva 40 let od postavitve prve plinarne v Ljubljani, namenjene razsvetljavi trgovin, hiš in mestnih ulic. Od takrat se je odjem tega energenta pri nas vseskozi povečeval oz. je zaradi različno mrzlih zim malenkostno nihal. Lani pa je zemeljski plin v Sloveniji postal drugi najpomembnejši energent za ogrevanje gospodinjstev.

Elektrika znova dražja

Povprečna cena elektrike je bila tako za gospodinjstva kot za negospodinjske odjemalce v tretjem četrtletju za dva odstotka višja kot v predhodnem trimesečju, je danes objavil statistični urad.

Odslej le še z elaboratom, ki ga boste plačali

Lastniki nepremičnin lahko še danes bistvene podatke o svoji nepremičnini v registru nepremičnin spremenijo brezplačno prek vprašalnikov, v prihodnje bodo morali za to pri geodetskem podjetju ali projektantu naročiti elaborat.

Tako Štebljajevi prihranijo 1000 evrov pri elektriki

V zadnjih letih se je izjemno povečalo zanimanje za samooskrbo z električno energijo, posledično pa strmo narašča povpraševanje po lastnih sončnih elektrarnah. Omislila sta si jo tudi zakonca Štebljaj iz Ljubljane, s čimer sta uresničila dolgoletno željo.

Register stavb: časa imate le še teden dni!

Le še do 22. novembra je mogoče bistvene podatke v Registru stavb spremeniti preko vprašalnika. Po tem datumu boste morali to storiti z elaboratom, za katerega boste tudi mastno plačali. In če sprememb ne javite?

Katera živila ločiti, katera zlagati skupaj?

Čeprav običajno le na hitro zložimo stvari v hladilnik, ko jih prinesemo iz trgovine, si je bojda bolje vzeti čas in stvari vanj zložiti pravilno. Pa veste, kako?

Očistite jih, preden bo prepozno

Zaradi nevzdrževanih ogrevalnih sistemov prihaja do večjih obremenitev okolja, lahko tudi do požara in zastrupitve s strupenimi plini. Dimnikar in pooblaščeni serviser zato ne bosta samo očistila vaših naprav, poskrbela bosta tudi za mirnejši spanec.

Tihi ubijalec. Ustavite ga!

Ogljikov monoksid je smrtno nevaren plin, ki nastaja ob nepravilnem izgorevanju fosilnih goriv in ga ne moremo zaznati, zazna pa ga lahko merilnik ogljikovega dioksida. A naj bo ta vaš zaveznik v skrajnem primeru, pred tem poskrbite za druge preventivne ukrepe.

OMV plastične odpadke spreminja v nafto

Avstrijska energetska družba OMV je razvila postopek, s katerim je mogoče iz plastičnih odpadkov vnovič narediti surovo nafto. Testna naprava v eni uri pretvori 100 kilogramov stare umetne snovi v približno 100 litrov nafte.

Priložnost, ki je ne smete zamuditi

V zadnjih letih tudi pri nas strmo narašča povpraševanje po sončnih elektrarnah. Kako tudi ne, ko pa je sončna energija skoraj brezplačna, s pokrivanjem lastne porabe električne energije pa občutno privarčujemo, hkrati pa smo neodvisni od nihanja cen energentov na trgu ter od gospodarskih in političnih dogajanj, ki lahko vplivajo na dobavo energentov.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984