odpadki

Kam z odpadki od samotestiranja?
Na podlagi sprejetega ukrepa o prostovoljnem samotestiranju se pojavlja nov odpadek. Kam s temi odpadki, je pojasnila Snaga Maribor.

V Mariboru odprli kotiček ponovne uporabe
Maribor je postal bogatejši za zanimiv kotiček, ki se nahaja v prostorih Male tržnice med Dominkuševo in Kersnikovo ulico. Tja boste lahko odnesli uporabne predmete, ki jih ne potrebujete več, med predmeti pa boste lahko izbrali stvari, ki vam pridejo prav.

Zmanjšajte količino odpadne hrane v 5 preprostih korakih
V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva – tako je prebivalec Slovenije v letu 2019 proizvedel povprečno za 1,3 kg odpadne hrane na teden, kar v enem letu nanese kar 67 kilogramov prehrambenih odpadkov. A tega ni treba. Poglejte, kako zmanjšati odpadke.

Za okolju prijaznejše listanje po katalogih
Odgovoren odnos do odpadkov se začne pri vsakem doma. Koliko katalogov od različnih ponudnikov, ki ste jih prejeli na dom, konča na kupu, nato v smeteh? Kaj pa, če to ni več potrebno? Poglejte, kako lahko še vedno brskate po katalogih, a brez nepotrebnih papirnatih odpadkov.

Dunajski raziskovalci v kravjih vampih našli rešitev za plastične odpadke
Avstrijski raziskovalci so v prebavnih sokovih kravjega želodca odkrili mikrobe, ki učinkovito razgrajujejo plastiko. Na podlagi tega odkritja bi lahko v prihodnosti s stranskim proizvodom mesne industrije na naraven način reciklirali plastiko.

Razlogi za uporabo konoplje - ni jih malo
Lahko jo jeste, se z njo zdravite, zgradite hišo in se ogrevate, se vanjo oblečete, z njo negujete telo, slikate in še in še. Konoplja je kraljica rastlinskega sveta, zato so restrikcije v zvezi z gojenjem in uporabo marsikomu velik trn v peti.

Bi obiskali muzej smeti?
Naše poslanstvo je spremeniti način, kako ljudje gledajo na smeti, so razložili v muzeju smeti, ki stoji v ruskem Sankt Peterburgu. Poleg tega želijo spodbujati kulturo učinkovitega ravnanja z odpadki za naslednjo generacijo.

V Celju in Žalcu še vedno težave pri ravnanju s komunalnimi odpadki
Celjski medobčinski inšpektorat in redarstvo je v okviru poostrenega nadzora ravnanja s komunalnimi odpadki, ki ga je prejšnji teden na več lokacijah v Celju in Žalcu izvedel skupaj s komunalnim podjetjem Simbio, ugotovil, da ljudje pogosto ne vedo, kaj odlagati v rumen in kaj v zelen zabojnik. Ponekod odpadkov še vedno tudi ne ločujejo.

En ocean. Eno podnebje. Ena prihodnost
Svetovni dan oceanov, ki ga obeležujemo danes, je svetovni dan praznovanja oceanov in vsakoletni poziv za čim večje sodelovanje vseh deležnikov družbe s ciljem ohranitve oceanov.

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov
Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

Kako se lotiti pospravljanja kleti ali podstrehe
Šele ko ničesar več ne najdemo ali ni prostora za odlaganje stvari, ugotovimo, da bi bilo klet, garažo ali podstreho res dobro pospraviti. Še bolj neprijetno pa je, kadar starostniki nimajo več moči, da bi pospravljali, brskali in dvigovali škatle. Takrat začnejo bolj ali manj odlagati stvari eno na drugo, kar pa seveda pomeni začaran krog. Ničesar več ne najdemo, navlake pa je vedno več. Večje pospravljanje odlagamo iz meseca v mesec, iz leta v leto, in vsakokrat še malo preložimo.

Kaj je akvaponika in kako deluje?
Akvaponika je eden od zelo trajnostnih načinov pridelave hrane. Vključuje kombinacijo ribogojstva in hidroponike v enem integriranem sistemu. Osnovno izhodišče akvaponike je to, da odpadki, ki jih ustvarijo vaše ribe, hranijo rastline, rastline pa očistijo vodo za ribe in ustvarijo zanimiv neprekinjen cikel.

Podarjamo hladilnik Candy
Sodelujte v veliki nagradni igri, v kateri se lahko potegujete za ugodnosti ponudnikov in odlično praktično nagrado.

Pripravlja se dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov.

Župani podpisali pogodbo za dokončno ureditev dolenjsko-belokranjskega centra za ravnanje z odpadki
Deset županov dolenjskih in belokranjskih občin je po tem, ko so leta 2015 zavrnili skoraj štirikrat dražjo naložbeno inačico, danes podpisalo pogodbe za gradnjo objekta za mehansko in biološko obdelavo komunalnih odpadkov na leskovški deponiji Centra za ravnanje z odpadki Dolenjske – Cerod. Naložba bo brez davka stala 7,8 milijona evrov.

Podarjamo bone v vrednosti 500 €
Z marcem je zaživela nova spletna stran Mojikatalogi.si, na kateri lahko le z enim klikom dostopate do katalogov različnih ponudnikov. Po katalogih lahko brskate kjerkoli in kadarkoli, uporabniška izkušnja je namreč zelo enostavna. Ponudbe različnih trgovcev lahko primerjate iz udobja svojega kavča ali pa takrat, ko ste že v trgovini. Na svoj nabiralnik pa lahko zdaj prilepite rumeno nalepko, da ne želite reklam, in tako poskrbite za manj odpadkov ter s tem prispevate k zeleni revoluciji.

'V Tivoliju smo naleteli na pravo razdejanje'
"Zelenice so bile prepolne pločevink, plastenk, steklenic, embalaže od hrane "za s seboj", cigaretnih ogorkov … Razumemo, da so se druženja zaradi okoliščin in lepega vremena preselila na prosto, ne razumemo pa tega, da so obiskovalci parkov (postali) tako brezbrižni," so žalostno zapisali na družbenem omrežju Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib.

Velikonočni pirhi - otroci bodo uživali pri ustvarjanju
Zakorakali smo v pomlad in tudi vreme nam končno dopušča, da uživamo v vseh lepotah, ki jih prinaša ta letni čas. Čez nekaj dni pa bomo praznovali tudi praznik velike noči, ko bomo na mizi postregli z dobrotami, ki so tipične za ta praznik. Med njimi so tudi velikonočna jajca oziroma pirhi.

Prikupna in unikatna roža za vašo najdražjo
Pred nami je dan žena in za vas smo pripravili nekaj idej, kako lahko lepo darilo ustvarite kar sami oziroma še boljše - darilo ustvarite kar z otroki. Tako bo vaša partnerica, prijateljica ali mamica dobila unikatno darilo, hkrati pa boste svojega otroka naučili recikliranja.

Poglejte, kaj ustvarja iz odpadnega materiala
Dejstvo je, da kljub ozaveščanju še vedno proizvedemo veliko odpadkov. Tako se je gospa Gorana odločila, da bo iz odpadnega materiala ustvarjala umetniška dela in s tem ozaveščala ljudi.

Predmeti, ki predstavljajo požarno nevarnost, če jih ne čistite
Ko končamo z zajtrkom, se vedno spomnimo, da drobtine očistimo z mize, in ko operemo posodo, vedno pobrišemo vodne kapljice okoli umivalnika. Toda nekateri deli doma niso tako očitno umazani in če jih predolgo ne očistimo, so lahko resnično nevarni.

To ne sodi v straniščno školjko!
Kadar hitimo, v stranišče kaj hitro odvržemo stvari, ki tja nikakor ne spadajo – ali pa enostavno ne vemo, katere stvari so to. Tako je Komunala Kočevje znova opozorila, kaj ne sodi v kanalizacijo.

'Predvsem se je spremenil občutek – zdaj nimam več slabe vesti'
December je zagotovo mesec, ko se še dodatno vidi, koliko smeti oziroma odpadkov pridelamo v gospodinjstvu. Tukaj pa so tudi praznične večerje oziroma ostanki, ki tudi hitro romajo v smeti. Kako vse to zmanjšati?

Kako lahko otroci spodbujajo starše pri skrbi za čisto okolje?
'Kar se Janezek nauči, to Janez zna,' je zelo znan in priljubljen pregovor, ki zagotovo velja. To velja tudi, ko pride do skrbi za okolje, zato skupaj s svojimi malčki poskrbimo, da bomo živeli v čistem okolju.

Kako obdarovati, brez da bi ustvarili še več odpadkov?
Zopet je tu veseli december, med drugim čas obdarovanja. Najboljši scenarij, ki se lahko zgodi, je, da nekomu, ki ga imate radi, podarite prav to, kar si želi in bo z veseljem uporabljal. Žal pogosto darila končajo v zadnjem delu omare, kjer delajo nered, ali na smetišču.

Količina v Sloveniji nastalih odpadkov se povečuje
V Sloveniji je v 2019 nastalo 8,4 milijona ton vseh vrst odpadkov, od tega skoraj 5,1 milijona ton ali 60 % gradbenih. Celotna količina v Sloveniji nastalih odpadkov sicer v 2019 ni bila veliko večja kot v 2018 (za manj kot 1 %), večja pa je bila med temi odpadki količina komunalnih odpadkov (za 4 %).

Koča na Kriški gori opozarja: smeti odnesite nazaj v dolino
Izleti na bližnji hrib ali okoliške gore so zagotovo priporočljivi. Svež zrak in hoja namreč pripomoreta k našemu zdravju – tako psihičnemu kot tudi fizičnemu. Toda to ne pomeni, da v hribih pozabite na bonton.

Prebivalec Slovenije je leta 2019 povprečno zavrgel 67 kg hrane
V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva – tako je prebivalec Slovenije v letu 2019 proizvedel povprečno za 1,3 kg odpadne hrane na teden, kar v enem letu nanese kar 67 kilogramov prehrambenih odpadkov.

V veljavo stopa vmesna rešitev za ravnanje z odpadno embalažo
V veljavo je stopila novela zakona o varstvu okolja, ki prinaša več novosti, med najpomembnejšimi pa je vmesna rešitev problematike na področju odpadne embalaže. Letos namreč stroške odvoza embalaže, ki je niso odpeljale pooblaščene družbe, krije država, v prihodnje pa naj bi to padlo na ramena podjetij.

Mislite, da lahko tudi vam uspe to?
Vse več posameznikov se zaveda, kako pomembno je naše obnašanje, ko pride do smeti oziroma odpadkov, potrošnje ter skrbi za naš planet. Toda že z majhnimi koraki lahko poskrbimo za manj odpadkov, s tem pa prihranimo čas in denar ter se počutimo bolje.