odpadki

Odpeljali so že več kot 5600 ton odpadne embalaže
Še pomnite lanskega decembra? Podatki okoljskega ministrstva kažejo, da je bilo v skladu s sprejetim interventnim zakonom o odvozu nakopičene odpadne komunalne embalaže in odpadnih nagrobnih svež do letošnjega 1. avgusta odpeljane 5627,24 tone odpadne embalaže. Slabih 8000 ton embalaže še čaka na odvoz, skupno pa naj bi država v ta namen namenila 1,8 milijona evrov.

Odlična ideja, kaj narediti s praznimi steklenicami vina
Imate doma kakšno prazno steklenico vina, pa ne veste, kam z njo? Ne zavrzite je! Za vas imamo nekaj odličnih idej, kaj narediti z njimi.

Ogromno smetišče sredi glavnega mesta
Države po svetu se razlikujejo po tem, kako ravnajo z odpadki. Glede na podatke o izkoriščenosti nekaterih naravnih virov, stopnji onesnaženja, vedno večjem številu prebivalstva v celotnem svetu in tudi glede na sam način ter tempo življenja, ki ga imajo današnji način življenja in današnje generacije, bi bilo smiselno, da bi se vse države zavzemale za spremembe, ki bi omogočale preživetje prihodnjih generacij – tako ljudi kot vseh živečih vrst. Vendar vemo, da je stanje vse prej kot takšno. Poglejte si, kako imajo smetišče urejeno sredi glavnega mesta Egipta, v Kairu.

Razglasili izredne podnebne razmere
Avstralsko mesto Sydney se je pridružilo že na stotinam mest in občin po svetu. Uradno so namreč razglasili podnebne izredne razmere. Mestni svet je presodil, da podnebne spremembe 'resno ogrožajo' prebivalce omenjenega mesta. Bi morale slediti tudi ostale države?

Jadransko morje eno od najbolj onesnaženih s plastiko
V ameriškem znanstvenem časopisu Marine Pollution Bulletin so objavili, da je dno Jadranskega morja eno najbolj onesnaženih s plastiko po severovzhodnem delu Sredozemskega morja in Keltskem morju. Mednarodni strokovnjaki opozarjajo, da do 80 odstotkov plastičnih odpadkov v Jadransko morje prihaja s kopnega!

Je sortiranje odpadkov za starejše prezahtevno?
V rumen koš embalaža, v moder papir, v zelen steklo, v črn mešani odpadki, rjav pa je za biološke odpadke. To smo že dodobra usvojili in tudi najmlajši vedo in se učijo, kako pomembno je ločevanje odpadkov za čisto okolje tudi v prihodnje.

Odpadki v Sloveniji velik posel, ministrstvo predlaga poseben zakon
Na ministrstvu za okolje in prostor so se ob številnih težavah na področju odpadkov in okolja odločili, da gredo v pisanje priprave posebnega zakona.

Kosovne odpadke vam odpeljejo zastonj!
Po vsej državi so na voljo številni ekološki otoki, ki omogočajo odlaganje komunalnih odpadkov v ustrezne zabojnike, medtem ko je kosovne odpadke potrebno odpeljati do zbirnega centra oziroma lahko pri komunalnem podjetju naročite odvoz. Za Ljubljančane je do konca februarja ta storitev zastonj.

Zmaga na celi črti, za vas in okolje
Poglejte, kako lahko ob skrbi za okolje prihranite na kupe denarja, obenem pa poskrbite tudi za svoje zdravje in lepšo prihodnost svojih otrok.

Kako jim je uspelo?
V Avstraliji so s pomočjo prav nenavadnega ukrepa uspeli doseči drastično spremembo glede uporabe plastičnih vrečk, in sicer so uporabo zmanjšali za kar 80 odstotkov. Kako jim je uspelo?

Potegujte se za praktično nagrado!
Že od leta 2010 na spletnem portalu Dominvrt.si svojim bralcem ponujamo številne uporabne nasvete s področja notranje in zunanje ureditve doma, vrtnarjenja, kako živeti udobno in kakovostno, a hkrati okolju prijaznejše življenje. Čas je, da stopimo še en korak naprej in vam vse vsebine ponudimo na še bolj sodoben in očem še bolj prijazen način, zato smo si omislili novo, še lepšo podobo!

Odpadna embalaža: novi postopki odvoza
Na ministrstvo za okolje in prostor prihajajo pogodbe o odvozu odpadne embalaže na podlagi nove uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Koliko jih je prispelo, zaenkrat ni znano, a v Zbornici komunalnega gospodarstva opozarjajo na zahteven položaj bolj oddaljenih izvajalcev javnih služb.

Naplavilo kita. Kar so našli v njegovem želodcu, je vse osupnilo
Na obalo je v Indoneziji naplavilo truplo kita glavača. Ko so ga razparali, so iz njegovega želodca potegnili kar 6 kilogramov plastike.

Ne sodijo v rumen zabojnik!
1. november je mimo in trume ljudi, ki so se zgrinjale na pokopališča, so okolje še dodatno obremenile z novimi svečami, ki bodo, ko bodo pogorele, pristale v smetnjakih. Pa veste, v katerega jih odložiti?

V tem slovenskem kraju največ odpadkov na prebivalca!
V Sloveniji je lani nastalo za skoraj 6,2 milijona ton odpadkov, od tega približno 987.000 ton komunalnih odpadkov. Kje jih je največ na prebivalca?

Namesto prižiga svečk storite to
Bliža se prvi november, ko bomo na grobove naših pokojnih sorodnikov in prijateljev polagali cvetje in prižigali sveče. V spomin na mrtve se lahko poklonite z bolj premišljeno izbiro sveč, lahko se tudi pridružite ekološko-humanitarni akciji Manj svečk za manj grobov.

V kopalnici pa kar vse v en koš? Nikar!
V kopalnici ponavadi ni dovolj prostora za več košev za odpadke in takojšnje ločevanje. To lahko z malo truda in znanja opravimo naknadno. Poglejte, kam sodijo naši ‘kopalniški odpadki’.

Res veste, kaj vse sodi v moder zabojnik?
Modri zabojniki so v osnovi namenjeni odpadnemu papirju in kartonu, a žal se v njih prepogosto znajdejo tudi odpadki, ki tja ne sodijo. Ste prepričani, da v ta zabojnik odlagate prave odpadke?.

Slovenec lani proizvedel 481 kilogramov odpadkov
Prebivalec Slovenije je lani proizvedel povprečno 481 kilogramov komunalnih odpadkov, kar je skoraj šesti kilogramov več kot v letu prej, je danes sporočil državni statistični urad. Med komunalnimi odpadki jih je bilo 70 odstotkov zbranih ločeno, kar pomeni zvišanje za tri odstotne točke.

Kako do toplega doma in nižjih stroškov?
Potrebujete nasvet, kako z enostavnimi spremembami in izboljšavami prihraniti pri mesečnih položnicah? Načrtujete gradnjo ali prenovo, pa ne veste, kako se je lotiti? Iščete pomoč pri pridobitvi subvencije ali kredita za okolju prijazno naložbo? Odgovore na svoja vprašanja lahko brezplačno dobite pri energetskih svetovalcih mreže ENSVET v najbližjem centru Merkur, Obi ali Megadom v Tednu brezplačnega energetskega svetovanja.

Tokrat se ne moremo hvaliti
Ekološki odtis je seštevek vseh ekoloških storitev za zadovoljitev potreb človeštva skupaj s prostorom, ki ga za to terjajo (pašniki, nobdelovalne površine, pozidana območja, ribiška območja, , gozdovi ...). Da bi zadovoljili naše trenutne potrebe po naravnih virih in ekoloških storitvah, bi potrebovali regeneracijsko sposobnost 1,7 Zemlje. No, razen, če bi vi ravnali tako kot mi, Slovenci. Potem bi je potrebovali 2,8.

Pozabite na ta prizor!
Po tem, ko smo se pred časom poslovili od klasičnih žarnic, smo se s 1. septembrom poslovili še od halogenskih žarnic. Prihaja naslednji ukrep - do konca leta 2025 bomo drastično omejili tudi uporabo plastičnih vrečk.

VIDEO: Kako pravilno prebeliti stanovanje?
Čeprav se tega opravila navadno lotevamo spomladi, so toplejši dnevi, ki so pred nami, še vseeno odlična priložnost, če želite nekoliko osvežiti stene vašega stanovanja. Beljenje je lahko zelo prijetno opravilo, če se ga lotimo pravilno.

Zato vam ponekod ne ponudijo slamice
Ne, ne zato, ker bi jo pozabili vtakniti v kozarec ali bi jih zmanjkalo – številni lokali, restavracije plastičnih slamic ne uporabljajo več v skladu s smernicami predlagane direktive, s katero bi prepovedali uporabo nekaterih plastičnih izdelkov za enkratno uporabo.

Kaj vse so našli na Triglavskem ledeniku
Najvišje ležeči ledenik na naših tleh na Geografskem inštitutu Antona Melika opazujejo in proučujejo že več kot 7 desetletij, od leta 1946. Njegova površina je iz leta v leto manjša, prizanesejo pa mu ne niti obiskovalci.

Tudi to je Slovenija ...
Tako vsaj upajo pobudniki vseslovenske čistilne akcije Očistimo Slovenijo 2018, ki se bo odvijala 15. septembra letos pod sloganom 'Še zadnjič'.

Nikar jih ne mečite v stranišče!
Uporabljate kontaktne leče? Kam jih odvržete, ko jih odslužijo svoje?

Strokovnjaki opozarjajo: Bodite previdni!
V vsakem domu se najdejo embalaže čistil, lakov, barv in kozmetičnih izdelkov, na večini izmed njih pa boste našli oznake, kot so dražilno, jedko, okolju nevarno, oksidativno, vnetljivo ali strupeno. Raziskave kažejo, da številne kemikalije v naših domovih ogrožajo tako naše zdravje kot tudi okolje, zato se moramo zavedati naše odgovornosti tudi takrat, ko jih odlagamo v smeti.

Od 1. junija je potrebno prijaviti
Od 1. junija, ko je v veljavo stopil nov gradbeni zakon, morajo vsi investitorji obvezno prijaviti začetek gradnje, opozarja Ministrstvo za okolje in prostor.

Kompost smrdi? Potem delate to napako!
Kar okoli 90 odstotkov snovi, ki bi jih lahko uporabili za kompostiranje, pristane med odpadki. Po drugi strani številni za gnojenje rastlin na vrtu kupujejo umetna gnojila, namesto, da bi uporabili naravno, doma proizvedeno. Kako se tega sploh lotiti?