odpadki

Ko boste videli, kaj prikazuje, boste šokirani
Vsak Slovenec naj bi proizvedel 1,3 kilograma odpadkov na dan. Ne, ni napaka. Na dan. Četudi jih pridno ločujemo in odlagamo na za to namenjena mesta, je po Sloveniji še vedno okoli 10.000 divjih odlagališč. Kaj to pomeni za našo prihodnost?

Groza, kaj so potegnili iz Save!
Če bi vsak počistil za seboj in pravilno ločeval odpadke, bi vsi skupaj veliko bolje živeli. Nedavna čistilna akcija, v sklopu katere so tokrat čistili strugo in nabrežje Save, je nov dokaz, da se tega številni ne zavedajo.

Ste vedeli?
Ste vedeli, da smo samo v letu 2016 proizvedli v Sloveniji za 59.000 ton odpadkov iz plastike? Da smo istega leta v Sloveniji načrpali 887 milijonov m3 vode: 80 % iz površinskih in 20 % iz podzemnih vodnih virov?

Ni za občutljive: Vodovodarja ob prihodu k stranki skoraj kap!
Če morda mislite, da imate slab dan, pomislite na tega vodovodarja, ki je menil, da ga čaka pač še en običajen delovni dan, a se je izkazalo, da je vse prej kot to.

Predpisana kazen je od 100 do 1000 evrov
V Mariboru so začeli s sistematičnim preverjanjem ločevanja in odlaganja odpadkov na ekoloških otokih. Opažajo namreč, da je napačno odloženih odpadkov še vedno veliko. Predpisana kazen za takšno početje je od 100 do 1000 evrov.

Slovenija malo pod evropskim povprečjem pri komunalnih odpadkih na prebivalca
Države EU so predlani skupno na osebo ustvarile 480 kilogramov komunalnih odpadkov, kar je devet odstotkov manj kot leta 2002, ko je bila številka najvišja doslej, in približno toliko kot leta 1995. Slovenija je bila leta 2016 s 466 kilogrami pod evropskim povprečjem. V primerjavi z letom 1995 je količina odpadkov upadla za 21,8 odstotka.

Teža e-odpadkov v dveh letih narasla za osem odstotkov
Teža e-odpadkov, ki vključujejo različne pokvarjene, neuporabne in nedelujoče elektronske naprave, se je na globalni ravni med letoma 2014 in 2016 povečala za osem odstotkov na 44,7 megatone. V povprečju je vsak prebivalec lani ustvaril 6,1 kilograma e-odpadkov, kar je pet odstotkov več kot v 2014, kaže poročilo Univerze Združenih narodov.

Eko sklad s posojili za različne okoljske naložbe
Eko sklad je v uradnem listu objavil javni poziv, katerega predmet so ugodni krediti občanom za različne okoljske naložbe. Za naložbe je namenjenih šest milijonov evrov, najvišji znesek dodeljenega posojila na posamezno vlogo pa je 40.000 evrov oz. najmanj 1500 evrov.

Po tem jih ne boste več metali v smeti
V gospodinjstvu je s pametno uporabo nekaterih stvari, ki običajno pristanejo v košu za smeti, med drugim mogoče privarčevati nekaj denarja. Če vam to ni motivacija, pomislite na to, koliko boste naredili za okolje, če boste zmanjšali število embalaž in izkoristili kuhinjske odpadke. Ponujamo vam nekaj koristnih idej.

Tudi vi na tak način vržete stran 250 evrov?
Po ocenah OZN za prehrano in kmetijstvo naj bi skupno na svetu odvrgli kar tretjino vse hrane, ki jo pridelamo oziroma, to je okoli 1,3 milijarde ton. Količina zavržene hrane se iz leta v leto povečuje tudi pri nas, skoraj polovico pa naj bi jo zavrgli v gospodinjstvih. V nadaljevanju preverite, kako lahko z majhnimi spremembami dosežete, da bo v smeteh pristalo manj hrane, na ta način pa lahko kar nekaj privarčujete.

Pomembno obvestilo za Mariborčane
Mariborsko javno podjetje Snaga bo v četrtek na pot po mestnih četrteh in krajevnih skupnostih mestne občine poslalo svojo pomično zbiralnico nevarnih odpadkov. Občani bodo lahko tako odvrgli tovrstne odpadke, ki nastajajo v gospodinjstvih, od baterij, zdravil, topil, barv in odpadnih olj do kozmetike s pretečenim rokom uporabe.

Preverite, kam lahko odpeljete zeleni odrez
Medtem ko je spomlad čas čiščenja zelenic in vrtov, v ljubljanski Snagi beležijo povečan obisk zbirnega centra Barje, kamor je možno odlagati tudi zeleni odrez in druge odpadke. To na Barju občasno povzroča daljše čakalne vrste za oddajanje odpadkov, zato meščanom svetujejo uporabo zbirnega centra na Povšetovi ulici.

Odpadno embalažo se vidi celo iz vesolja
Družbe za ravnanje z odpadno embalažo ne prevzemajo embalaže, zato so skladišča komunalnih podjetij polna, opozarjajo na Zbornici komunalnega gospodarstva. Konec leta 2016 je pri komunalnih podjetjih po vsej Sloveniji ostalo skoraj 6000 ton neprevzete odpadne komunalne embalaže, samo v Ljubljani toliko, da se jo vidi iz vesolja.

Previdno pri nakupu in uporabi!
Če na embalaži nekaterih kozmetičnih izdelkov, barv in zaščitnih ali čistilnih sredstev zasledite opozorilo, da vsebuje jekdo, eksplozivno, oksidativno, vnetljivo, strupeno, radioaktivno, dražljivo, rakotvorno ali mutageno snov, je potrebna posebna previdnost pri uporabi in shranjevanju, pomembno pa je tudi, da praznih embalaž ne odlagamo med ostale odpadke ali med klasično embalažo.

Kako ravnati s kosovnimi odpadki?
Kljub temu, da naj bi s spremembo sistema odvoza kosovnih odpadkov pred nekaj letih izboljšali stanje, še vedno v černih zabojnih najdemo nemalo elektronske opreme, pohištva, celo gospodinjskih aparatov, tovrtni odpadki pa se kopičijo tudi na divjih odlagališčih. V nadaljevanju preverite, kako ravnati s kosovnimi odpadki.

Kako pravilno ločevati odpadke?
Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

'Uporabljaj manj embalaže!'
Pred nami je letošnji teden zmanjševanja odpadkov. Začel se bo v soboto in bo trajal do prihodnje nedelje, tokratno geslo pa je "Zmanjševanje odpadne embalaže: uporabljaj manj embalaže!" V zadnjih letih se namreč količina odpadne embalaže povečuje, kar pa ne preseneča, saj je naša družba čedalje bolj potrošniško naravnana.

Kako pravilno ločevati odpadke?
Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Začnite kompostirati
Vsak vrtnar oziroma vrtnarka ve, da so lahko travni odkos, odrezane vejice in nagrabljeno listje zelo koristen odpadek. Da bi kompostirali, potrebujemo prostor za odlaganje in kompostiranje organskih odpadkov ter napotke o osnovnih korakih.

So povsod okoli nas, a se sploh ne zavedamo
Nevarne kemikalije so povsod okrog nas. Tudi pri nas doma, čeprav se tega največkrat ne zavedamo. Raziskave kažejo, da številne kemikalije v naših domovih ogrožajo tako naše zdravje kot tudi okolje. Zavedati se moramo odgovornosti takrat, ko kupujemo izdelke, ki vsebujejo nevarne kemikalije, in tudi takrat, ko jih odlagamo v smeti. Naše odločitve pri nakupu in ravnanju z nevarnimi kemikalijami imajo lahko resne posledice za ljudi in za okolje.

Tako se boste hitro rešili nadležnih mušic
Idilična slika vsakega stanovanja je skleda svežega sadja na jedilni mizi. A če jabolk, banan in ostalih sočnih sadežev ne pojemo v roku nekaj dni, se od nikoder pojavijo nadležne mušice, ki nam ’pijejo kri’. Preverite, kako se jih znebiti!

Ljubljana najuspešnejša pri ločevanju odpadkov
Ljubljana je na področju ločenega zbiranja odpadkov najuspešnejša prestolnica v EU, so sporočili iz Evropske komisije. Ločeno zbrani odpadki v letošnji Zeleni prestolnici Evrope predstavljajo 55,4 odstotka vseh komunalnih odpadkov, po uspešnosti pa ji sledita Talin (47,2 odstotka) in Helsinki (38,6 odstotka).

Se zavedate, kaj počnete?
Odgovorno ravnanje do narave in okolja je veliko več kot le modna muha. S tem, da stremimo k čistemu okolju, namreč ne pomagamo planetu, ampak predvsem sebi: tako privarčujemo, veliko naredimo za svoje zdravje in živimo v varnem domu, brez škodljivih snovi. Poglejte, kako lahko z nekaj preprostimi koraki začnete svojo pot k 'zelenemu' in varčnemu bivanju.

Pogled od blizu vas bo presenetil
Iz materialov, ki bi jih marsikdo brez premisleka zavrgel, nekateri ustvarjajo nadvse uporabne predmete in celo hiše. V galeriji si lahko ogledate nekaj najbolj izvirnih hiš iz ’odpadkov’.

Kako narediti več z manj?
Med 21. in 29. novembrom bo potekal Evropski teden zmanjševanja odpadkov, letos na temo dematerializacije. Kot so sporočili iz Zbornice komunalnega gospodarstva, se lahko tednu z aktivnostmi, ki bodo prebivalce osveščale o tem, kako ravnati, da odpadkov ne bodo proizvedli oziroma jih bodo proizvedli čim manj, priključijo vsi.

Ne boste verjeli, kako zelo so koristni
Med pripravo okusnih obrokov marsikatera gospodinja, pa tudi kakšen ljubitelj kuhanja močnejšega spola, zavrže olupke, stebla in liste nekaterih vrst sadja in zelenjave, kar je velika napaka. Mnogi tako imenovani odpadki namreč vsebujejo veliko več vitaminov in drugih koristnih snovi kot sami plodovi in jih prav tako lahko uporabimo pri pripravi obrokov ali drugje v gospodinjstvu.

Se sploh zavedate, kaj počnemo?
Odgovorno ravnanje do narave in okolja je veliko več kot le modna muha. S tem, da stremimo k čistemu okolju, namreč ne pomagamo planetu, ampak predvsem sebi: tako privarčujemo, veliko naredimo za svoje zdravje in živimo v varnem domu, brez škodljivih snovi. Poglejte, kako lahko z nekaj preprostimi koraki začnete svojo pot k 'zelenemu' in varčnemu bivanju.

Organko ločuje, naravo varuje – in bogato obdaruje!
Organko bo ob Svetovnem dnevu Zemlje bogato obdaril nekoga izmed vas, ki vam je mar za varovanje narave in bo pravilno odgovoril na nagradno vprašanje.

Odlični nasveti za bogato rast cvetja in zelenjave
Ste vedeli, da lahko dvorišče spremenite v pravi reciklažni „center“? Naj rože cvetijo polno in bogato, naj vam bo domača in ekološko vzgojena zelenjava v slast in veselje. Če še niste poskusili, vam bo nekaj naših napotkov prišlo še kako prav!

Šok v pekarni – kruh so pekli med ščurki!
V okviru inšpekcijskega nadzora na področju proizvodnje domačega kruha so italijanski inšpektorji naleteli na gnusno odkritje: kruh so pekli med ščurki in na ognju, ki so ga zakurili z lesnimi odpadki.