Dominvrt.si

okolje

Raba obnovljivih virov energije narašča

V Sloveniji se iz obnovljivih virov proizvede tretjina električne energije.

Kako preprosto poskrbeti za nižji znesek na položnicah?

Prihajajoč zimski čas prinaša številne radosti, gospodinjstva pa razmišljajo tudi o tem, kako poskrbeti za sezonsko ogrevanje. Cene odjema elektrike in zemeljskega plina zaradi stanja na trgu nihajo, s pametnim ravnanjem pa lahko poskrbite, da se cena vaše mesečne položnice ne bo spremenila za več kot 1 evro.

Cene elektrike v EU v prvi polovici leta gor, najbolj v Sloveniji

Cene električne energije za gospodinjstva so se v primerjavi s prvo polovico lanskega leta zvišale v 16 državah članicah EU. Največja rast pa je bila zabeležena v Sloveniji, kjer se je električna energija podražila za 15 odstotkov, sledili sta Poljska in Romunija.

Zastonj ali poceni zmanjšajte stroške ogrevanja

Idealno hladen zrak ne sme imeti proste poti v vaš dom (razen ko odprete okno, da bi prezračili), topel ne sme uhajati ven. To preprečijo dobra izolacija ter okna in vrata, ki tesnijo. Kaj pa so še kakšni cenejši ali celo zastonj načini, da ostaja dom topel, medtem ko so stroški nižji.

Je že skrajni čas za bolj trajnostna oblačila?

V povprečju vsak Slovenec na leto zavrže 12 kilogramov oblačil. Se ob tem zavedamo, kakšno škodo delamo okolju, kdo ta poceni oblačila in v kakšnih razmerah izdeluje? Je čas za bolj trajnostno obnašanje? Na to odgovarja novinarka Maja Sodja.

Pozor, prihaja slana

Napovedi kažejo, da lahko slana v četrtek doseže bolj izpostavljene predele. Pričakovane najnižje temperature pri tleh pa bodo do –1 °C. Zaenkrat pa kaže, da nizke temperature ne bodo ogrožale vinogradniških območij oziroma grozdja, ki še čaka na trtah na pozno trgatev.

Francija bo od januarja 2022 prepovedala plastično embalažo za večino sadja in zelenjave

Z izvajanjem zakona iz februarja 2020 je francoska vlada objavila seznam približno 30 vrst sadja in zelenjave, ki jih bo treba prodajati brez plastične embalaže od 1. januarja. Na seznamu so por, jajčevci, paradižniki ter jabolka, banane in pomaranče.

Poglejte, za koliko se bosta podražila elektrika in zemeljski plin

Največja slovenska družba z naftnimi derivati, plinom in ostalimi energenti bo 1. decembra občutno zvišala cene elektrike in zemeljskega plina.

Na voljo kar 10 milijonov evrov nepovratnih sredstev

Objavljeni javni razpis potencialnim upravičencem omogoča pridobitev nepovratnih sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in proračuna RS za naložbe v nakup in dobavo nove mehanizacije oziroma opreme za sečnjo in spravilo lesa ter povečanje ekonomske vrednosti gozda.

Kopalnice, ki jemljejo dih

Glede na to, da se v prostorih, ki so namenjeni osebni higieni, sprošča veliko vlage in je okolje ponavadi malo toplejše kot v drugih bivalnih delih, je ta ambient kot nalašč ustvarjen za določene vrste tropskega rastlinja. Preverite, s katerimi si lahko pričarate pravi mali eksotični raj.

Tako nas ne bo zeblo

Veseli smo bili toplega septembra, a dnevi so vse krajši, zrak se začenja ohlajati, vlaga je in ob večerih bi radi malo pogreli stanovanje, ne glede na to, kdaj se prične kurilna sezona. Hlad najprej zaznamo, kadar dlje časa sedimo in v kopalnici, kjer je tudi vlaga. 

Ljudje, ki se zbujajo ob tem času, so srečnejši, produktivnejši in imajo boljšo plačo

Morda boste naslednjič, po branju tega članka in študije, ki jo ta zajema, premislili, preden boste znova pritisnili dremež. Različne povezane študije, ki jih je zajelo podjetje Amerisleep, namreč razkrivajo naslednje podatke.

Oranžno opozorilo za primorsko regijo

Glede na napovedi smo dodobra zakorakali v jesen. Prišel je dež, prihaja tudi burja, temperature zraka po nižinah se bodo gibale med 10 in 15 °C, sneg pa je že prekril prve vrhove.

Pričarajte toplino doma s toplotnimi črpalkami zrak-voda

Če vas pozimi ob pogledu na račun za ogrevanje zaboli glava, potem zagotovo še ne poznate toplotnih črpalk. Gre namreč za energetsko zelo učinkovit in okolju prijazen način ogrevanja.

Preprosti načini, kako porabiti manj elektrike

Morda vsak ukrep sam po sebi ne pomeni znatno manjše porabe, toda prihranki se seštevajo in se lahko pozitivno odrazijo na vaših financah, odgovorna poraba elektrike pa je zelo dobra tudi za okolje. 

Kam so letos izginili čmrlji?

Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

Zaradi izliva nafte 'počrnela' obala

Na morju ob obali južne Kalifornije je zaradi puščanja naftovoda nastal večji naftni madež, do zdaj še niso uspeli locirati natančnega mesta izliva nafte, ki je ustvaril več kilometrov širok madež. Zaradi izliva so že zaprli plaže, zelo ogrožena pa je tudi narava.

Noč prinesla hudo neurje, v Nemčiji divjal tornado

V sredo pozno popoldne se je nad državo razbesnelo neurje z močnim dežjem, ki je najprej zajelo severovzhod države, območje Beltincev, ponoči pa predvsem območje Ljubljane. Iz Nemčije pa prihaja novica o tornadu.

Veste, kaj je bokaši?

Vsak vrtičkar ve, da je kompostiranje dobro za vrt in za okolje, vendar ne vedo vsi, da obstaja veliko načinov kompostiranja. Ste že kdaj slišali za bokaši?

Preprosti načini, kako zmanjšati porabo vode

Nemalo ljudi v svojem domu z vodo ravna potratno. Vsak dan je je na litre mogoče prihraniti z nekaj spremembami, ki niti niso velike. Poznajo se lahko pri znesku na položnici in so dobre tudi za okolje.

Količina porabljene vode se je povečala

Celotna količina porabljene vode je bila leta 2020 za 18 % večja kot v predhodnem letu.

Kdo se skriva v temi kraške jame?

Slovenija je polna naravnih lepot. Ko razmišljamo, s čim se ponaša, zagotovo pomislimo tudi na kraške jame. Najbolj znana je Postojnska jama, a še zdaleč ni edina, ki osupne. Tako smo obiskali Županovo jamo, ki gosti zelo zanimive goste.

Proizvodnja električne energije v avgustu 2021 manjša kot v avgustu 2020

Proizvodnja električne energije se je v avgustu 2021 v primerjavi z enakim mesecem lanskega leta zmanjšala, oskrba z energenti pa se je povečala.

Stanje nelegalnih gradenj se ni izboljšalo

Gradbena inšpekcija Inšpektorata RS za okolje in prostor je od februarja do septembra v akciji nadzorov preverjala, ali imajo objekti, na katere so jih opozorili prijavitelji, gradbeno dovoljenje in če, ali je gradnja skladna z izdanim gradbenim dovoljenjem.

Če ne bosta delala, bo pela šiba

V Ljubezni po domače so se snubci odpravili na kmetije, med njima sta tudi Matej in Uroš, ki sta obiskala kmetijo simpatične Mihaele. A ni samo njeno srce tisto, ki ga morata osvojiti – izkazati se morata tudi pred njenim očetom, ki je že napovedal, da jima ne bo lahko. Tako jima je že naložil delo: cepljenje drv, da bo pozimi toplo.

Ekološki dan Evropske unije bo 23. september

V Bruslju je bila podpisana deklaracija, s katero je bil 23. september razglašen za ekološki dan EU. Tako bodo na ta dan v okviru predstavitvenih dejavnosti potrošnike in najširšo javnost ozaveščali o prednostih ekološko pridelanih oziroma predelanih živil.

Strašna moč narave – lava po izbruhu vulkana uničuje domove

Nedeljski izbruh vulkana na La Palmi, ki je del Kanarskih otokov, je uničil hiše in terjal evakuacijo približno 5.500 prebivalcev. Tamkajšnji uradniki so povedali, da je bilo do zdaj uničenih več kot sto hiš.

Količina v Sloveniji nastalih odpadkov se je zmanjšala

Lani je v Sloveniji nastalo za 7,7 milijona ton vseh odpadkov, kar je za skoraj 9 % manj kot leto prej. Največ je bilo gradbenih odpadkov, sledijo komunalni odpadki. Na žalost pa se je povečala količina odpadkov, ki so nastali zaradi pandemije – to so odpadki, ki zahtevajo posebno ravnanje pri zbiranju in odstranjevanju.

Našemu planetu lahko takoj pomagate

Plastične vrečke, ogorki cigaret, steklenice in drugi vsakdanji predmeti predstavljajo velik okoljski problem, saj traja do milijon let, da se popolnoma razgradijo.

Po Dunaju se bodo kmalu vozili le električni taksiji

"Gre za inovativen projekt v mednarodnem prostoru, ki bi lahko trajnostno spremenil mestni promet. S prehodom na električne taksije pridobijo tako mesto kot tudi njegovi prebivalci. Tako znižujemo količino izpustov in glasnost prometa, hkrati pa izboljšujemo kakovost zraka v našem lepem mestu."

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984