sajenje

Igralka v prostem času daleč od glamurja znane serije
Vrtnarjenje je vedno bolj priljubljen hobi, katerega vrednost vedno bolj prepoznavajo tudi slavni in bogati. Delo z zemljo prinaša občutek miru, sprostitve ter povezanosti z naravo, tega pa se zaveda tudi igralka Cynthia Nixon, ki se je na svoj vrt odločila posaditi eno posebno rastlino.

To so drevesa, ki odlično uspevajo na balkonu
Sadna drevesa običajno povezujemo z domačimi sadovnjaki, velikimi vrtovi in podeželjem. Toda ali ste vedeli, da lahko marsikatero sadno drevo uspeva tudi v koritu na balkonu ali terasi? Z izbiro pravih vrst in sort ter nekaj prilagoditvami pri oskrbi je to povsem mogoče in celo zelo priročno!

Lepenci lahko popolnoma uničijo rastline na vrtu
Lepenci so nadležne žuželke, ki lahko povzročijo veliko škode na zelenjavnih pridelkih in uničijo vašo listnato zelenjavo. Če ste na svojih rastlinah opazili drobne hrošče z bleščečimi krili ali če so listi rastlin prekriti z majhnimi luknjicami od strel, imate morda opravka ravno s temi listnatimi hrošči.

Kako se znebiti koloradskega hrošča, ki napada krompir
Koloradski hrošč ni izbirčen in bo jedel skoraj vse, toda njegova najljubša hrana je krompir, ki običajno utrpi največjo škodo. Da vam ne uniči celotnega pridelka, sledite spodnjim nasvetom, s katerimi boste prepoznali in nadzorovali tega nadležnega škodljivca.

Najpogostejša napaka, zaradi katere semena ne vzklijejo
Vrtnarska sezona je tu, kar pomeni, da so vrtovi v polnem zamahu. Čas je za sajenje, obrezovanje, sejanje, presajanje, okopavanje ter vse, kar spada zraven. Če namesto tega vaš vrt žalostno sameva – čeprav ste storili vse in še več, da bi poleti lahko uživali v plodovih svojega dela, ste morda spregledali eno od najpogostejših napak?

Zanimiv razlog, zakaj bi vsak vrt moral imeti vsaj eno sončnico
Poletje je tik pred vrati in čas je, da v cvetočem sijaju zaživijo tudi naši vrtovi, terase in balkoni. Sončnice niso le čudovit poletni okras, temveč tudi dragocena podpora naravi in prava izbira za vaš sončni kotiček.

Očarljiva alpska cvetlica, ki se odlično obnese na domačem skalnjaku
Planika, ikonična cvetlica, je znana po svojih suličastih, kosmatih listih in belih, zvezdastih cvetovih. Čeprav rastlino običajno povezujemo z Alpami, pa v resnici izvira iz Himalaje. Nenazadnje pa se pri nas tudi odlično obnese kot gojena rastlina. Vajene so ostrega okolja - skalnatih, revnih tal, nizkih temperatur in močnega vetra, zaradi česar so odličen dodatek skalnjaku na domačem vrtu.

Teh škodljivcev se morate na svojih bučkah najbolj bati
Buče in bučke so v času rastne dobe izpostavljene številnim boleznim, ki povzročajo škodo na rastlinah, kar se odraža tudi v zmanjšanju velikosti in kakovosti pridelka plodov, to je bučnega mesa in semen. Povzročitelji bolezni so lahko glive, bakterije ali virusi. Samooskrbni vrtičkarji v prvi vrsti stremijo k izvajanju preventivnih ukrepov za preprečevanje bolezni. Kljub možnosti uporabe sintetičnih kemičnih sredstev pa temelji tudi tržna pridelava buč in bučk v Evropski uniji na spoštovanju trajnosti.

Rastlina, ki je lahko čudovita živa meja, a je hkrati ena najbolj invazivnih
Bambus se na prvi pogled zdi kot idealna rastlina za vsak vrt. Ne samo, da ustvarja čudovito zasebnost, ki si jo na vrtu želimo, to lahko ustvari v zelo kratkem času. Vendar pa je to po drugi strani ravno ta njegova prednost, pogosto tudi slabost. Poglejmo, pred čem svarijo strokovnjaki, ko gre za sajenje bambusa na domači vrt.

Zunanje rastline, ki bodo v toplih dneh prijetno odišavile vaš vrt
Le kaj je prijetnejše kot stopiti na svojo teraso in vdihniti svež, pomirjujoč vonj najljubših rož, obsijanih s toplim spomladanskim soncem? Za vse, ki iščete rastline, ki bodo vaš vrt prijetno odišavile, smo zbrali osem najbolj dišečih.

Čudovita grmovnica, ki zakrije pogled radovednim sosedom
Fotinija je širokolistna grmovnica iz družine vrtnic. V naravi se pojavlja približno 60 vrst, vse pa izvirajo iz Azije. Priljubljena je predvsem zaradi svojega čudovitega listja, ki je običajno sprva svetlo rdeče, sčasoma pa postane temno zeleno. Preverite več o tej zanimivi rastlini, ki se odlično obnese tudi kot živa meja in je dobra zamenjava lovorikovca ali ciprese.

Junija na vrtu že pobiramo prve pridelke
Junij je mesec, ko vrt že začenja kazati sadove preteklih mesecev, toda po drugi strani se pravo delo sedaj šele začne. Poglejte, kaj vse je potrebno postoriti v naslednjih nekaj tednih.

Je junija že prepozno za sajenje pelargonij?
Pelargonije sodijo med najbolj priljubljene okrasne rastline za balkone, terase in okenske police. S svojimi živahnimi barvami, bujnim cvetenjem in raznolikimi oblikami listov krasijo zunanje prostore od pozne pomladi do jeseni. So enostavne za vzdrževanje in izjemno hvaležne rastline, zato jih najdemo skoraj na vsakem slovenskem balkonu.

Ta opravila so v maju nujna za bogat pridelek
Maj je za domače vrtičkarje zagotovo najpomembnejši in najbolj delaven mesec. S strokovnimi pristopi, pravočasnim sajenjem in ustrezno zaščito pred poznimi slanami, plevelom in škodljivci, postavite temelje za bujno rast in obilen pridelek poletni pridelek.

Slovenska sorta krompirja, ki jo pobiramo med prvimi
V Sloveniji smo s krompirjem samooskrbni le polovično. Domača pridelava temelji na tujih sortah krompirja, čeprav imamo kar lepo število starih in novih domačih sort. Nove jedilne sorte krompirja po pridelku in kakovosti presegajo številne tuje, a jih pridelovalci in kupci ne poznamo dovolj.

Te zelenjave nikoli ne sadite poleg solate
Solata je rastlina, ki ne zahteva veliko vzdrževanja in lahko uspeva v različnih rastnih pogojih. Če opazite, da ne uspeva tako, kot bi si želeli, pa so za to morda lahko krivi njeni sosedje na gredici. Poglejmo, katere rastline lahko zavirajo rast solate.

Te gosenice se pogosto pojavijo spomladi
Nihče ne želi vložiti več tednov truda v pridelavo lastne zelenjave, da nato škodljivec uniči pridelek, preden ga sam sploh poskusi. Poskrbite, da bodo vaše zelje in druge kapusnice zrasle, tako da preprečite napade kapusovega belina.

So stare jablane res samo romantični ostanek preteklosti?
V času, ko v trgovinah kraljujejo bleščeča, uniformna jabolka popolnega izgleda, marsikdo pozablja, da imajo stare sorte jablan prav poseben čar – in številne prednosti. Ker niso intenzivno pridelane, namakane in podvržene velikemu okoljskemu stresu, take sorte veljajo za okusnejše, z več arome. Prav tako pa z njihovim sajenjem ohranjamo dragoceno dediščino naših prednikov. Prav zato si zaslužijo svoje mesto tudi na domačem vrtu.

Jiaogulan: Tradicionalno kitajsko zelišče nesmrtnosti
Jiaogulan je tradicionalno kitajsko zelišče, ki mu zaradi številnih zdravilnih lastnosti pravimo kar zelišče nesmrtnosti. Med drugim kaže potencial za obvladovanje sladkorne bolezni, izkaže pa se tudi kot dobrodošla pomoč pri hujšanju in lajšanju stresa. Dobra novica je, da ga kljub njegovemu azijskemu izvoru lahko gojimo tudi pri nas.

Česen posadite zraven teh rastlin
Sajenje česna je dober način, da preprečite, da bi se na drugih rastlinah na vrtu naselili škodljivci, poleg tega pa lahko pomaga preprečiti razvoj nekaterih bolezni. Kot spremljevalna rastlina je učinkovit tako pri zelenjavi, nekaterih vrstah sadja in celo rožah, vključno z vrtnicami.

Viseča pelargonija je hit letošnjega poletja
Pelargonije so ene tistih manj zahtevnih rastlin, ki so stalnica na naših okenskih policah. Čim posije nekaj sonca in je čas primeren za sajenje spomladanskih rož, se znajdejo tam samostojno ali v kombinaciji z drugimi vrstami. Če želite letos poskrbeti za najbolj trendovsko zasaditev, si omislite viseče pelargonije!

To so rastline, ki najbolje uspevajo poleg paradižnika
Paradižnik je ena najbolj cenjenih vrtnin nasploh, vendar nekoliko težaven za gojenje in še vedno povzroča težave tudi izkušenim vrtnarjem. Sajenje ustreznih rastlin v njihovo bližino lahko pomaga zmanjšati število škodljivcev in obogati zemljo ter tako pripomore k čudovitim, sočnim paradižnikom. Preberite, katere so tiste vrtnine, ki se dobro ujamejo s paradižnikom.

Drevo, ki v svojih koreninah skriva slovensko tradicijo
Navadni oreh ima v Sloveniji bogato zgodovino, hkrati pa je zelo pomembna drevesna vrsta pri nas. V nadaljevanju izveste vse o tem drevesu, ki daje tako cenjene orehe – brez katerih niti tradicionalne potice ne bi bilo.

Tako bo krompir vzklil tudi do dva tedna prej
Med vsemi opravili, ki vrtičkarje čakajo v naslednjih tednih, je tudi sajenje krompirja, ki ga moramo pred tem še ustrezno pripraviti. Za to potrebujemo zdrave in močne gomolje, ki jih je priporočljivo, preden jih položimo v zemljo, tudi nakaliti. Preberite, zakaj.

Čudovito cvetoče drevo, ki ga morate posaditi na svoj vrt
Pogled na cvetočo češnjo je prizor, ki v spomladanskih dneh vedno znova očara. Ko na tem drevesu opazimo prve rožnate in bele cvetove, vemo, da je zime prav zares konec. Ena najbolj priljubljenih okrasnih češenj je denimo japonska češnja, ki odlično uspeva tudi pri nas.

Berivka: solata, ki jo sadimo zgodaj spomladi
Zimske solate, ki prezimijo, lahko sadimo že jeseni, ali pa se setve lotimo v februarju ali marcu. Poglejmo si, katere so specifike sajenja solatnic v zgodnjem spomladanskem času in katere sorte zagotavljajo najboljši pridelek.

Je to najbolj okusna sorta jagod?
Gozdne jagode predstavljajo najbolj avtohtono vrsto jagod, iz katere so se razvile tudi vse sorte gojenih jagod, ki jih danes sadimo na vrtu. Po videzu se gozdne jagode s svojimi tremi listi in belimi petlistnimi cvetovi na povešenih steblih, pravzaprav ne razlikujejo dosti od svojih gojenih sorodnic. A kljub temu, da gozdne jagode, kot pove že njihovo ime, največkrat najdemo na gozdnih tleh, jih je mogoče vzgojiti tudi na vrtu. Poglejmo, kako.

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu
Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

To je najboljši čas za sajenje krompirja
Krompir je trajna zelnata rastlina, ki izvira iz perujskih Andov, kjer so ga gojili že pred 8000 leti. V Evropo so ga prinesli španski raziskovalci v 16. stoletju, zaradi visoke prehranske vrednosti pa se je razširil tudi po Evropi. Skozi zgodovino in še danes krompir ostaja pomemben vir hrane in eden najpogostejših poljskih pridelkov.

Napake, zaradi katerih hortenzije ne uspevajo
Hortenzije so listopadni grmi, ki se od pozne pomladi do jeseni ponašajo z ogromnimi, živahnimi cvetovi v grozdih. Znane so po nezahtevnem vzdrževanju, zato so priljubljena izbira za zasaditev na domačih okrasnih vrtovih. Toda kljub njihovemu slovesu, da je zanje enostavno skrbeti, obstaja nekaj napak, zaradi katerih pogosto ne uspevajo tako, kot bi si želeli.