sajenje

Zeleni paradižniki – naj vas njihova barva ne zavede
Pridelovalci so do sajenja zelenega paradižnika pogosto nekoliko zadržani, saj na videz nezreli paradižniki kupcem pogosto niso privlačni in jih je zato težje prodati. Prav tako so pri nas manj pogosti, ker domačim vrtičkarjev povzročajo določeno težavo. Glede na barvo je namreč zelo težko določiti njihovo zrelost. A kljub temu naj vas barva ne zavede, saj gre za sorto zelenih plodov, ki ohranijo zeleni odtenek tudi, ko popolnoma dozorijo.

Devet načinov, s katerimi preprečite šok rastline pri presajanju
Uspešno presadite svoje rastline na vrt in poskrbite, da bodo uspevale brez kakršne koli škode, tako da upoštevate teh devet uporabnih nasvetov za zmanjšanje šoka ob presajanju. Pri presajanju sadik na vrt se mnogi vrtičkarji poslužujejo postopka utrjevanja rastline, vendar pa spodnji nasveti lahko pridejo prav pri presajanju prav vseh rastlin, ne le sadik zelenjave, ampak tudi tistih, ki so že ukoreninjene v svoji zemlji in zanje postopek utrjevanja načeloma ni potreben.

Volovsko srce: vse, kar morate vedeti o priljubljeni sorti paradižnika
Volovsko srce je sorta paradižnika, ki ga v Italiji najdemo pod imenom 'Cuore di bue', v Franciji pa 'coeur de boeuf', kar oboje v prevodu pomeni volovsko srce. Gre za mesnate, sočne sadeže, popolne za okusen sendvič ali pa kot prigrizek s posipom morske soli. Veliki debeli mesnati paradižniki lahko tehtajo tudi do pol kilograma in so tako največji predstavniki svoje vrste. Zelena rastlina hitro zraste tudi do višine šest metrov, za rast in dozorevanje pa ti paradižniki potrebujejo nekaj več časa.

Taščin jezik: zalivanje, svetloba in presajanje
Bolj znana je po svojem malo manj prijaznem imenu – taščin jezik, iz angleškega pa bi njeno ime v naš jezik lahko prevedli kot – kačja rastlina. Ti dve imeni in še kakšno podobno se nanašajo na značilne liste, ki rastejo pokončno in so trši, tanjši in špičasti. Sanseverija je rastlina, ki deluje kot skulptura.

Poprovka – rastlina, ki bo popestrila vsak dom
Peperomija ali poprovka sodi med tropske rastline. Večina sorodnih vrst je prav tako kot peperomija primerna za gojenje v notranjih prostorih, in čeprav se lahko po videzu med seboj razlikujejo, je zanje značilno, da imajo številne, rahlo zaobljene liste v različnih odtenkih zelene barve. Morda bo za vas pomembna novica tudi, da rastejo razmeroma počasi in zahtevajo malo vzdrževanja, če iščete še dodaten razlog, zakaj jo postaviti v svoj dom, pa berite dalje.

6 bistvenih korakov za dober začetek vašega prvega zelenjavnega vrta
Razmišljate, da bi tudi vi na pomlad začeli vrtnariti oziroma imeli lastno zelenjavo? Uporabite ta vodnik za pomoč pri načrtovanju, pripravi in zasaditvi uspešnega zelenjavnega vrta.

Starodavna rastlina, ki lajša številne zdravstvene tegobe
Melisa je starodavna rastlina, ki izvira iz južne Evrope. Je tesna sorodnica mete in ima podobne nagubane liste ovalne oblike. Ponaša se svežim citrusnim vonjem, zaradi česar jo pogosto uporabljamo v kulinariki kot dodatek solatam, juham in sladicam. Že vrsto let je znana kot zdravilna rastlina tako za preventivo kot kurativo, njeno uporabo pa lahko zasledimo v različnih čajih, tonikih in drugih napitkih vse od stare Grčije in Rima pa do danes.

Kompost lahko pripravite tudi v stanovanju
Kompostiranje je priročen način za ponovno uporabo bioloških odpadkov, s katerim zmanjšamo negativen vpliv na okolje in hkrati pridobimo dragocena hranila za svoje sobne rastline. Vendar pa se marsikdo kljub pozitivnim vidikom domačemu kompostiranju ob misli na neprijetne vonjave in umazanijo raje izogne. Če imate tudi vi zadržke in oklevate, ali bi se lotili tega projekta in ali ima lahko sploh kakšne koristi, berite naprej.

Kumina – nepogrešljiva začimba v vsaki kuhinji
Kumina je začimba, ki je nepogrešljiva v kuhinji. Večina jo pozna le po njenih 'semenih', ki to v resnici niso, za obogatitev jedi pa jih lahko kupimo praktično v vsaki trgovini s hrano. Le malokdo ve, da jo je preprosto vzgojiti tudi doma in da ima posajena rastlina pozitiven vpliv na druge vrtnine, saj s svojimi cvetovi privablja številne žuželke.

Kdaj in kako sadimo česen?
Kmetije iz Istre želijo domači česen zaščititi kot avtohtono sorto. Patricija Pirnat, dipl. ing. arg., je Tanji Postružnik Koren v oddaji Zelena dežela pojasnila, da moramo biti pri sajenju česna zelo previdni. Priporočljivo je namreč, da se tla ohladijo na 5 stopinj Celzija, obenem pa v Istri držijo pravila, da zemlja ne sme biti mokra in blatna.

Katero vrsto oreha izbrati?
Če razmišljate, da bi na svoj vrt posadili oreh, je prvi korak izbira najboljše sorte. Te se ne razlikujejo le po kakovosti plodov, temveč tudi po času cvetenja, rodnosti ter odpornosti na bolezni in škodljivce. Poleg same sorte, ki ima lahko nižji ali višji rodni potencial, je treba za večji pridelek rastlini zagotoviti tudi čim boljše pogoje za njeno rast. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj trikov in napotkov, da bo vaš oreh vsako leto bogato obrodil.

Maklura ali divja pomaranča je izjemno uporabno drevo
Maklura je, vsaj na prvi pogled ali dokler v jeseni ne začne tvoriti nekoliko nenavadnih kroglastih plodov, povsem običajno drevo, ki s svojim videzom ne pritegne ravno veliko pozornosti. Pravijo ji tudi adamovo jabolko ali divja pomaranča. Čeprav sadeži, ki zrastejo na njenih vejah, izgledajo precej vabljivo, niso užitni. Je pa zato drevo toliko bolj uporabno kot nadomestek žive meje, saj nudi dobro zaščito pred vetrom, soncem in nezaželenimi pogledi.

Mačehe niso samo za na grobove
Ker se jesen že počasi preveša v zimo in je dan že precej kratek, temperature pa se ponoči spustijo tudi skoraj do ledišča, je skrajni čas, da poletne cvetlice zamenjamo za nekaj bolj trpežnega. Čudovito cvetje, ki je ime dobilo po številnih zgodbah, v katerih nastopajo sebične mačehe, spada v družino vijolic. V preteklosti se je mačeh na domačem vrtu in okenskih policah marsikdo izogibal, saj naj bi veljale za cvetje, ki je bolj primerno za grobove, a dejstvo je, da so lahko čudovit in nezahteven cvetoči okras na balkonu ali okenski polici.

Prst pripravimo že zdaj
Jesen je čas za pobiranje bogastva plodov in navdušenju nad vsem, kar je to sezono zraslo ob delu naših rok. Pravi vrtnarji pa vedo, da konec rastne sezone ni le čas za veselje in uživanje, ampak tudi za prve priprave na naslednjo sezono, denimo pripravo prsti.

Preverite, kako lahko koristno uporabite odpadlo listje
Ste tudi vi eni tistih, ki v jesenskih dneh pograbite odpadlo listje ter ga nato zažigate ali odpeljete na odpad? Nikar ne počnite tega, saj ga lahko zelo koristno uporabite.

Jesensko gnojenje – kaj in zakaj gnojiti tudi jeseni
Dobra priprava tal je osnova za uspešno rast zelenjave, okrasnih rastlin in tudi trate na vašem vrtu. Zato je zelo pomembno, kako se je lotimo, saj se nam napake lahko hitro maščujejo. Pri tem je ključnega pomena tudi jesensko gnojenje, s katerim poskrbimo, da se rastline in tla dobro pripravijo na zimske razmere.

Te cvetlice sedaj zasadite na teraso in balkon
September in oktober sta za cvetlice zelo nehvaležna meseca, saj slovita p muhastem in spremenljivem vremenu. Menjava sončnih trenutkov z hladnim obdobjem, nas počasi pripravlja na počitek. Zato je treba poletne cvetlice pravočasno pripraviti na prezimovanje, balkon in teraso pa okrasiti s tistimi, ki so bolj odporne na mraz.

Vse kar morate vedeti o česnu
Česen je izjemno priljubljen v kulinariki, hkrati pa je izjemno zdravilen. Ravno v drugi polovici oktobra je čas za setev ozimnih vrst česna, zato le zavihajte rokave in poskrbite za zdravo in okusno zalogo. V kolikor ste skladiščili pomladanske sorte česna, pa boste imeli zalogo vse do spomladi.

Čas je za jesensko zeleno gnojenje
Počasi se naš vrtiček prazni in to je tudi zagotovo primeren čas, da pomislimo na naslednjo sezono. Če so vaše grede prazne, jih prekrijte z rastlinami za zeleno gnojenje.

Kaj lahko sadimo jeseni?
Sajenje ni samo spomladanska aktivnost. Če se sprašujete, kaj lahko sadimo jeseni, bi bil grobi odgovor – skoraj vse. Predstavljamo vam vrste rastlin, ki jih je pravzaprav priporočljivo saditi v jesenskem času.

Kana - prekrasna poletna rastlina, ki jo krasijo čudoviti cvetovi
Kana (Canna indica) je prekrasna poletna rastlina, ki jo krasijo čudoviti cvetovi. Njeni veliki cvetovi gledajo proti nebu in so lahko v beli, oranžni, rožnati, rdeči ali rumeni barvi.

Recept za nešpljev liker, ki ga morate preizkusiti
Nešplja zanesljivo rodi vsako leto, saj se razcveti šele po tem, ko cvetovom ne grozijo več pozne zmrzali.

Roža, ki je s svojo lepoto osvojila ves svet
Dalija sicer izvira iz Mehike, a njena lepota je prepričala ves svet. Obstaja več kot ogromno različnih vrst te čudovite rože, razlikujejo pa se med seboj, tako po barvi kot tudi velikosti. Poglejte, kako skrbeti za dalijo.

Posadite ta tri zelišča. Ne bo vam žal!
Bazilika, lovor in koper, obogatijo jedi z edinstveno aromo in svojevrstnim okusom. Vsa tri zelišča so primerna za gojenje v posodah, če so le te dobro odcedne.

Kaj bi morali vedeti o bučkah?
Lahko bi rekli, da je poletje letni čas, ki je tudi v znamenju bučk oziroma receptov, ki jih je mogoče pripraviti s to zdravo zelenjavo. Ne le, da je lahko sestavina množice okusnih jedi – dobra novica je še, da bučk ni težko gojiti. Posadite jih lahko celo na balkonu.

Obožujete hijacinte? Tako vam bodo čudovito uspevale
Hijacinte cvetijo s čudovitimi modrimi cvetovi in naznanjajo tople in sončne dni, njihov prijeten vonj pa je še dodaten razlog, zakaj jih morate imeti v svojem domu ali na vrtu.

Zdravilna zelišča, ki jih lahko posadite na balkon
V mestu je malo takih, ki imajo vrt, kjer bi si lahko uredili vrt. Kljub temu je balkon dovolj za sajenje zdravilnih zelišč. Izbrali smo štiri začimbe, ki ne bodo samo obogatile vaših jedi z intenzivnimi okusi, ampak bodo koristile tudi vašemu zdravju.

Na kaj morate biti pozorni pri gojenju paradižnika v rastlinjaku
Paradižniki so najbolj priljubljena vrtnina za gojenje v rastlinjakih. Pogoji v zaprtem prostoru pa zahtevajo bolj skrbno ravnanje in posebne pogoje, da preprečite bolezni in plesen.

Kaj narediti, če kumare napade bolezen?
Kumare so ena najbolj priljubljenih vrtnih rastlin, tik za paradižnikom in papriko. So enostavne za sajenje in zelo okusne. Toda včasih ne rastejo tako, kot bi si želeli.

Imate radi paradižnik? Potem morate vedeti ...
Ste vedeli, da sodi paradižnik med deset najbolj priljubljenih zdravih živil? Da so ga Italijani poimenovali ’pomodoro’, kar izvira iz besedne zveze pomi d’oro in v prevodu pomeni zlato jabolko? In da so ga v preteklosti nekateri Evropejci označevali celo za afrodizijak? Kakorkoli, čeprav je splošno priljubljen postal šele ob koncu 19. stoletja, paradižnik dandanes priporočajo nutricionisti širom sveta, prisoten je v vseh kuhinjah sveta in ga zato uvrščamo med najbolj razširjene vrtnine.