Dominvrt.si

sajenje

Kako se spraviti vrtnariti?

Ste tudi vi eden izmed tistih, ki si želijo pridelovati lastne vrtnine, a najdete nešteto izgovorov, zakaj se tega ne lotite? Najpogostejši izgovori so največkrat, da nimamo časa, prostora, ali pa da preprosto nimamo prave 'roke' za kaj takšnega. Poglejmo si, zakaj noben od izgovorov ni ustrezen, še manj pa upravičen.

Začetniške napake pri vrtnarjenju

Ne glede na to, ali vrtnarite dva meseca ali že 20 let, so napake pri vrtnarjenju neizogibne. Poglejte si, katere so najpogostejše in kako se jim lahko izognete.

Ne veste, kam z lončki in vrečkami? Imamo kar nekaj idej!

Plastičnih vrečk in lončkov vam ni treba takoj zavreči, saj z njimi zelo obremenjujemo okolje. Če jih že prinesete domov in ne veste, kako jih znova uporabiti, smo za vas izbrskali nekaj zanimivih idej.

Spoznajte osnovna pravila kolobarjenja

S kolobarjenjem upoštevamo različno porabo hranil pri rastlinah in preprečujemo bolezni. V profesionalnem kolobarjenju je načrt vrta malce bolj zapleten, za vrtičkarje pa enostavna različica popolnoma zadostuje.

Covid-19 kot povod za večjo prehransko samooskrbo

Novi koronavirus je osvetlil mnoge probleme sodobne družbe in postavil varnost na prvo mesto, med katerimi je ena ključnih prehranska varnost. Zaradi zaprtja meja in omejitev gibanja so se namreč zelo hitro pokazale pomanjkljivosti v prehranski verigi. Številne države po svetu so zato začele na različne načine spodbujati lokalna kmetijstva, saj so se bolj kot kdajkoli prej zavedle pomena prehranske samooskrbe. Pa se tega zavedamo tudi pri nas?

Tako bo vrt lep, hkrati pa funkcionalen

Vrt marsikomu prinaša dodatno sprostitev, gibanje, pridelovanje lastne hrane in občutek, da imamo nekaj, kar je samo naše. V današnjem času se vedno bolj zavedamo pomena lokalno pridelane hrane, včasih pa pri vrtu potrebujemo le nekoliko pomoči, kako in kje začeti.

'Karantensko vrtičkanje'

Kako v času, ko velja omejeno gibanje, vrtnariti, če nimamo velike hiše in velikega vrta? Pred kratkim so se ponovno odprle vrtnarije, toda določen delež populacije, še vedno ne more, ali pa zaradi zdravja ni priporočljivo, v trgovino. Govorimo seveda o starostnikih in vseh tistih, ki so kako drugače med najbolj ogroženimi. Humanitarno društvo Humanitarček, ki v svojem delovanju skrbi predvsem za starostnike, izključeni pa niso niti ostali, je na svojem družbenem profilu objavil zanimiv predlog, kako se lahko v omejenem času vsi prikupno znajdemo.

Ministrstvo svetuje: poskrbite za zdrava semena in sadike

Zdravo seme in drug razmnoževalni material je pogoj za zdrav pridelek in je tudi ključnega pomena za kmetijsko proizvodnjo, kot tudi za okolje in gospodarstvo.

Vrtnarjenje bistveno vpliva na samooskrbo

Tisti, ki imajo lasten, pa čeprav majhen, vrt, vedo, kako cenjena je hrana, ki jo pridelamo z lastnimi rokami. Tega se, zaradi časa, v katerem smo, počasi začenjamo zavedati tudi drugi, k temu pa je zdaj spodbudilo tudi ministrstvo.

Čas za sajenje priljubljene vrtnine je tu!

V marcu sadimo in sejemo vrtnine, ki jih bomo pobirali ob koncu pomladi oz. na začetku poletja. Dela na vrtu ni priporočljivo hiteti, vsaj dokler zemlja še ni dovolj topla. A čas za solato je vsekakor že tu!

Najpogostejši razlogi, da vam zelišča ne uspevajo

Veliko ljudi ob prvem neuspehu pri rastlinah reče, da te preprosto niso za njih. Verjamejo, da imajo tako imenovano nesrečno roko. Ko je govora o zeliščih, pa še posebej, saj zanje mnogi radi verjamemo, da so zelo enostavne za vzgojo. Poglejmo si, zakaj ni tako in kateri dejavniki so tisti, ki pripomorejo, da zelišča ne uspevajo tako, kot bi lahko.

Kaj delamo na vrtu julija?

Največ dela je na vrtu spomladi, ko pripravljamo prst za nove vrtnine, sejemo in sadimo, urejamo gredice in se pripravljamo na novo sezono. A poletje je čas, ko vrt zasije v svoji lepoti, pobirati lahko začnemo že nekatere vrtnine, hkrati pa je čas tudi za novo ali svežo setev.

10 zelišč, ki jih morate imeti v svojem gospodinjstvu

Vrtičkarji vedo, da ni občutka, ki bi bil bolj prijeten kot ljubezen do lastnega vrta. Medtem ko se moramo za vrtnine močno truditi, pa so zelišča vsestranski kompozit. Lončke z zelišči lahko damo celo na okensko polico. Še ne poznate lastnosti in uporabe vseh zelišč? Zdaj je tukaj brezplačna knjižica, v kateri si lahko preberete, kako posamezna zelišča vzgajati, negovati in uporabiti v kuhinji. Dodatno v njej najdete tudi 10 odličnih receptov, ki vam bodo olajšali uporabo le-teh!

Vse o rdeči pesi in o tem, zakaj jo je dobro imeti na vrtu

Rdeča pesa je zelo privlačen dodatek na zelenjavnem vrtu, hkrati pa je zelo vsestranska. Sila lahko jo je vzgojiti iz semen, posajenih spomladi ali poleti. Ker pesa pri mrzlem vremenu v gomolju shranjuje sladkor, so pozno posajene rastline, ki dozorijo jeseni, najslajše!

Vzgojimo slasten paradižnik v loncu

Vlažno in deževno vreme ni idealno za vzgojo paradižnika, ker preži velika nevarnost bolezni. Obstaja pa nekaj smernic, po katerih lahko vzgojimo povsem naraven, ekološki paradižnik.

Tudi majhen vrt lahko spremenimo v zeleno oazo miru

Če ste med tistimi, ki imate v lasti nekoliko manjši vrtiček, se zagotovo sprašujete, kako ga narediti čim bolj funkcionalnega, hkrati še vedno privlačnega za oko in tako vabljivega, da bi v njem z veseljem preživeli vsak prosti trenutek? Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov, s katerimi vam to lahko brez večjih težav uspe.

Zaščitite vrtnine!

Vreme je vrtičkarjem v zadnjem času nemalokrat povzročilo težave. Največ pridelkov v tem času nam uničita prav zmrzal in pozeba, ki povzročita, da pridelki in bolj občutljive vrtnine ne vzklijejo in ne razvijejo svojih plodov v celoti. Čeprav je april tisti mesec, ki slovi po muhastem vremenu, ne smemo pozabiti, da maj v sebi skriva ljudska izročila, ki zelo držijo. Kaj lahko storimo, da v tem mesecu ne ostanemo brez svojih vrtnin?

S temi cvetlicami bo vaš vrt resnično čudovit

Prišel je najlepši čas, ko vse zacveti, in zakaj ne bi tudi sami poskrbeli za čudovit vrt ali teraso? Ni lepšega, kot preživljati proste trenutke med številnimi cvetlicami, ki vas bodo zapeljale s svojim vonjem in vas navdušile s svojo lepoto.

Čas je za sajenje bučk!

Bučke so ene najmanj zahtevnih vrtnin za gojenje. Majhne buče, ki so na voljo v trgovini in na vrtu poleti, izvirajo iz orjaških buč, ki imajo svojo domovino v Južni Ameriki, Mehiki in zahodni Indiji. Najokusnejše in najboljše so, če jih poberemo, ko so še mlade. In kdaj jih sadimo? Zdaj!

Letošnji trendi balkonskega cvetja

Spomladi vse zacveti in zakaj ne bi izbrali čudovitih rož tudi za svoj balkon ali teraso? Dom bo v trenutku dobil lepšo podobo, zato se prepustite občudovanju cvetja in prijetnim občutkom, ki jih vzbuja narava ... Tudi na vašem balkonu.

Kako do vrta, če živite v Ljubljani?

Na ljubljanski občini opažajo, da je vse več povpraševanja po najemu vrtička s strani mladih družin in študentov. Pripravili so tudi učne vrtove.

Kmetijski inštitut vrtičkarjem: Nikar ne hitite s setvijo

Prehitro presajanje v hladno zemljo ne pospeši zgodnosti pridelka, ravno nasprotno, ker se rastlina več dni muči v hladni zemlji.

12 zelišč, ki jih morate posaditi na zelenjavnem vrtu

Navadno se ob gojenju zelenjave posadi še nekaj zelišč. Vsem dobro poznane so koristi, manj pa so poznane razmere, ki jih zelišča potrebujejo za svoje uspevanje. Prednost zelišč je predvsem v tem, da se na vrtu ujamejo enako dobro kot v kuhinji.

Nasveti in triki za urbane vrtičkarje

Ste tudi vi med tistimi, ki jih življenje v blokovskem naselju ne more odvrniti od želje po čudovitem vrtu? Z urbanim vrtnarjenjem si lahko morda na zelo majhnem balkonu ali okenski polici ustvarite lasten kotiček sreče.

Ni še prepozno za sajenje!

Čeprav čebulnice, ki nas svojimi pisanimi cvetovi razveseljujejo spomladi, načeloma sadimo konec poletja oziroma v jeseni, lahko to storimo tudi zdaj! A pozor!

Je to način, da bomo za Zemljo skrbeli tudi po smrti?

V prihodnosti bi lahko imeli posebne pokrite vrtove s prav posebnimi gredicami in v vsaki izmed njih bi se razkrajalo človeško truplo. Bizarno? V sami biti je stvar pravzaprav zelo lepa. Svojci pokojnika bi namreč lahko namesto pepela domov odnesli lonček zemlje.

Odlična za vitko telo, posadite pa jo kar doma!

Za vitko linijo je med drugim priporočljivo uživati ingver in kurkumo. Poleg tega, da pomagata ohranjati vitko linijo, sta koristna v primeru številnih drugih težav. Kurkumo si lahko omislite tudi na svojem vrtu!

Avokado v lončku? Zakaj pa ne!

Vzgoja avokada je v teoriji povsem enostavna, praksa pa je že druga zgodba. Kljub vsemu je vredno poskusiti – če vzklije, boste imeli prekrasno rastlino.

Da bo preživelo, morate poznati njegove potrebe

Že razmišljate o tem, s kakšnim božičnim drevescem boste letos v svoj dom vnesli praznični duh? Če se boste odločili za tistega v lončku, poskrbite za optimalne pogoje za njegovo preživetje. Tina Ternjak, ki skupaj z mamo Metko vodi oddajo Vrtičkanje na POP TV, pa ponuja še nekaj drugih možnosti.

Kaj postoriti v sadovnjaku pred zimo?

Še preden zima pokaže vso svojo moč, sadna drevesa v sadovnjaku prebelimo, s čimer bomo debla zavarovali pred pokanjem skorje. Sicer je dobro, da se pred samim sajenjem posvetujemo s strokovnjakom za sadjarstvo, nekaj splošnih nasvetov pa boste dobili v našem članku.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1030