sajenje

Tako lahko uporabite jajčne lupine na vrtu
Kako zelo so zdrava jajca, a z njimi ni pametno pretiravati, vemo vsi. Veliko ljudi, predvsem in tudi vrtičkarjev, pa ne ve, da so jajčne lupine, ki jih zadržimo, precej uporabne na našem vrtu. Poglejmo, za kaj vse jih lahko uporabimo.

Kako gojimo melancane ali jajčevce?
Jajčevci so preprosti za gojenje, nekatere sorte pa so tako lepe, da jih lahko sadimo celo kot okrasne rastline. Cvetovi so vijolične ali bele barve s petimi režnji, iz njih pa se razvijejo plodovi vijolične barve. Sadimo jih od sredine do pozne pomladi, pri tem pa je priporočljivo upoštevati nekaj napotkov, ki jih podajamo v nadaljevanju.

Ste že slišali za vrtnarjenje po metodi 'lazanje'?
'Lazanja vrtnarjenje' je metoda organskega vrtnarjenja brez prekopavanja in obdelave, ki ima za posledico bogato, zračno zemljo – in kar je najbolje, za dosego tega cilja, razen pravilne predpriprave, ni potrebnega praktično nič dela. Za kaj pravzaprav gre pri 'lazanja vrtu', pojasnjujemo v nadaljevanju.

Kako gojimo lečo?
Leča je hranljiva stročnica, ki se jo goji že tisočletja. Zaradi visoke vsebnosti beljakovin, prehranskih vlaknin in drugih koristnih hranilnih snovi je postala stalnica v številnih kuhinjah po vsem svetu. V tem članku bomo raziskali ključne korake uspešnega gojenja leče in ponudili nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo pomagali povečati pridelek te stročnice.

Sanji Sirk tast v novem domu uresničil veliko željo
Najboljša tekmovalka pete sezone priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef Slovenija Sanja Sirk, ki je leta 2019 prišla vse do superfinala, svojo kuharsko pravljico živi še zdaj. Pred kratkim pa se je tudi preselila v dom, ki sta ga z možem opremila z ljubeznijo, a vendar se njen najljubši kotiček skriva zunaj: to je visoka greda, ki jo je zanjo ustvaril njen tast Drago.

Tudi vi lahko vzgojite ananas sami doma v 6 korakih
Ananas spada v družino bromelijevk. Morda boste pomislili, da ga je v naših razmerah težko ali celo nemogoče gojiti, vendar je, ko se enkrat ukorenini, v resnici precej nezahtevna rastlina. Pri nas bo dobro uspeval v zaprtih prostorih, v toplejšem delu leta pa ga lahko postavite tudi ven. Pot do užitnega ananasa je sicer nekoliko bolj zapletena in dolgotrajna, vseeno pa je rastlina lahko lep, eksotičen okras v vašem domu. Upoštevajte 6 korakov in kmalu boste imeli čisto svoj ananas!

Sorta krompirja, ki je pri nas najbolj priljubljena
Bellarosa je ena bolj priljubljenih sort krompirja pri nas. Za to je več razlogov. Poleg nezahtevne pridelave je prednost te sorte tudi, da daje obilen pridelek. Ta je znan po dobrem okusu in širokem načinu uporabe. Primeren je za zimnico, saj se dobro skladišči.

Se sploh zavedate vseh zdravilnih učinkov koriandra?
Čeprav ni tako razširjen kot peteršilj ali bazilika, je koriander ravno tako vsestransko zelišče, ki se ponaša z dolgim seznamom zdravilnih učinkov, med drugim je odličen pri prebavnih težavah. Je tudi enostaven za vzgojo, zato le poiščite prostor zanj na vrtu ali balkonu.

Ameriške borovnice lahko gojimo tudi v koritu
Gojenje borovnic v loncih je tako enostavno in učinkovito, da se zanj odloča vedno več ljudi, četudi na vrtu nimajo težav s prostorom. Ker imajo ameriške borovnice nekoliko specifične zahteve glede zemlje, tako tudi lažje pripravimo mešanico prsti, ki bo ustrezala tem z antioksidanti bogatim sadežem.

So papagajčki res tako nevarni, kot pravijo?
Sirska svilnica, ki jo mnogi poznajo tudi po ukrivljenih plodovih z imenom 'papagajčki', je rastlina, ki razdvaja. Nekateri trdijo, da je izjemno nevarna in invazivna, spet drugi so nad njo navdušeni. Poglejmo, kaj sploh je sirska svilnica, kakšne pogoje potrebuje za rast ter kako je z njeno invazivnostjo.

Da bo por uspeval, ga posadite zraven te korenovke
Ne dovolite, da napačna izbira mesta sajenja na vašem vrtu slabo vpliva na rast pora in drugih vrtnin. S pravilno postavitvijo ene rastline poleg druge lahko izkoristite najboljši potencial vsake izmed njih in tako poskrbite, da bodo skupaj posajene tiste, ki si delijo enake rastne zahteve in si tudi medsebojno pomagajo pri rasti – največkrat tako, da odganjajo škodljivce.

Znate izbrati pravi lonec za svoje rastline?
Na trgu najdemo toliko ljubkih lončkov in posod za lončnice, da se je včasih kar težko odločiti za eno samo. Večina izmed njih je primerna za uporabo v zaprtih prostorih, na terasah, verandah in celo na vrtu. Toda kako izbrati pravega, ne da bi gledali samo na zunanjost in videz?

Brunfelzija: Rastlina, ki spreminja barvo svojih cvetov
Brunfelzija je čudovita cvetoča grmovnica, ki jo pri nas pogosteje gojimo kot sobno rastlino, saj zaradi svoje tropske narave ne bi preživela mrzlih zim. Izvira iz Brazilije in v naravnem okolju doseže višino do treh metrov. Čeprav kot okrasna rastlina ne zahteva veliko pozornosti, pa pri njeni vzgoji vseeno velja paziti na nekaj stvari – poglejmo nekaj njenih značilnosti in kaj potrebuje.

Cvetlica, za katero stoji čudovita simbolika
Astra ali nebina je trajnica, ki cveti od poznega poletja do jeseni. Te pokončne cvetoče rastline, ki zrastejo od 30 do 180 centimetrov visoko, odvisno od sorte, so priljubljene predvsem zaradi svojih čudovitih zvezdastih cvetov modre, vijolične ali bele barve, po katerih so tudi dobile svoje ime.

Osnovne vrste žit in nasveti za gojenje
Skupina pravih žit, ki spadajo v družino trav, vključuje pšenico, koruzo, rž, oves, piro, ječmen, riž, kamut in proso. Poleg pravih žit pa med žitarice prištevamo tudi nekatere druge pridelke, ki sicer botanično gledano to niso, a je njihova uporaba v prehrani precej podobna pravim žitom. Poglejmo, katera so prava in neprava žita ter kakšne so njihove zahteve za gojenje.

Zakopljite k rastlini eno jajce in poglejte, kaj se bo zgodilo
Če bi radi spodbudili rast nedavno presajenih rastlin, potem ob sajenju v prst zakopljite eno celo jajce. Gre za nenavaden trik, ki pa se je izkazal za zelo učinkovitega, saj jajce pospeši proces mineralizacije organskih hranil za rast in razvoj rastline.

Poznate to orhidejo?
Tako kot mnoge druge vrste orhidej je tudi orhideja, iz katere pridobivamo nenadomestljivo začimbo vanilijo, tropska vrsta, ki za uspevanje potrebuje visoke temperature in vlažnost. V svojem naravnem okolju je epifit, ki živi na gostiteljskem drevesu, ne da bi iz njega črpal hranila, kar je še ena značilnost, po kateri se loči od preostalih sorodnic. Kaj pa, če jo preselimo v naše podnebje, ali bi jo želeli vzgajati kot sobno rastlino? Poglejmo, kako bi se obnesla v tem primeru.

Zdaj je čas, da na vrt posadite jagode
Sveže jagode niso samo dobrega okusa, temveč so tudi osvežujoče, pomirjajo in čistijo kri, njihov sok pa nekateri uporabljajo celo za zniževanje telesne temperature. V Franciji veljajo za naravni afrodiziak, za mnoge pa so jagode absolutne kraljice poletja!

Tako bodo vaše perunike uspevale dlje časa
Perunika je dobila ime po grški besedi za mavrico, kar je precej ustrezen izraz za rod, ki vključuje rastline s cvetovi v tako zelo široki barvni paleti in kombinaciji le-teh. Več kot 300 vrst in na tisoče kultivarjev te razkošne cvetoče rastline najdemo v rodu perunik, ki je del družine Iridaceae. Odkrijte lepoto gojenja cvetov perunike s tem izčrpnim vodnikom o sajenju in negi. Od priprave tal do obrezovanja in drugih uporabnih trikov za vzgojo lepih cvetov perunike.

To morate vedeti o gojenju rukole
Samonikla sredozemska rastlina je sicer značilna za obmorske kraje, a uspeva tudi drugje. V zadnjih letih je našla svoj prostor v sodobnih kulinaričnih trendih.

Sezona špargljev se začne spomladi
Šparglji so ena prvih zelenjadnic, pripravljenih za obiranje spomladi, in tudi ena redkih trajnic, ki rastejo na vrtu. Ker bodo na istem mestu rasli več več let, jim morate najti mesto z vsemi rastnimi pogoji, ki jih potrebujejo. Preberite, kaj vse je še pomembno za dobro letino špargljev.

Manjša drevesa, ki odlično uspevajo tudi v loncu
Čeprav večina drevesnih vrst najbolje uspeva v tleh, kjer imajo na voljo praktično neomejen prostor, se nekatera manjša drevesa dobro obnesejo tudi posajena v loncu. Če jim zagotovimo optimalne pogoje, kar je s tem, ko jih lahko brez presajanja po potrebi premikamo, pravzaprav še lažje, bodo ne le preživela, ampak, odvisno od vrste, razvila celo cvetove in plodove. Če ste se odločili, da vaš vrt ali terasa potrebuje popestritev z drevesom v loncu, morate za začetek najprej vedeti, katere vrste so sploh primerne za takšno vrsto gojenja.

Čičerika – stročnica, ki jo lahko gojimo tudi pri nas
Čičerika je enoletna stročnica iz družine metuljnic, ki jo sadimo spomladi in po dolgi rastni dobi pobiramo pozno poleti, ko se stroki posušijo. To stročnico, čeprav na naših vrtovih ni tako zelo pogosta, z lahkoto gojimo tudi pri nas, saj odlično uspeva ravno v zmerno vročih podnebjih. Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako ustvariti popolno rastno okolje za čičeriko.

Tako zelo koristne so pikapolonice za vaš vrt
Pikapolonice v mnogih kulturah po svetu veljajo za simbol sreče, nadvse veseli pa so jih tudi vrtnarji, saj so izjemno koristna živalska vrsta. Če želite izvedeti več o pikapolonicah in kako lahko tudi vam prinesejo srečo, potem berite dalje.

Priprava zemlje pred prvim sajenjem je še kako pomembna
Eden glavnih dejavnikov pri urejanju vrta v začetku sezone je priprava ustrezne strukture tal. Ta je vedno mešanica peska, mulja, gline, najrazličnejših mikroorganizmov in drugih delcev. Vsaka izmed teh komponent igra pomembno vlogo in vpliva na to, kako dobro bodo rastline rasle, zato je pomembno, da pred prvim spomladanskim sajenjem poskrbimo zanjo.

Rastline, ki z vrta pomagajo pregnati škodljivce
Sajenje 'obrobnih rastlin' je tehnika oz. način, ki se zlasti za gojenje zelenjave uporablja že dolga leta. To starodavno vrtnarsko načelo temelji na dejstvu, da nekaterim živalim določene rastline 'dišijo' in drugim ne, kar lahko izkoristimo tako, da ob robu vrta ali na prazne gredice posadimo le tiste, ki bodo odganjale škodljivce in privabljale koristne žuželke. Katere so torej živalice, ki jih na svojem vrtu želimo in katere bomo poskušali pregnati na naraven način, z obrobnim sajenjem zelišč, cvetlic in drugih rastlin?

6 osnovnih pripomočkov, ki jih za začetek potrebuje vsak domači vrtnar
Ne glede na to, ali boste gojili rastline v lončkih na balkonu ali začenjate z urejanjem zelenjavnega vrta, je uporaba pravih orodij izjemno pomembna. Izbira na trgu je ogromna, med ponujenimi pa so tudi orodja, ki jih prav zares ne potrebujete, saj bi vam le zavzemala prostor. Četudi kasneje ugotovite, da potrebujete kakšno dodatno orodje ali pripomoček, je še vedno bolje, da ga kupite kasneje, ko se pojavi potreba.

Rastline, ki jih je priporočljivo posaditi zraven paradižnika
Ustvarjanje popolnega rastnega okolja za vaše vrtnine ne vključuje le ustrezne zemlje, zadostne vlage in ravno prave količine sončnih žarkov, ampak tudi iskanje dobrih in slabih sosedov ter ustrezne razporeditve na vrtu. Poglejmo si, katere so tiste vrste, ki jih je priporočljivo posaditi poleg paradižnika.

Por – vsestranska čebulnica, ki jo sadimo v spomladanskem času
Por s svojo močno, nekoliko pekočo aromo spominja na čebulo, kar ni nobeno presenečenje, saj so ravno čebula, česen, šalotka in drobnjak njegovi tesni sorodniki. Ker por raste počasi, ga sadimo zgodaj spomladi, na nekaterih območjih pa lahko tudi v jeseni. Rastlina tvori dolg in ozek snop modrozelenih listov, ki se združujejo v valjasto steblo z belim podzemnim delom.

Triki in nasveti, kako vzgojiti mango
Mango – sladek in sočen tropski sadež nam je vsem zagotovo dobro znan, vendar pa malokdo ve, kako in kje sploh raste. Drevo z latinskim imenom Mangifera indica prihaja iz južne Azije in čeprav je v našem podnebju nekoliko težje priti do doma pridelanih plodov, je lahko drevo lahko že samo po sebi čudovita listnata rastlina za zimski vrt ali rastlinjak. Zakaj torej ne bi poskusili vzgojiti svojega mangovega drevesa?