Dominvrt.si

sloveniji

Na poti v Afriko bodo letos spremljali tri štorkljine mladiče

Tudi letos se bo izvajal naravovarstveni projekt Leti, leti štorklja. Tako bo na poti v Afriko mogoče spremljati tri štorkljine mladiče, ki so jih poimenovali Lola, Oto in Čarli.

Letošnja letina hmelja ena boljših v zadnjih 10 letih

Kljub poletnim neurjem bo letošnja letina hmelja ena boljših v zadnjih letih po količini in še posebej po kakovosti in vsebnosti alfa kislin.

Če nas obletavajo, ne smemo brezglavo kriliti z rokami

V zadnjem času pogosto opazimo ose, ki nas rade obletavajo predvsem, medtem ko jemo ali pijemo. A vseeno jih ne ubijajte. Poglejte zakaj.

Cerkniško jezero, park brez gneče in z nedotaknjeno naravo

Cerkniško jezero, ki se ponaša z izjemno biotsko pestrostjo, je zdaj dobilo novo učno pot – Drvošec. Ta 3,7 kilometra dolga pot, ki jo bodo slovesno odprli danes, poteka od požiralnikov Rešeto in se konča dobrih 500 metrov pred mostom pred vasjo Otok, večinoma pa poteka skozi gozd.

Obvestilo čebelarjem glede dveh javnih razpisov

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča čebelarje, da sta v Uradnem listu RS objavljena dva dodatna javna razpisa za čebelarje za oddajo vlog pri ukrepih: Tehnična pomoč čebelarjem in Racionalizacija sezonske selitve panjev, v skupni vrednosti do 163.000 evrov.

Odejice za brezdomne živali iz odsluženih HOFERjevih delovnih oblačil

Pri podjetju HOFER v okviru iniciative Danes za jutri že četrto leto izvajajo projekt Prijatelji živali, ki ga posvečajo osveščanju o pomenu ustrezne skrbi za živali. V času med svetovnim dnevom mačk in svetovnim dnevom psom so izbranim zavetiščem podarili približno 1200 odej, sešitih iz odsluženih HOFERjevih delovnih oblačil in tako poudarili še trajnostni vidik projekta. K sodelovanju so povabili tudi slovenske vplivneže, ki so se s svojimi dejanji izkazali za prijatelje živali.

'Poklic kmeta je lahko lep poklic'

Obeležujemo mednarodni dan mladih, kamor sodijo tudi mladi kmetje, ki so ključni nosilci razvoja v slovenskem kmetijstvu, vendar pa se soočajo s številnimi izzivi pri kmetovanju, kot so dostop do zemljišč, do kapitala in do znanja.

10 milijonov evrov za naložbe v kmetijska gospodarstva

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v Uradnem listu objavilo javni razpis za naložbe v kmetijska gospodarstva v višini 10 milijonov evrov, namenjene prilagoditvi kmetijskih gospodarstev na podnebne spremembe.

Sezona 'male zdravilne bombe' je tu

Slovenija ima enkratne pogoje za pridelavo resnično kakovostnih jabolk. Naša dežela je obdarjena z vrhunsko klimo in zemljo za pridelovanje jabolk. Glede trdote in vsebnosti sladkorjev, ki zagotavljajo optimalno zrelost, so slovenska jabolka resnično nadpovprečna.

Veste, kakšen je bonton v gozdu?

Verjetno bi se pomena gozdov zavedli šele, ko jih v našem okolju nenadoma ne bi bilo več. Kot obiskovalci moramo z gozdom ravnati spoštljivo. V njem se namreč prepletata gozdna in kmetijska krajina, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst, izjemnost posameznih dreves, gozd je vir obnovljivih virov energije in surovin ter blagodejno vpliva na celotno okolje.

Poglejte, koliko je upravičen strošek za mrežo proti toči

Najboljši obrambi pred posledicami toče sta zaščitna mreža in zavarovanje kmetijskih pridelkov pred točo.

Ko jih opazite na vrtu, se ne ustrašite

Pikapolonice so nadvse prisrčne žuželke, medtem pa ličinke pikapolonic niso ravno privlačne, a mnogi ne vedo, kako zelo so koristne.

Cena kumaric za vlaganje narašča

Kisle kumarice so prijetna poletna poživitev za marsikoga. Kljub temu da jih veliko to vrtnino goji doma, pa Slovenija veliko več kumaric uvozi kot izvozi.

Pegasta sova rabi pomoč

Pegasta sova je na območju Slovenije v zadnjih desetih letih postala izjemno redka gnezdilka. Zato je še toliko bolj pomembno, da ji nudimo primerna gnezdišča.

Tujerodni organizmi imajo močan negativen vpliv na lokalno okolje

Tujerodne rastline so škodljive, ker lahko tvorijo goste sestoje in popolnoma prerastejo domorodno rastlinstvo, hkrati pa jih zelo težko trajno odstranimo. Enako velja tudi za tujerodne živali, ki spodrivajo domače.

Obeležujemo dan brez plastičnih vrečk

Vsako leto 3. julija obeležujemo dan brez plastičnih vrečk. Gre za pobudo v okviru širšega gibanja za opustitev plastike, Ekologi brez meja pa so ob tem dnevu opozorili na potencial trgovin brez embalaže.

Vse več organizacij se zavezuje k varovanju okolja

Prejšnji teden, natančneje v torek, se je 11 organizacij pridružilo skupini okoljsko odgovornih podjetij in inštitucij, ki so se odzvale na družbene potrebe in pereče okoljske problematike ter uvedle ukrepe za zmanjšanje odpadkov in spodbujanja pitja vode iz pipe.

Komarji in klopi v Sloveniji prenašajo usodne bolezni

Uživanje v poletnih dneh nam lahko prav hitro zagrenijo komarji z bolečimi in srbečimi piki, ali pa klopi, ki so pri nas vse bolj nevarni. V zadnjih letih borelioza, rumena mrzlica, denga, chikungunye …, niso več omejene samo na vroče, eksotične države, vse več jih je tudi pri nas. Se sploh lahko ustrezno obvarujemo in odpravimo na brezskrben potep po narav?

V živalskem vrtu bodo ta vikend obeležili mednarodni dan risov

Ob mednarodnem dnevu risov in dogodku, ki ga čez vikend pripravljajo v živalskem vrtu, želijo dvigniti zavest o največji divji mački pri nas.

Mednarodni teden gozdov

Včeraj se je začel Teden gozdov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije poudarja nujnost spoštovanja Gozdnega bontona. Ta obiskovalcem gozdov posebej izpostavlja, da smo v gozdu gostje tako gozda kot tudi njegovega lastnika.

Mednarodni dan biotske raznovrstnosti

Letos pod geslom "Rešitve so v naravi!"

Je mogoča blaginja brez zdravega okolja?

Epidemija covid-19 je povzročila zdravstveno in gospodarsko krizo. A kot poudarja Greenpeace Slovenija, se še vedno soočamo tudi z okoljsko krizo, ki lahko z napačnimi odzivi na gospodarsko postane hujša. Ne le okoljevarstveniki, tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v svojih predlogih odziva na epidemijo opozarja, da nismo v položaju, ko bi lahko pozabili na okolje.

V aprilu je bilo izdanih manj gradbenih dovoljenj kot v marcu

Statistični urad Republike Slovenije je izdal poročilo, kjer je zapisano, da je bilo v letošnjem aprilu izdanih kar 33 % manj gradbenih dovoljenj za stavbe kot v mesecu marcu istega leta.

Penthouse stanovanja

V tujini zelo poznana in priljubljena penthouse stanovanja so nekaj popolnoma običajnega. Kaj pa pri nas? Kaj pravzaprav je penthouse stanovanje?

Pasma psa, ki je med najpogosteje ukradenimi

Ste vedeli, da je po podatkih ministrstva v Belgiji čivava med najpogosteje ukradenimi pasmami psov?

Na prodaj cerkev, vredna 500 milijonov evrov

Na prodaj je luksuzno domovanje, ki je nekdaj služilo bogoslužju in cerkveni dejavnosti, danes pa se prodaja tistim, ki imajo nekoliko več pod palcem.

Covid-19 kot povod za večjo prehransko samooskrbo

Novi koronavirus je osvetlil mnoge probleme sodobne družbe in postavil varnost na prvo mesto, med katerimi je ena ključnih prehranska varnost. Zaradi zaprtja meja in omejitev gibanja so se namreč zelo hitro pokazale pomanjkljivosti v prehranski verigi. Številne države po svetu so zato začele na različne načine spodbujati lokalna kmetijstva, saj so se bolj kot kdajkoli prej zavedle pomena prehranske samooskrbe. Pa se tega zavedamo tudi pri nas?

Sprejeli nove izredne ukrepe za kmetijski in živilskopredelovalni sektor

Evropska komisija je prejšnji teden objavila najnovejši sveženj izrednih ukrepov za podporo kmetijskemu in živilskopredelovalnemu sektorju. Med ukrepi najbolj izstopata pomoč za skladiščenje mleka in mesa ter prožnost pri izvajanju programov za podporo trgu.

Neverjeten primerek sove, ki ima oči kot 'vesolje'

Ste tudi vi velik ljubitelj sov? Potem boste verjetno preprosto očarani nad dejstvom, da na svetu obstaja sova, ki ima v očeh 'vesolje v malem'. Zaradi genetske napake in posledične slepote ima sovica prav posebne oči, ki človeka naravnost očarajo.

Maj: mesec slovenskega mleka

Največje slovenske mlekarne opozarjajo, da je pojav pandemije covid-19, ki je med drugim povzročil izvozno negotovost, zelo vplival na stabilnost slovenske mlekarske verige. Ta se odraža v viških mleka, ki negativno vplivajo na vse člene v mlekarski verigi, še posebej na slovenskega kmeta. Zato slovenske mlekarne in trgovci pod sloganom Slovensko mleko nas povezuje v maju organizirajo mesec slovenskega mleka.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984