sloveniji

Razkošna hiša Rebeke Dremelj
Rebeka Dremelj je ena od najbolj priljubljenih in uspešnih estradnic v Sloveniji, ki se ne ukvarja le z glasbo, temveč je zaradi svoje podjetniške žilice uspešna na številnih področjih.

Obvezno zatiranje ameriškega škržatka, prenašalca zlate trsne rumenice
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin tudi letos opozarja vinogradnike na obvezno zatiranje ameriškega škržatka, prenašalca karantenske bolezni trte zlate trsne rumenice. Natančnejše roke zatiranja je tudi letos napovedala Javna služba zdravstvenega varstva rastlin. Zatiranje je treba opraviti v prvi dekadi julija, na območju Štajerske in Prekmurja pa najkasneje do 14. julija.

Vročina si bo vzela premor
Poletje je v polnem zamahu in temperature to potrjujejo. Le kdo si bi mislil, da bomo po mokri in marsikje temperaturno podpovprečni pomladi jamrali, "joj, kako vroče". A če verjamemo v globalno segrevanje, hitre in izrazite spremembe vremenskih vzorcev nas to ne bi smelo niti presenetiti.

V Kanadi namerili skoraj 50 stopinj Celzija
V Kanadi, ki sicer velja za eno od držav z najhladnejšim vremenom, so namerili rekordnih 49,5 stopinje Celzija. Zahod države duši vročinski val, ki je zahteval tudi že več smrtnih žrtev, zlasti med starejšimi.

Preverite najboljše ponudbe
Z marcem je zaživela nova spletna stran Mojikatalogi.si, na kateri lahko le z enim klikom dostopate do katalogov različnih ponudnikov. Tako jih boste na pametnih mobilnih telefonih dobesedno nosili v svojem žepu in do njih dostopali kadar koli in kjer koli. Ponudbam različnih trgovcev lahko sledite iz udobja svojega kavča ali pa jih od zdaj naprej z enim klikom primerjate kar v trgovini ter tako prihranite čas in denar.

So med desetimi najmočnejšimi antioksidanti na planetu
Če pogledamo v slovar, vidimo, da obstaja beseda naravno in njeno nasprotje nenaravno, umetno. To, da moramo danes razlagati, zakaj je nekaj naravnega pomembno, je le dokaz, do kam je prišlo izumetničeno življenje, ki ga danes živi večina ljudi, začne pogovor Sanja Lončar, ki že 15 let vodi projekt za zdravje človeka in narave.

Kuharski mojstri prisegajo na plin
Večina kuharjev svetovnega slovesa se od plina nikakor ne more posloviti, saj plinski žari omogočajo hitro in specifično obdelavo hrane s pridihom vonja po ognju.

30 let Slovenije: kako se je spreminjala kultura bivanja
Slovenija praznuje 30 let neodvisnosti. V tem času se je v Sloveniji zelo povečalo število zasebnih gospodinjstev, zmanjšala pa se je povprečna velikost gospodinjstva in se spremenila tudi njegova sestava. Kako pa se je v spreminjala kultura bivanja? O tem smo se ob današnjem prazniku pogovarjali z etnologom dr. Vitom Hazlerjem.

To so kandidati nove sezone šova Ljubezen po domače
Letos bo svoje srčne partnerje iskalo sedem kmetov in dve kmetici, ki verjamejo, da je življenje v dvoje lepše. Da so nedelje in prazniki z nekom pod roko veliko zabavnejši, čudoviti izleti pa dobijo srčno patino šele takrat, ko jih lahko z nekom deliš.

Dokončanih stavb v 2020 manj kot v 2019, stanovanj pa več kot v 2019
V 2020 je bilo dokončanih 8.965 stavb, kar je za 3 % manj, kot jih je bilo v 2019, in 3.540 stanovanj, kar je za 4 % več, kot jih je bilo v 2019. Nedokončanih je ostalo še 12.858 stavb.

Več kot 200 primerov mišje mrzlice
NIJZ je letos v Sloveniji zaznal porast primerov mišje mrzlice, kar se odraža tudi v večjem številu hospitalizacij in obravnav bolnikov. Do danes je prijavljenih več kot 200 primerov hemoragične mrzlice z renalnim sindromom.

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov
Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

Cene zemeljskega plina v 1. četrtletju 2021 nižje kot v prejšnjem četrtletju
Povprečne cene zemeljskega plina so bile v Sloveniji v prvem četrtletju 2021 nekoliko nižje kot v četrtem četrtletju 2020, in to za gospodinjske in negospodinjske odjemalce, za prve za 1 %, za druge za 2 %.

Češnje so najdražje decembra
Češenj smo v Sloveniji v letu 2020 v intenzivnih sadovnjakih pridelali 1887 ton, v ekstenzivnih sadovnjakih pa nekoliko manj, 1607 ton. Še 584 ton pa smo jih uvozili, največ iz Grčije.

Pozor, tigrasti komarji že na delu
Občine slovenske Istre vnovič organizirajo preventivno akcijo zatiranja ličink tigrastih komarjev, ki je namenjena predvsem zmanjševanju možnosti za razmnoževanje komarjev. Ti so nadležni zaradi svojega agresivnega hranjenja podnevi in posledično alergijskih odzivov gostiteljev na pike. Samice se hranijo s krvjo ljudi in toplokrvnih živali, zato lahko prenašajo tudi različne virusne bolezni.

Kadar na Ladislava dežuje, dež še dolgo kraljuje
Tu je mesec junij, prvi poletni mesec. Koledarsko bomo sicer v poletje zakorakali 21. 6, no, meteorološko pa se to zgodi že prvega v šestem mesecu in vedno traja do zadnjega avgusta.

Trendi, ki navdušujejo pri prenovi kopalnice
Razmišljate o prenovi kopalnice? Zadnji trendi kažejo, da kopalnici namenjamo vse več pozornosti, zato vam razkrivamo najnovejše trende, ki so se preselili v najintimnejši prostor v našem domu. Več si lahko preberete v nadaljevanju.

Potrjeni že prvi primeri klopnih bolezni
Ob toplih dneh, ko več časa preživljamo na prostem, ni odveč previdnost pred klopi. Ti lahko namreč prenašajo bolezni, nevarne človeku, pri nas najpogosteje klopni meningoencefalitis in lymsko boreliozo. Pred prvim se lahko učinkovito zaščitimo tudi s cepljenjem, drugo pa lahko zdravimo. Po podatkih NIJZ so prve primere obeh letos že potrdili.

Ris ima pomembno vlogo v gozdnem ekosistemu
'Ko varujemo risa, varujemo tudi njegov življenjski prostor ter posledično druge rastlinske in živalske vrste, ki tam živijo, zato pravimo, da je ris krovna vrsta v gozdnem ekosistemu.' Risa smo namreč v Sloveniji v preteklosti iztrebili, toda po zaslugi zavzetih posameznikov je ta veličastna žival spet naseljena v naših gozdovih.

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti
V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

Kakšno poletje nas čaka?
Ledeni možje in Zofka so za nami. Letos imamo pozno pomlad, mraz, padavine še kar vztrajajo. A bo nadaljevanje maja lepše, bo sonce končno ogrelo naše vrtičke? 8. junija naj bi po ljudski modrosti bil tisti dan, ki naj bi bil prelomen za vreme oziroma naj bi nakazal, kakšno nas čaka poletje.

Pomagajmo opraševalcem
20. maja tako Slovenija kot tudi celoten svet že četrtič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) razglasila 20. decembra 2017. Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam in divjim opraševalcem, na globalni ravni pomembno prispeva k ozaveščanju o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev.

Ano je klic na pomoč pripeljal v Puščo pri Murski Soboti
Ano je klic na pomoč pripeljal v Puščo pri Murski Soboti. Tam živi družina Horvat, ki je v zadnjih mesecih preživela pravi pekel. Zaradi koronavirusa so izgubili dedka in strica, oče Zdravko pa je že več mesecev v bolnišnici, saj so mu presadili pljuča. Po tako zahtevni operaciji ga čaka zelo dolgo okrevanje v posebnih bivalnih pogojih, ki pa mu jih partnerica Blaženka in sin Anže sama nista zmožna omogočiti. Pred Ano in mojstri je jasen cilj, da družino ponovno združijo v urejenem okolju.

V letu 2020 je bila energetska odvisnost Slovenije za 7 odstotnih točk manjša kot v prejšnjem letu
Več kot polovica potreb po energiji je bila zagotovljena iz domačih virov.

Delovna akcija: Bosta Zdravko in Blaženka lahko končno skupaj zaživela?
Ano tokrat klic na pomoč pripelje v Puščo pri Murski Soboti. Tam živi družina Horvat, ki je v zadnjih mesecih preživela pravi pekel. Zaradi koronavirusa so izgubili dedka in strica, oče Zdravko pa je že pet mesecev v bolnišnici, saj so mu presadili pljuča. Po tako zahtevni operaciji ga čaka zelo dolgo okrevanje v posebnih bivalnih pogojih, ki pa mu jih partnerica Blaženka in sin Anže sama nista zmožna omogočiti. Pred Ano in mojstri je jasen cilj, da družino ponovno združijo v urejenem okolju.

Bolezen vzela dva člana družine ter pustila hude posledice na enem od članov
Družina Horvat je družina, ki pooseblja trenutno zdravstveno situacijo v Sloveniji. Družini, ki je v zadnjih mesecih doživljala pekel, in še vedno trepetajo za popolno okrevanje Zdravka, si želi le tega, da bi lahko zaživeli pod skupno streho, v hiši, kjer bi zavladala zdravje in družinska sreča.

V Živalskem vrtu Ljubljana ima volčji trop mladiče
Ljubljanski ZOO se je znova razveselil naraščaja. Pri kanadskih volkovih so manj kot pol leta po prihodu samca Aragorna dočakali prvi (in drugi) naraščaj. Samici Freya in Isa sta mladiče skotili vsaka v svojem brlogu, njihov oče pa se je izkazal za skrbnega vodjo tropa.

2021: mednarodno leto sadja in zelenjave
Generalna skupščina Združenih narodov je na predlog Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) sprejela resolucije, ki leto 2021 razglašujejo za Mednarodno leto sadja in zelenjave.

Začenja se gradnja največje sončne elektrarne v Sloveniji
Holding slovenske elektrarne (HSE) je pridobil pravnomočno gradbeno dovoljenje za elektrarno z močjo 3,036 megavata, ki jo bodo gradili na rekultiviranem in zaprtem delu odlagališča nenevarnih odpadkov Prapretno pri Hrastniku. Temeljni kamen bodo položili 3. julija.

Muhasto vreme se nadaljuje
Očitno bodo dela na vrtu morala znova počakati, saj prihaja nova ohladitev, ki bo spet prinesla dež. Če ste na vrt že posadili sadike, ki ne prenašajo dobro hladnih obdobij, potem jih le dobro zavarujte pred nizkimi temperaturami.