sloveniji

Kopalnica, ki si jo želijo vsi!
Pomlad je običajno čas za urejanje in preurejanje doma ter njegove okolice. Nekateri zgolj osvežijo dom z novo preprogo, drugi pa se lotijo večjih projektov, kot je denimo prenova kopalnice. Ta zahteva skrbno načrtovanje in vključuje precejšen časovni ter finančni vložek, zato se je dela treba lotiti premišljeno in po korakih, predvsem pa izbrati strokovnjake, ki jim zaupate in za katere veste, da bodo kos zaupani nalogi.

Gorenjski gozdovi bogatejši za tri rise
Potem ko so v okviru projekta Life Lynx na Jelovici v naravo spustili risa Zoisa in Aido, so se jima na Gorenjskem pridružili še Tris, Julija in Lenka. "Gre za pomemben dogodek za slovensko okolje in naravo, še posebej pa za slovenskega risa," je dejal minister za okolje in prostor.

Si tudi vi želite zelene džungle v svojem domu?
S sobnimi rastlinami zagotovo polepšamo prostor. Ogromen občutek ponosa in zadovoljstva pa je tudi v tem, če zaradi naše skrbi rastline ponosno rastejo in cvetijo.

Zanimive in navdihujoče ideje, ki bodo osvežile vaš dom
Prikupna sveča z vonjem vanilje, vaza s čudovitim rezanim cvetjem, sveža barva dnevne sobe, nova miza v domači pisarni ... To je le nekaj stvari, ki vas ne bodo stale veliko, v vaš dom pa bodo prinesle svežo energijo in boljše počutje. Z malo kreativnosti in iznajdljivosti lahko prostore v svojem domu osvežite zelo hitro, poceni in enostavno.

Krajinski park Sečoveljske soline praznuje dvajseto obletnico
V Krajinskem parku Sečoveljske soline si preteklost in sedanjost še vedno podajata roko. Pradavni način solinarjenja, ki so se ga piranski solinarji pred davnimi časi naučili od svojih učiteljev, solinarjev z otoka Paga, je še danes nekaj posebnega, tudi v sredozemskem merilu.

Pripravlja se dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov.

22. april – dan Zemlje: obnovimo našo Zemljo
Ob letošnjem svetovnem dnevu Zemlje so v ospredju opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanja okolja. V Sloveniji smo v letu 2019 izpustili v zrak 18,8 milijona ton emisij toplogrednih plinov v ekvivalentu CO2 ali 9 ton na prebivalca.

Kako skrbeti za trto?
Trta kot okrasna rastlina na domačem vrtnem kotičku ali pa hribi in doline vinogradov, ki so vir preživetja. Negovanje in ljubezen do trte dajejo rezultate. Naša majhna dežela je po svetu znana po vinih, prodajajo jih vse od Amerike do Japonske. Grozdje pa je sadje z veliko vitamini, ki skrbi za naše srce in ožilje.

Miniaturne hiške: klavstrofobija ali svoboda?
V zadnjih desetletjih je vse bolj priljubljen trend bivanja v miniaturnih hiškah. Koncept prihaja iz ZDA, kjer se je začel razvijati že v 70. letih prejšnjega stoletja, pravi razmah pa se je zgodil v času finančnega zloma pred dobrim desetletjem. Dandanes pa se za takšen način bivanja odločajo predvsem mladi, ki si želijo minimalističnega in okolju prijaznejšega bivanja.

Prenovljen hotel, ki izraža svežino, sodobnost in igrivost
S stare zgodbe odpihneš prah in nastane nova – tako nekako je v ikoničnem hotelu na bržčas najbolj zaželeni lokaciji v Sloveniji. Ne, starega hotela niso podrli, pač pa so ga prenovili.

Visoke grede imajo veliko prednosti
Visoke grede postajajo vse bolj priljubljene, tako med tradicionalnimi kot tudi med sodobnimi vrtičkarji. Razloge za to gre iskati predvsem v njihovi praktičnosti in funkcionalnosti. Zavzamejo malo prostora, so privlačne na pogled, v njih zraste manj plevela, pa še sklanjati se je treba bistveno manj, kot če bi vrtnarili na navadnih gredah. Preverili smo, katere so glavne prednosti visokih gred v primerjavi s klasičnimi vrtnimi gredicami.

Uprava za varno hrano svari pred virusom rjave grbančavosti plodov paradižnika
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja na previdnost pri nakupu semen in sadik paradižnika, paprike in feferonov zaradi možne okužbe z virusom rjave grbančavosti plodov paradižnika. Pridelovalci naj redno pregledujejo svoje nasade in v primeru suma na navzočnost bolezenskih znamenj nevarnega virusa takoj obvestijo upravo.

Temperature drugo noč zapored pod lediščem
Drugo noč zapored so se temperature zraka v večjem delu države spustile pod ledišče, kar v tem letnem času velike skrbi povzroča predvsem sadjarjem. Ti so že v sredo začeli zbirati podatke o škodi po pozebi, ki je na jugovzhodu Slovenije prizadela vse vrste sadja. Najhuje je bilo na Dolenjskem, v Beli krajini in zgornjem delu Posavja. Zelo nizke temperature so bile spet na Bizeljskem, kjer so sicer po oceni stroke najboljše sadjarske lege, je dejala specialistka za sadjarstvo Andreja Brence.

Nekoč iztrebljeni bober se vrača v Slovenijo
V aprilu obeležujemo dan bobrov, ko po vsem svetu potekajo delavnice o teh živalih in njihovi vlogi v ekosistemu. Na območju Slovenije je bil bober v preteklosti iztrebljen, zdaj pa se nanj počasi znova privajamo. Je zavarovana vrsta, opozarjajo na Zavodu RS za varstvo narave.

10 let urbanega čebelarjenja v Ljubljani
Aprila 2021 mineva točno deset let, odkar so na eno od strešnih teras Cankarjevega doma postavili prve tri čebelje panje. Slovensko kulturno in kongresno središče je tako postalo eden od začetnikov sodobnega urbanega čebelarstva v Sloveniji.

Ohladitev: Za veliko noč bo dišalo po potici, za njo pa po snegu?
Pred nami je praznik, ko se zbere vsa družina, oživijo običaji. Pred nami pa miza različnih dobrot, ki jih pripravimo s srcem. Posebna pozornost je namenjena pirhom, kakšni bodo oziroma kakšnih barv bodo letos, bo seveda odločal vsak zase. Domišljija ima prosto pot. Kakšno barvo neba pa bomo imeli nad Slovenijo in ali bo morda celo kaj pocukralo pri tleh, pa bo odločala mati narava. V naslednji minutah vam bomo razvozlali podrobnosti, kaj se obeta.

Slovenija s svojo različico kalkulatorja ekološkega odtisa
Inštitut za zdravje in okolje je objavil slovensko različico kalkulatorja ekološkega odtisa, ki vsakemu posamezniku omogoča, da izračuna svoj ekološki odtis. Le z vrednotenjem življenjskega sloga in ozaveščanjem lahko naredimo pomembne spremembe za čistejše okolje in posledično za zdravje ljudi, so v sporočilu za javnost poudarili v inštitutu.

Jagode na balkonu? Poglejte, kako vam lahko uspe čudovit vrtiček
Tudi, če živite v stanovanju, imate lahko pri roki sveža zelišča, kot sta na primer bazilika in timijan, na svoj balkon pa boste lahko odšli tudi po svežo solato in si jo pripravili za odlično lahko kosilo. Vrtnarjenje na manjših površinah je namreč lahko zelo preprosto. V nadaljevanju si preberite nekaj koristnih nasvetov.

To je ključno pri prenovi doma
Dom je osrednji del našega življenja, zato je še kako pomembno, kako se v njem počutimo. Na to lahko vpliva ogromno dejavnikov – ne samo to, kako so videti naši notranji prostori, ampak je pomemben tudi prvi vtis – fasada. Če se odločamo za prenovo svojega doma, ga želimo polepšati, osvežiti in tudi kaj prihraniti na dolgi rok, je dobro vedeti, da igra izbira dobre, kakovostne in lepe fasade pri tem ključno vlogo. Več o tem pa v nadaljevanju.

To so vrtna dela, ki se jih lahko lotite že danes
Če čez zimo na svoje vrtičke in zelene površine okoli hiše vsi malo pozabimo, se pred pomladjo hitro lotimo njihovega urejanja, saj komaj čakamo, da bomo lahko zaužili kakšno svojo zelenjavo in občudovali urejeno okolico, ki jo bodo krasile cvetoče rože. Pred pričetkom dela pa potrebujemo le dober načrt, ustrezno orodje, voljo in čas.

To lahko naredi vsak posameznik v skrbi za pitno vodo
Danes je svetovni dan voda, zato naj spomnimo, kako nepogrešljiva je voda za življenje in kako lahko sami pripomoremo, da jo obvarujemo in preprečimo njeno onesnaževanje.

Obnova in nega gozda: Pot do zdravja in dobrega počutja
Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2012 21. marec razglasila za mednarodni dan gozdov, dan promocije gozdov in ozaveščanja o pomenu in nujnosti trajnostne rabe vseh vrst gozdov. Letošnji mednarodni dan gozdov poteka pod geslom "obnova in nega gozda: pot do zdravja in dobrega počutja".

Tudi živali zbolijo za rakom
Rakava obolenja žal ne prizanašajo niti živalim. Bolezen je bila v Živalskem vrtu Ljubljana usodna za devetletnega sibirskega tigra Vita in desetletno kapibaro Stinkyja.

Čmrljev nikoli ne hranimo z medom ali raztopino medu!
Ko sonce pridobiva na moči, kaj hitro opazimo čmrlje, ki že aktivno raziskujejo cvetove. Včasih pa v naravi ali v hiši najdemo 'onemoglega' čmrlja. Kako ukrepati?

Onesnaževanje s plastiko predstavlja problem, katerega reševanje je tudi dolžnost potrošnikov
Letošnji 15. marec – svetovni dan pravic potrošnikov – je posvečen problematiki onesnaževanja s plastiko. Zaupanje potrošnikov v Sloveniji se je zaradi epidemije covida-19 znatno poslabšalo.

Vrtna dela bodo morala počakati
Pred nami je hladno in mokro vreme, ki ne bo pogodu vrtičkarjem. Glede na to, da morda prihaja tudi sneg, priporočamo, da vrtnine pokrijete s kopreno.

Nižje povprečne cene zemeljskega plina in električne energije
Povprečne cene zemeljskega plina za gospodinjstva so se v zadnjem četrtletju 2020 v primerjavi s tretjim četrtletjem 2020 znižale za 4 %, medtem ko so bile cene električne energije za gospodinjstva v istem obdobju nižje za 8 %.

Ste ji podarili nagelj? Potem ste ji sporočili to
Dan žena je mednarodni praznik žensk, ki ga po svetu že od leta 1911 obeležujejo 8. marca. Poznate simboliko rož, ki jih podarjamo ob tako pomembnem dnevu?

Sečna sezona v gozdu še traja – naj bo delo varno in učinkovito!
Delo v gozdu še vedno velja za eno najzahtevnejših in najnevarnejših, zato je zelo pomembna primerna oprema za delo v gozdu in seveda znanje ter izkušnje. K večji varnosti pri delu v gozdu znatno prispevajo sodobni gozdarski stroji (strojna sečnja, sodobne gozdarske žičnice s procesorsko glavo ipd.). V Sloveniji deluje že kar nekaj izvajalskih podjetij in samostojnih podjetnikov, ki so opremljeni z najsodobnejšimi stroji za varno delo v gozdu.

Prihaja cvetoča pomlad, z njo pa alergije
Rastline v naravnem in urbanem okolju pozitivno vplivajo na psihofizično zdravje ljudi. Vendar je cvetni prah nekaterih rastlin alergen in veliko ljudi ima zaradi tega težave.