Dominvrt.si

zemlji

Zato je kakovostna hidroizolacija temeljne plošče tako pomembna

Voda je v naravi nujno potrebna komponenta za življenje. No, pri gradnji pa nam lahko povzroči veliko preglavic, še posebno pri elementih stavbe, ki jih je težko naknadno sanirati oziroma popravljati.

Verjamete, da lahko z mlekom spodbudite rast paradižnika?

Skrb za vrt presega le zalivanje, občasno puljenje plevela in zatiranje škodljivcev. Da bi vaše rastline resnično uspevale in dosegle svoj poln potencial, potrebujejo tudi zdrav odmerek hranil. Medtem ko lahko kemična gnojila zagotovijo hitro rešitev, so naravna gnojila trajnostna in okolju prijazna alternativa, a so pogosto manj učinkovita – a stvar vseeno ni tako enostavna. Katero vrsto torej izbrati in kako gnojiti, preberite v nadaljevanju.

S temi ukrepi naliv, toča in veter vašemu vrtu ne bodo prišli do živega

Sezona vrtičkanja je tu – z njo pa na žalost tudi obdobje neviht, ki s sabo prinašajo številne vremenske nevšečnosti. Nepredvidljivo vreme, ki smo mu priča v zadnjih letih nas tako sili k razmišljanju o tem, kako zavarovati vrt, še preden nanj sploh karkoli posadimo. O preventivnih ukrepih za zaščito vrta pred nalivi, točo in močnimi vetrovi smo se pogovarjali s prof. ddr. Ano Vovk z oddelka za geografijo in varstvo okolja Filozofske Fakultete v Mariboru.

Če na vrtu opazite kačo, je nikar ne ubijte!

Kače za vrt niso škodljive, poleg tega pa so med temi, ki jih najdemo pri nas, za človeka strupene samo tri vrste, ki se le redko zadržujejo na vrtovih. Vseeno pa jih večina tam ne želi že zaradi njihovega slovesa. Kako jih prepoznati in kako jih odgnati, preberite v nadaljevanju.

Skrivna sestavina, s katero obogatite vrtno zemljo

Zeolit je naravni mineral, ki lahko izboljša kakovost vaših tal in spodbudi rast rastlin. Če je vaša vrtna zemlja trda in zbita, pa zato ne more absorbirati in zadrževati vode ter hranil, lahko poskusite težavo rešiti z dodajanjem zeolita. Preverite, katere so še druge prednosti in kakšen je postopek dodajanja te snovi na vrt.

Tudi vam težave povzroča plevel?

Plevel štejemo med nezaželene in moteče rastline, ki le jemljejo prostor in hranila posajenim rastlinam. Da bi ga lahko nadzorovali, je zato pomembno, da ga znamo prepoznati. Šele ko znamo prepoznati, katera rastlina je plevel in katera je pravzaprav koristna, se lahko naučimo tudi, kako ga izkoreniniti in kako v prihodnje nadzorovati njegovo rast.

Ali veste, kaj je kumkvat?

Kumkvat je majhno, tropsko drevo, ki ima poleg okusnih plodov tudi to prednost, da je izjemno privlačnega videza in lahko popestri vsak vrt ali teraso. Ta širokolistna zimzelena rastlina ima temno zelene, bleščeče liste in daje plodove v velikosti oliv, ki spominjajo na miniaturne, nekoliko 'valjaste' pomaranče. Odkrijte strokovne nasvete o tem, kako ga lahko gojite tudi pri nas.

Najzgodnejše zelenjadnice, ki jih sadimo že zdaj

Če kdo, potem se pomladi in toplejših dni zagotovo veselijo navdušeni vrtičkarji, ki že komaj čakajo, da se zakopljejo v delo na vrtu. In prav zato te bo najbolj razveselilo dejstvo, da obstajajo nekatere vrste zelenjadnic, ki za kalitev ne potrebujejo visokih temperatur, kar pomeni, da jih lahko posadimo še pred zadnjo zmrzaljo.

To so najbolj tipične azijske začimbe

Bistvo azijske kuhinje je v iskanju ravnovesja. Ravnovesja med slanim in sladkim, med toplim in hladnim, med slanim in kislim. Kljub temu, da azijska kulinarika zajema širok spekter kuhinj, vse od vietnamske pa do japonske, tajske, kitajske in tako naprej, pa je vsem skupen bistveni element. Veste v čem se skriva popolnost azijskih jedi? Zagotovo v drznih okusih in intenzivnih aromah, ki jih dobimo, če v jed dodamo nekaj ščepcev začimb. Nekatere izmed tipičnih azijskih začimb so poznane tudi drugje po svetu in jih uporabljamo tudi pri nas, medtem ko so nekatere precej specifične in boste morda zanje slišali prvič.

10 prednosti gojenja zelenjave v visokih gredah

Visoke grede niso novost, a so vse bolj priljubljene, predvsem pri ljubiteljskih vrtičkarjih, ki se z gojenjem sadja in zelenjave šele spoznavajo. Z zdravo prstjo in ustrezno nego lahko dvignjene gredice obrodijo velik pridelek na majhnem prostoru. Preverite, katere so še prednosti visokih gred.

Kako se znebiti česnove muhe?

Česnova muha (Helomyza lurida) je škodljivec, ki ga praktično nikoli ne boste opazili drugje kot na česnu, le v nekaterih primerih na čebuli. Ker so odrasle živali sposobne preživeti zimo, življenjski krog pa traja eno leto, največ težav povzročajo zgodaj spomladi, ko povprečna temperatura zraka doseže 12 stopinj Celzija. Za varstvo pred tem škodljivcem lahko uporabimo naravna sredstva in pripravke, prav tako pa neugodne posledice napada lahko zmanjša zgodnejše sajenje v jesenski setveni dobi in kasnejše v spomladanski.

Kako se znebiti mušic?

Ujeti v svoje štiri stene, odmaknjeni od narave, hrepenimo po zelenju sobnih rastlin in življenju, ki ga le-te prinašajo s seboj. In že ena lončnica je dovolj, da naš dom postane lepši. Malo manj kot bujno zelenje in cvetoče rastline pa nas razveselijo sobne mušice, ki se občasno naselijo nanje. Kako se znebiti te nadloge, preberite v nadaljevanju.

Sobna smreka je odlična alternativa večjemu božičnemu drevesu

Sobna smreka ali 'Norfolk pine tree' je boru ali smreki podobno drevo nežnega in ljubkega videza. Med prazniki je lahko čudovita alternativa večjemu božičnemu drevesu, vendar pa je poleg tega še veliko več kot le nadomestek praznične smrečice. Morda bo marsikoga presenetilo, da kljub videzu, imenu in vonju ta rastlina nima kaj dosti povezave s smreko. Je namreč tropska rastlina, ki izvira iz južnega Pacifika in v naravi zraste tudi do 60 metrov visoko. Sobne smreke, ki jih gojimo doma kot okrasne rastline, seveda ne dosežejo te višine, ampak vse življenje ostanejo bolj pri tleh, vendar jih ravno to dela tako posebne!

Zelišča, ki jih lahko gojimo tudi pozimi

Zelišča so precej trpežne rastline, ki ne uspevajo le na vrtu, ampak se odlično obnesejo tudi v cvetličnih koritih. Od timijana do aromatičnega žajblja v loncih, posodah in okenskih koritih. Poglejte, katera zelišča lahko gojimo tudi pozimi.

Načini, kako se znebiti strun na vrtu

Strune so ena izmed največjih nadlog, ki se naseli v zemlji in pošteno prizadene pridelek na vrtu. Tako kot pri mnogih drugih škodljivcih škode ne povzroča odrasla žival, ampak njene ličinke. Iz te ličinke se kasneje razvije hrošč pokalica, ki je ime dobil po značilnem zvoku, ki ga proizvaja in se sliši kot rahel pok.

Izumrla ptica opažena na Blejskem jezeru

Obiskovalci Cerkniškega jezera so imeli v preteklih dneh srečo videti nekaj zares osupljivega. Tam se je namreč pojavila ptica, ki naj bi po nekaterih podatkih izumrla že v 17. stoletju. Kot kaže, pa grivasti ibis ali klavžar, kot je slovensko poimenovanje zanjo, še ni rekel zadnje besede.

Vam je zmanjkalo gnojila? Uporabite vžigalice.

Svet vrtnarstva je poln idej in trikov, ki so, čeprav so na prvi pogled lahko nekoliko nenavadni, še kako uporabni. Želite izvedeti, zakaj bi morali v zemljo poleg rastlin postaviti vžigalice? Za to obstaja več razlogov.

Poznate vinsko bučo?

Vinska buča, imenovana tudi kalabaš, izvira iz tropske Afrike, vendar pa jo zaradi njene okrasne, uporabne in estetske vrednosti gojijo na različnih, predvsem toplejših delih sveta. Mladi plodovi so užitni in jih pripravljamo na enak način kot preostale jedilne buče. Posebnost vinskih buč je ta, da imajo zreli plodovi izjemno trdo lupino, zato jih je, če bučo dalj časa pustimo zoreti, mogoče oblikovati v najrazličnejše predmete – od 'steklenic' za vodo do glasbil, posode in celo ptičje hišice. Poleg tega je vinska trta zaradi razkošnih belih cvetov in gostega listja priljubljena okrasna rastlina.

Ali preveč deževnikov zemlji lahko škoduje?

Deževniki vašemu vrtu zagotavljajo naravno gnojilo in prinašajo številne druge koristi. Toda ali lahko preveč deževnikov v zemlji povzroča težavo? Bi jih morali v tem primeru odstraniti? Pretehtajte njihove prednosti in slabosti, da se boste lažje odločili, kaj je najbolje za vaš vrt.

Kako zelena je zelena energija?

Čeprav se svet še vedno oklepa fosilnih goriv, pa si zahodne države tudi zaradi trenutne vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji vse bolj prizadevajo, da bi jih v čim večji meri nadomestile z zelenimi viri energije. Zelena energija se pridobiva iz naravnih virov in je pogosto tudi obnovljiva ter čista. Kaj to pomeni, kakšne vrste zelene energije poznamo in kakšne so njihove prednosti ter slabosti?

Ob svetovnem dnevu kave: načini uporabe, zaradi katerih vam bo prirasla k srcu

Skodelica kave zjutraj marsikoga pospremi v nov dan. A to rjavo tekočino, ki (vsaj večini) prav lepo diši, lahko v gospodinjstvu uporabimo še na mnoge načine. Katere?

Jesenske zelenjadnice za na vaš balkon

Četudi je bila poletna letina dobra, je treba pomisliti na to, kaj bomo na krožnike postavili jeseni in pozimi. Zdaj je pravi čas, da uredimo svoje vrtičke – tudi tiste urbane, na balkonih, kjer lahko uspeva veliko več, kot si morda mislite.

Ste vedeli, da je lovor simbol nesrečne ljubezni?

Lovor je aromatično zelišče, ki raste v obliki velikega grma ali drevesa. Njegove liste uporabljamo v juhah, enolončnicah ter drugih zelenjavnih in mesnih jedeh. Lovor, ki ga uporabljamo kot začimbo, pogosto imenujemo kar lovorjev list. Vendar pa se njegova uporabnost tu ne konča. Če pustimo za trenutek njegovo kulinarično vsestranskost ob strani – ali ste vedeli, da lovor ni le simbol zmage, ampak tudi nesrečne ljubezni?

Zdaj je čas, da posejete rukolo

Rukola z latinskim poimenovanjem 'Eruca vesicaria' je hitro rastoča enoletna listnata zelenjava. Spada v družino križnic – čeprav glede na obliko in okus tega verjetno ne bi pričakovali. A slednje torej pomeni, da je med drugim sorodnica ohrovta, brokolija in cvetače.

Solata, ki je najboljša jeseni

Endivija je zimska solatnica, ki je botanično najbližje radiču, saj oba spadata med cikorije. Je glavnata solata, ki je sicer v osnovi dvoletnica, čeprav jo obravnavamo kot enoletnico. Nekateri se ji zaradi značilnega, rahlo grenkega okusa raje izognejo, medtem ko jo drugi obožujejo. Če ste med slednjimi, boste v tem članku našli napotke, ki vam bodo v pomoč, da jo vzgojite na svojem vrtu ali balkonu.

Laški fižol: Razveseli z okusnimi plodovi in polepša vrt

Laški ali tudi turški fižol je ne le izredno hranljivo živilo, a tudi vizualno zanimiva stročnica, ki s svojo dramatično vijolično barvo popestri vsako jed. Nekateri pa to rastlino gojijo celo le zaradi njenih privlačnih rdečkasto-oranžnih cvetov.

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni

Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.

Neemovo olje: naravni insekticid, pesticid in fungicid, ki ne škoduje okolju

Izziv vsakega pridelovalca je, kako povečati donos, vendar brez škode za okolje in predvsem brez negativnega vpliva na zdravje ljudi. V sedanji praksi se zatiranje škodljivcev večinoma izvaja z uporabo kemikalij, pogosto v presežku. Posledice, ki se kažejo v onesnaženju, razvoju vedno večje odpornosti škodljivcev in strupov polnemu sadju in zelenjavi, tako marsikoga spodbujajo, da bi se jim odpovedal. In tu se kot dobra rešitev pokaže neemovo olje.

Zakaj na vrtu posaditi bob?

Ena izmed najstarejših gojenih rastlin na svetu, ki je prisotna že med najdbami iz kamene dobe, je bob. Nekoč je bil pomembna prehrana naših prednikov, danes pa so ga v slovenskih vrtovih zmenjale druge stročnice. A kot veliko starih sort, ki se vračajo v naše sadovnjake, in avtohtonih slovenskih sort zelenjave, ki znova preraščajo zelenjavne grede, si tudi bob spet utira pot na naše vrtove.

Drevesa, grmovnice in druge rastline, ki se odlično obnesejo kot živa meja

Postavitev ograje ali zidu okoli parcele ni edini način za ustvarjanje zasebnosti. Če želite radovedne poglede zadržati stran od vašega dvorišča, lahko to storite tudi z rastlinami – pogled na zelenje je vedno lepši kot pogled na betonsko ograjo, kajne?

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984