Dominvrt.si

zemlji

Simptomi pomanjkanja kalija

V nadaljevanju si preberite, kakšni so opozorilni znaki, ki kažejo, da vaša rastlina potrebuje več kalija.

Vrt in pogoste poletne bolezni

V poletnem času se zelo veliko rastlin okuži s plesnijo, s katero se rastline okužijo zaradi različnih gliv, ki so v zraku in zemlji okoli nas. Na zunanjih rastlinah se najpogosteje pojavljajo proti koncu rastne dobe, predvsem ob toplih dnevih, hladnih nočeh in brezvetrju.

Znaki, da pretiravate z zalivanjem

Vodo rastline potrebujejo za življenje, vendar je napaka, ki se pogosto pojavlja, da jih zalivamo preveč. To se zgodi, ker se trudimo, da bi nam dom krasile lepe lončnice, a včasih bi nam te – če bi lahko govorile – povedale, naj jih raje pustimo pri miru.

Imate radi paradižnik? Potem morate vedeti ...

Ste vedeli, da sodi paradižnik med deset najbolj priljubljenih zdravih živil? Da so ga Italijani poimenovali ’pomodoro’, kar izvira iz besedne zveze pomi d’oro in v prevodu pomeni zlato jabolko? In da so ga v preteklosti nekateri Evropejci označevali celo za afrodizijak? Kakorkoli, čeprav je splošno priljubljen postal šele ob koncu 19. stoletja, paradižnik dandanes priporočajo nutricionisti širom sveta, prisoten je v vseh kuhinjah sveta in ga zato uvrščamo med najbolj razširjene vrtnine.

Kako poskrbeti, da bo imela domača prst dovolj organskih snovi?

Zdrava, rodovitna prst je osnova za zdrave rastline, posledično pa tudi za zdrave živali in ljudi, zanjo pa je ključno, da vsebuje dovolj organskih snovi. A z intenzivnim kmetovanjem, uporabo fitofarmacevtskih sredstev in pretirano izpostavljenostjo gole zemlje soncu smo ljudje precej zmanjšali vsebnost organskih snovi v zemlji. Kako jih lahko povrnemo in katerim napakam se pri vrtnarjenju in kmetovanju izogniti, da prsti ne bi preveč izčrpali?

Tako preprosta je domača vzgoja ingverja

Slovi kot izjemno zdrav in vsestransko uporaben, zato je pametno, da ga začnete vzgajati kar doma. Pri nas to sicer ni pogosta praksa, a vendarle boste presenečeni, kako enostavna je vzgoja te aromatične rastline v loncih.

So nezahtevne za vzgojo in izjemno koristne za zdravje

Ste vedeli, da če sanjaš redkvice na vrtu, to pomeni uspešen posel in dobre prijatelje?! Sicer pa so redkvice ene prvih zelenjadnic na vrtu, so bogate s hranili in odlična popestritev jedilnika.

Na kaj je treba paziti pri vzgoji paradižnikov?

Ni pomembno, kako velik je vaš košček zemlje, na njem ne sme manjkati nekaj sadik paradižnika. Ob pravilni oskrbi vas bodo vse poletje sadike razveseljevale z okusnimi, sočnimi plodovi.

Okrasne rastline, ki za rast ne potrebujejo zemlje

Okrasne rastline, ki za svojo rast ne potrebujejo zemlje – to se nam na prvi pogled zdi praktično nemogoče, saj vsak živ organizem za svoj obstoj potrebuje določena hranila, in ko govorimo o sobnih rastlinah, ni nič drugače. Kljub temu obstajajo določene zelene lepotice, ki lahko izjemno lepo uspevajo tudi, če niso posajene v lončku. Preverite, katere in kako zanje skrbimo.

Poznate njihov pomen?

Ni lepšega kot pogled na pomladni travnik, poln dišečih cvetlic ali na domač okrasni vrt, ki še tako turobni okolici vdihne novo življenje. Morda niste vedeli, a vsaka rožica ima svoj pomen. Tokrat vam predstavljamo nekaj priljubljenih spomladanskih cvetlic, ki bodo v šopku popestrile marsikateri dom.

Preverite, kako bodo vaše mikro rastlinice uspevale tudi na okenski polici

V hladnejši polovici leta smo prikrajšani za obilje sveže zelenjave, s katero krepimo naše zdravje. Ena od rešitev za zmanjšanje tega primanjkljaja je s hranili izjemno bogata mikro zelenjava, ki jo lahko gojimo tudi doma.

Preprosti triki za vzgojo avokada

Namesto klasičnih rastlin, značilnih za naše kraje, lahko v večji posodi ali na vrtu vzgojite avokadovec. Čeprav se le redko zgodi, da v naših pogojih rodi, naj vas to ne odvrne. Ob ustrezni skrbi bo iz semena v nekaj letih zraslo drevo s čudovito krošnjo.

15 kraškopoljskih prašičev na posebni misiji

Slovenski državni gozdovi imajo prav posebne pomočnike. Za pomoč pri pripravi tal za naravno pogozdovanje so namreč prvič "najeli" kraškopoljske prašiče. Gre za pilotni projekt, in če bo uspešen, bi lahko postal primer dobre prakse.

Svetlobni koren ima prav posebne zdravilne učinke

Posebnost te rastline ni samo njena bogata škrobna sestava, ki pride prav v kuhinji, ampak tudi njene zdravilne učinkovine. Kitajska tradicionalna medicina, ki jo uporablja že več tisoč let, tako navaja številne učinke – tako za zdravje kot za lepoto.

Sanjate o bujnih in dišečih vrtnicah? To je najboljši čas za njihovo sajenje

Zima se končno bliža koncu, kar pomeni, da na vrtu potekajo priprave, da boste lahko uživali v njegovih lepotah. V nizkem startu so tudi ljubitelji, a da bodo vrtnice zdrave in polne cvetja, se morate držati teh pravil.

Sistem ogrevanja, ki vam prihrani do 85 % stroškov

Kako se bomo ogrevali v svojem novem domu? To je eno ključnih vprašanj, ki si jih zastavljamo pri načrtovanju novogradnje ali prenove obstoječe hiše. Odločitev je povezana z visokimi stroški investicije, vplivala pa bo na naše bivalno udobje in s tem povezane stroške v prihodnjih desetletjih. Pri trenutnih naraščajočih in nestabilnih cenah energentov so tako vse bolj oziramo k rešitvam, ki zagotavljajo čim večjo energetsko neodvisnost.

Rastline, ki uspevajo v polni senci

Pomlad je že za vogalom in počasi je treba razmišljati tudi o našem vrtu, tako zelenjavnem kot cvetličnem. Iskanje rastlin, ki rastejo v polni senci, je lahko izziv.

Biodinamika pri pridelavi hrane na vrtu

Veste, kaj je biodinamika? Oziroma razmišljate, kako bi vaš vrt čim bolj naravno in uspešno obdelovali? Potem si preberite več o tej zanimivi tematiki v spodnjem članku.

Megla ni vedno enaka oziroma niso povsod enaki vzroki zanjo

Ena od tem našega vsakdana je gotovo vreme. Konec koncev določa, kako se bomo oblekli, ali bomo na pot vzeli dežnik, celo ali bo gneča na cesti še večja kot običajno. V zimskem času za jutranjo rekreacijo poskrbi zapadli sneg, v hladnejšem delu leta pa svojo neprijazno sivo podobo pokaže tudi megla. Ta je kljub svoji sivini »privlačna« za marsikaterega fotografa.

Kako vemo, da so se naselile v naš dom?

So vas v vašem domu prestrašile švigajoče majhne žuželke z več nogami? Dobra novica je, da vas ne bodo ugriznile - a vendar znajo biti nadležne, kajti lahko naredijo škodo. Srebrna ribica je eden najstarejših insektov na Zemlji, ki marsikoga preseneti v stanovanju: na stenah, ob odtokih, v kopalnici … Kako se jih lahko znebite?

Ali ta rastlina resnično lahko ustavi smrčanje? Nasa temu pritrjuje

Nič ni bolj nadležno, ko zaspimo, pa nas zbudi smrčanje našega partnerja. Očitno pa ima Nasa odgovor, kako pomagati pri tem. Odgovor naj bi se skrival kar v rastlini.

Ljubezen med oljkami: Jaz nisem dovolj močna za to

David Krulčič iz Strunjana je eden od junakov, ki se je po nesrečni ljubezni znova opogumil za skok v ljubezenske vode.

Veste, kaj je bokaši?

Vsak vrtičkar ve, da je kompostiranje dobro za vrt in za okolje, vendar ne vedo vsi, da obstaja veliko načinov kompostiranja. Ste že kdaj slišali za bokaši?

S toplino na ti do celovitega ogrevanja

Tiki je kot sestavni del skupine NIBE na celjskem Mednarodnem obrtnem sejmu predstavil najbolj celovito ponudbo ogrevalnih sistemov doslej.

Kaj je permakultura?

Med vrtičkarji je vedno bolj pogosta beseda permakultura. Toda kaj pomeni ta beseda ter kako se sploh lotimo tega? Poklepetali smo z doktorico znanosti Ano Vovk Korže, ki nam je razložila, kako se tega lotiti.

Kako začeti s samooskrbo?

"Če pogledamo v preteklost, so preživela ljudstva, ki so bila samooskrbna, pomembne so bile voda, hrana in energija. Tisti, ki so zaradi različnih razlogov izgubili samooskrbo, so izumrli, tako da je povezava med samooskrbo in preživetjem zelo močna, bolj, kot si mislimo danes v tem globalnem svetu, ko je prav globalizem za ceno kapitala odvzel priložnosti samooskrbe," mi v pogovoru o tem, kako je samooskrba pomembna, razloži doktorica znanosti Ana Vovk Korže.

Kako se znebiti polžev na vrtu?

Polži, predvsem tisti brez hišic, so prava nadloga na vrtu, saj nam uničujejo pridelek, v vzgojo katerega smo vložili veliko truda, časa in ljubezni. Obstaja več načinov, kako jih pregnati z vrta ali jih uničiti, a večinoma gre le za kratkoročne rešitve. Da bi se končno rešili teh nepridipravov, moramo za začetek vedeti, s kom imamo opravka, in se reševanja težav rešiti celovito.

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov

Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti

V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

Preprosto se znebite trdovratnega plevela

Kisli dnevi so kot kaže za nami, zadostna količina vlage in višje temperature pa bodo naše vrtnine končno spodbudile k rasti. S tem pa žal tudi trdovratni plevel, ki lahko hitro zaduši oziroma omeji razvoj vrtnih posevkov. Preverite torej, kako se ga učinkovito znebiti brez uporabe škodljivih kemikalij.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984