Dominvrt.si

zemlji

Kaj lahko storimo, če vrt napade majski hrošč?

Nenavadno topla zima je omogočila prezimovanje številnim talnim škodljivcem, med njimi tudi majskih hroščem, ki povsem sestradani že komaj čakajo, da napadejo krompir in druge sorte zelenjadnic, ki jih sadimo v spomladanskem času. Njihove ličinke ali ogrci, ki se nahajajo v zemlji, povzročajo škodo na koreninah in gomoljih zelenjadnic, med katerimi jim najbolj teknejo korenine zelenih rastlin.

Sobne rastline, ki se ob razmnoževanju najhitreje ukoreninijo

Navdušenci nad sobnimi rastlinami vedo, da ni nič bolj prijetnega, kot opazovati, kako se njihove rastlinice množijo pred njihovimi očmi. Dobra novica je, da obstaja veliko sobnih rastlin, ki jih je enostavno razmnožiti – za njihovo razmnoževanje pa vam sploh ni treba biti profesionalec. Le izbrati morate prave, ki vam ne bodo povzročale sivih las.

Zeleni paradižniki – naj vas njihova barva ne zavede

Pridelovalci so do sajenja zelenega paradižnika pogosto nekoliko zadržani, saj na videz nezreli paradižniki kupcem pogosto niso privlačni in jih je zato težje prodati. Prav tako so pri nas manj pogosti, ker domačim vrtičkarjev povzročajo določeno težavo. Glede na barvo je namreč zelo težko določiti njihovo zrelost. A kljub temu naj vas barva ne zavede, saj gre za sorto zelenih plodov, ki ohranijo zeleni odtenek tudi, ko popolnoma dozorijo.

Bambus sreče slovi kot skoraj neuničljiva rastlina

Bambus sreče ali 'lucky bamboo' je sobna rastlina, ki pravzaprav nima kaj dosti povezave s pravim bambusom. Njegovo latinsko ime Dracaena sanderiana nam pove, da spada med dracene ali zmajevke, čeprav tega najverjetneje ob pogledu nanj ne bi uganili. Priljubljen je tudi zaradi svoje sposobnosti uspevanja pri šibki svetlobi. Preberite več o tem, kako vzgajati bambus sreče ter s tem poskrbeti za dolga leta zdravja in sreče.

Devet načinov, s katerimi preprečite šok rastline pri presajanju

Uspešno presadite svoje rastline na vrt in poskrbite, da bodo uspevale brez kakršne koli škode, tako da upoštevate teh devet uporabnih nasvetov za zmanjšanje šoka ob presajanju. Pri presajanju sadik na vrt se mnogi vrtičkarji poslužujejo postopka utrjevanja rastline, vendar pa spodnji nasveti lahko pridejo prav pri presajanju prav vseh rastlin, ne le sadik zelenjave, ampak tudi tistih, ki so že ukoreninjene v svoji zemlji in zanje postopek utrjevanja načeloma ni potreben.

Volovsko srce: vse, kar morate vedeti o priljubljeni sorti paradižnika

Volovsko srce je sorta paradižnika, ki ga v Italiji najdemo pod imenom 'Cuore di bue', v Franciji pa 'coeur de boeuf', kar oboje v prevodu pomeni volovsko srce. Gre za mesnate, sočne sadeže, popolne za okusen sendvič ali pa kot prigrizek s posipom morske soli. Veliki debeli mesnati paradižniki lahko tehtajo tudi do pol kilograma in so tako največji predstavniki svoje vrste. Zelena rastlina hitro zraste tudi do višine šest metrov, za rast in dozorevanje pa ti paradižniki potrebujejo nekaj več časa.

Kako se znebiti pepelaste plesni?

Bela plesen nastane zaradi prekomerne vlage v tleh in čeprav majhna količina plesni ni škodljiva za rastline, pa lahko širjenje bele plesni vpliva na zdravje vaših rastlin.

Veste, kaj je regenerativno kmetovanje?

Čeprav je zunaj še zima, naše misli že uhajajo na vrt. Ste vedeli, da je zdravje prsti ključnega pomena za kratkoročno in dolgoročno pridelavo hrane? Zdrava prst namreč poskrbi, da je pridelek bogat, zdrav in kar se da okusen.

Starodavna rastlina, ki lajša številne zdravstvene tegobe

Melisa je starodavna rastlina, ki izvira iz južne Evrope. Je tesna sorodnica mete in ima podobne nagubane liste ovalne oblike. Ponaša se svežim citrusnim vonjem, zaradi česar jo pogosto uporabljamo v kulinariki kot dodatek solatam, juham in sladicam. Že vrsto let je znana kot zdravilna rastlina tako za preventivo kot kurativo, njeno uporabo pa lahko zasledimo v različnih čajih, tonikih in drugih napitkih vse od stare Grčije in Rima pa do danes.

Te vrste gardenij so med najlepšimi

Gardenija je nežen zimzelen grm z neverjetno dišečimi cvetovi in sijočimi temno zelenimi listi. Doma je v tropih, vendar se z minimalno nego odlično obnese tudi pri nas. Priljubljena je predvsem zaradi svojega čudovitega videza, pa tudi zaradi simbolike, ki jo nosi. Gardenije najrazličnejših sort namreč predstavljajo lepoto, eleganco, harmonijo in pozitivno energijo. Predstavljamo vam štiri najbolj priljubljene gardenije!

Je sladki krompir res boljši od navadnega?

Sladki krompir je tropska rastlina, ki izvira iz Amerike, k nam pa ga je prinesel Krištof Kolumb. Kljub poimenovanju, z navadnim krompirjem, ki je pri nas nekoliko bolj razširjen, pravzaprav nima zelo veliko skupnega. Gre namreč za botanično različni rastlini – sladki krompir spada med slakovke, navadni krompir pa med razhudnike. Poglejmo si nekaj dejstev o tej rastlini, za katero je tudi pri nas v zadnjih letih kar nekaj zanimanja.

Vam ostaja pepel? Tako ga lahko porabite

Ste tudi vi med tistimi, ki svoj dom ogrevajo s pečjo na drva oziroma s pomočjo kamina? Če uporabljate le les (ne tudi kartona ali celo lakiranih odpadnih kosov lesa), lahko lesni pepel uporabite v različne namene.

Napaka, ki jo pogosto delate pri zalivanju sobnih rastlin

Za sobne rastline, ne glede na to, za kakšno vrsto gre, je potrebno dobro skrbeti, da ne ovenijo ali se posušijo. Glavno vlogo pri tem pa ima pravilno zalivanje.

Marmor ali granit: kako izbrati pravi kamen za vaš dom?

Marmor in granit sta oba čudovita naravna kamna, s katerima lahko svojemu domu dodate prijeten in tudi bolj sofisticiran videz. Vendar pa morate poznati njune lastnosti, da ne boste na koncu razočarani. Kakšne pa so podobnosti in razlike med obema?

Kompost lahko pripravite tudi v stanovanju

Kompostiranje je priročen način za ponovno uporabo bioloških odpadkov, s katerim zmanjšamo negativen vpliv na okolje in hkrati pridobimo dragocena hranila za svoje sobne rastline. Vendar pa se marsikdo kljub pozitivnim vidikom domačemu kompostiranju ob misli na neprijetne vonjave in umazanijo raje izogne. Če imate tudi vi zadržke in oklevate, ali bi se lotili tega projekta in ali ima lahko sploh kakšne koristi, berite naprej.

Kumina – nepogrešljiva začimba v vsaki kuhinji

Kumina je začimba, ki je nepogrešljiva v kuhinji. Večina jo pozna le po njenih 'semenih', ki to v resnici niso, za obogatitev jedi pa jih lahko kupimo praktično v vsaki trgovini s hrano. Le malokdo ve, da jo je preprosto vzgojiti tudi doma in da ima posajena rastlina pozitiven vpliv na druge vrtnine, saj s svojimi cvetovi privablja številne žuželke.

Kje vse lahko najdemo najpogostejši mineral na Zemlji aluminij?

Lahek, vzdržljiv in izjemno uporaben. To so lastnosti, zaradi katerih je aluminij eden ključnih inženirskih materialov današnjega časa. Najdemo ga tako v domovih, v katerih živimo, v avtomobilih, ki jih vozimo, v mobilnih telefonih in računalnikih, ki jih uporabljamo v službi in doma, praktično torej povsod. Še 200 let nazaj je bilo o tej kovini znanega zelo malo, danes pa si življenja brez nje praktično več ne moremo predstavljati – pa čeprav dostikrat sploh ne vemo, kje vse ga zares najdemo.

Poznate božični kaktus?

Čeprav mnogi novembra in v začetku decembra kupujejo božične zvezde, le malo teh rastlin preživi leto, pri tistih, ki preživijo, pa rdeče liste kmalu nadomestijo zgolj zeleni in zvezda ni prav nič več božična, čeprav je še vedno lepa in dekorativna. Za malce manj vešče je zato morda primernejši božični kaktus.

5 neverjetnih načinov uporabe olupkov na vrtu

Vam ostajajo olupki citrusov? Nikar jih ne mečite stran, saj se lahko pohvalijo z visoko koncentracijo koristnih snovi, ki vam bodo prišle prav na vrtu.

Predvsem v tem času naj bo redno na vašem jedilniku

Ni pomembno, ali uživamo svežo ali kislo, repa je prava zakladnica vitaminov in mineralov, ki pa je dolga leta zaradi priljubljenosti drugih vrtnin ostala nekoliko zanemarjena. Na srečo se je v zadnjih letih vrnila na naše krožnike, njeno uporabnost in okus pa cenijo tudi najbolj vrhunski kuharji. V prihajajočih zimskih mesecih vam bo predvsem kisla repa popestrila jedilnik.

Kaj narediti z zelenimi paradižniki?

So vaši paradižniki še vedno polni nezrelih sadežev? Poglejte, kako jim pomagati, da bodo dozoreli, oziroma kaj narediti z zelenimi paradižniki.

Jesensko gnojenje – kaj in zakaj gnojiti tudi jeseni

Dobra priprava tal je osnova za uspešno rast zelenjave, okrasnih rastlin in tudi trate na vašem vrtu. Zato je zelo pomembno, kako se je lotimo, saj se nam napake lahko hitro maščujejo. Pri tem je ključnega pomena tudi jesensko gnojenje, s katerim poskrbimo, da se rastline in tla dobro pripravijo na zimske razmere.

Čas trgatve je tukaj, to morate vedeti

Slovenija je majhna, a kljub temu izvrstno bogata vinorodna država. V septembrskem času se na vinorodnih območjih v Sloveniji vse vrti okoli prijetnega, a ne tako lahkega opravila – trgatve. Čeprav je ta v osnovi eden pomembnejših korakov na poti do žlahtne kapljice, Slovenci trgatev jemljemo tudi kot nekakšen praznik, kjer se na kupu zberejo ožji in širši člani družine, sosedje, prijatelji in znanci. Združimo se ob delu, dobri jedači in pijači ter se veselimo.

Kako se lotiti kisanja repe?

Sveža ali kisla, repa je prava zakladnica vitaminov! Na vrtu se ne goji tako pogosto, kot se je včasih, še vedno pa jo večina obožuje! Je okusna, izvrstna in ima številne pozitivne učinke na zdravje in samo telo. Njeno uporabnost in svojevrsten okus cenijo še najbolj vrhunski kuharji, v prihajajočih hladnejših mesecih pa nam kisla repa popestri jedilnik. Poglejmo si nekaj več o tem izvrstnem živilu.

Zdaj je čas, da poskrbite za trato

Ste vedeli, da do najgostejše in najbolj zelene trate najlažje pridemo tako, da v dobro pripravljena tla sejemo jeseni. Tako preprečimo, da bi travna semena zadušil" plevel, poleg tega pa je zemlja ravno dovolj topla in vlažna, da lahko seme vzklije.

Vsestranska uporaba komposta

Če vas zanima kompostiranje, verjetno že veste, da je kompost odličen za okolje. Poleg tega, da zmanjšuje odpadke na odlagališčih, je odličen tudi za zemljo. Okoli 25 odstotkov zavrženih in trdih komunalnih odpadkov bi bilo mogoče kompostirati, ljudje pa se za kompost velikokrat ne odločijo, ker nimajo vrta. Ste vedeli, da se kompost lahko uporablja tudi za druge namene?

Z njo se borimo proti plesni, rji in cvetni gnilobi

Če prisegate na naravna škropila na vašem vrtu, potem je njivska preslica ena od rastlin, ki je zagotovo dobrodošla. Uporablja se jo preventivno proti plesni, rji, cvetni gnilobi in drugim glivičnim boleznim.

Prezrta zelenjava, ki je izjemno zdravilna

Koleraba je po krivici prezrta zelenjava, ki je izjemno zdravilna, pa tudi okusna. Na srečo se zadnja leta počasi vrača tudi na slovenske vrtove. Če vas mika, da bi jo tudi vi gojili, vam v nadaljevanju ponujamo nekaj koristnih napotkov.

Zdravilna zelišča, ki jih lahko posadite na balkon

V mestu je malo takih, ki imajo vrt, kjer bi si lahko uredili vrt. Kljub temu je balkon dovolj za sajenje zdravilnih zelišč. Izbrali smo štiri začimbe, ki ne bodo samo obogatile vaših jedi z intenzivnimi okusi, ampak bodo koristile tudi vašemu zdravju.

Pazite se teh vrtnih škodljivcev

Ni vrtičkarja, ki se ne bi vsaj enkrat v svoji vrtnarski karieri srečal s kakšnim vrtnim škodljivcem. Vrtnih škodljivcev je na našem območju res veliko, so pa eni bolj uničujoči za naš pridelek kot drugi, predvsem zato, ker se jih ne da izkoreniniti in se vračajo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984