zemlji

Pritlikava vrba, ki v vsakem letnem času pokaže drugačno barvo
Japonska vrba je pritlikava vrba, ki je zelo priljubljena zaradi svojega čudovitega spreminjajočega se videza skozi vse leto. Bujna krošnja se spomladi razvije v marmorirano mešanico zelene in bele barve z rožnatimi konicami v barvi flaminga. Listi poleti zbledijo do zelene barve in ko jeseni odpadejo, se pokažejo koralno oranžna stebla. Preden se spomladi spet pojavijo, pa lahko na drevesu občudujemo rumene mačice.

So tudi vam pojedle solato?
Hrošč pokalica nam na vrtu ne dela in ne predstavlja bistvenih težav, problematične pa so njegove ličinke. Strune so deževnikom podobne živali, velike od pol do štirih centimetrov. Največ škode naredijo na koreninah rastlin, korenju in krompirju. Odrasle živali se nenehno razmnožujemo, zato je pomembno, da jih odstranimo, še preden ob sezoni zasadimo nove vrtnine. Toda brez skrbi. Nikoli ni prepozno!

Previdno z uporabo zastirke na vrtu
Zastirka je snov, ki jo že od nekdaj uporabljamo za pokrivanje zemlje, tako na vrtu kot okoli sadnega drevja. Zavaruje korenine in plodove predvsem v poletnih mesecih in poskrbi, da prst ostane vlažna. Za njo lahko poskrbimo že pred poletjem, vendar previdno. Toliko, kolikor ima dobrih lastnosti, moramo biti z uporabo tudi pazljivi.

Tako lahko uporabite jajčne lupine na vrtu
Kako zelo so zdrava jajca, a z njimi ni pametno pretiravati, vemo vsi. Veliko ljudi, predvsem in tudi vrtičkarjev, pa ne ve, da so jajčne lupine, ki jih zadržimo, precej uporabne na našem vrtu. Poglejmo, za kaj vse jih lahko uporabimo.

Soda bikarbona je tudi na vrtu nadvse uporabna
Soda bikarbona je izjemno uporabna in cenjena kot pripomoček za čiščenje. Pa ste vedeli, da je izjemno cenjena tudi za uporabo na vrtu?

Modra zvezdasta praprot: Nasveti za nego in vzgojo zdrave rastline
'Blue star' ali modra zvezdasta praprot je tropski epifit, ki ga prepoznamo po privlačnih zelenomodrih listih nepravilne oblike. Zaradi svoje nezahtevnosti in razmeroma preproste oskrbe je odlična izbira za začetnike in tudi bolj izkušene ljubitelje sobnih rastlin.

Kako gojimo melancane ali jajčevce?
Jajčevci so preprosti za gojenje, nekatere sorte pa so tako lepe, da jih lahko sadimo celo kot okrasne rastline. Cvetovi so vijolične ali bele barve s petimi režnji, iz njih pa se razvijejo plodovi vijolične barve. Sadimo jih od sredine do pozne pomladi, pri tem pa je priporočljivo upoštevati nekaj napotkov, ki jih podajamo v nadaljevanju.

Odlični triki za neizkušene vrtnarje
Vsak vrtnarski začetnik se kdaj vpraša, zakaj mu nekatere rastline nikakor nočejo uspevati. Četudi se vam je katera od rož ali zelenjavnih sadik posušila, še ne pomeni, da nimate dovolj "zelenih prstov" in da morate odnehati. Manjka vam le nekaj izkušenj in trikov, ki jih imajo dolgoletni vrtnarji na pretek. Nekaj izmed njihovih nenavadnih, a učinkovitih nasvetov vam ponujamo v nadaljevanju.

Sivka dobro uspeva tudi na domačem vrtu
Omamno dišeča sivka, ki sicer izvira iz Sredozemlja, ob pravilni negi dobro uspeva tudi na domačem vrtu ali v cvetličnem lončku. Najbolj dišeča in cvetoča je od pomladi do poznega poletja, odvisno od sorte, njeni cvetovi pa so uporabni tako za dekoracijo kot celo v kulinariki. Četudi jo gojite le za okras, je po cvetenju ne pozabite obrezati. Še nekaj zanimivosti in koristnih nasvetov o sivki, pa najdete v nadaljevanju.

Kako se lotiti trajnostnega vrtnarjenja?
Za povečane izpuste toplogrednih plinov v zraku, onesnaženo vodo, zemljo in ozračje je odgovoren predvsem človek s svojim delovanjem. Pri tem pogosto veliko škodo naravi povzročamo z netrajnostnimi kmetijskimi praksami. Zato je treba stremeti k temu, da se zemlja povrne v bolj zdravo stanje. To pa lahko vsak na svojem koščku zemlje doseže s trajnostnim vrtnarjenjem.

Da bo por uspeval, ga posadite zraven te korenovke
Ne dovolite, da napačna izbira mesta sajenja na vašem vrtu slabo vpliva na rast pora in drugih vrtnin. S pravilno postavitvijo ene rastline poleg druge lahko izkoristite najboljši potencial vsake izmed njih in tako poskrbite, da bodo skupaj posajene tiste, ki si delijo enake rastne zahteve in si tudi medsebojno pomagajo pri rasti – največkrat tako, da odganjajo škodljivce.

Zakaj na vrtu uporabiti oglje?
Vam je po peki na žaru ostalo nekaj uporabljenega oglja? Nikar ga ne mečite stran, ampak z njim raje obogatite svoj vrt. Morda ste že slišali, da oglje pripomore k bolj zdravi in bogati zemlji. Preverite, na kakšen način lahko oglje še koristi vašemu vrtu!

Zakaj redkvice popokajo?
Če ste na svojem vrtu kadarkoli gojili redkvice, potem poznate občutek razočaranja, ko iz zemlje potegnete veliko kroglico v čudoviti roza barvi – a ta je videti, kot bi pod zemljo počila ali se razcepila. Če vas zanima, kaj povzroča to težavo in kako jo preprečiti, potem ste na pravem mestu.

Ruj: sredozemsko drevo z impresivnimi roza cvetovi
Ruj, drevo z latinskim imenom Cotinus coggygria, je zaradi svojih čudovitih vpadljivih vijolično rožnatih cvetov pogosta izbira na vrtovih in dvoriščih. V angleščini ga poimenujejo kar 'smoke tree', kar v prevodu pomeni 'dimljeno drevo' ali 'drevo dima'. Kako in zakaj si je prislužil takšno poimenovanje, kakšne pogoje potrebuje za rast in uspevanje ter nenazadnje, zakaj bi ga sploh posadili na svoj vrt, izveste v nadaljevanju.

Kaj storiti, če vašo sobno rastlino napade plesen?
Večina ljubiteljev sobnih rastlin ve, kako ravnati takrat, ko na svoji najljubši lončnici opazimo karkoli nenavadnega, kot so denimo uveli in porumeneli listi. Največkrat gre za preveč ali premalo vode, kar je razmeroma enostavno ugotoviti. Toda kaj storiti, ko imamo opravka z bolj zapleteno težavo, kot je pojav plesni? Katie Dubow, strokovnjakinja za rastline in lastnica Garden Media Group, pojasnjuje, kako ukrepati v tem primeru!

Brunfelzija: Rastlina, ki spreminja barvo svojih cvetov
Brunfelzija je čudovita cvetoča grmovnica, ki jo pri nas pogosteje gojimo kot sobno rastlino, saj zaradi svoje tropske narave ne bi preživela mrzlih zim. Izvira iz Brazilije in v naravnem okolju doseže višino do treh metrov. Čeprav kot okrasna rastlina ne zahteva veliko pozornosti, pa pri njeni vzgoji vseeno velja paziti na nekaj stvari – poglejmo nekaj njenih značilnosti in kaj potrebuje.

To ličinko pogosto zamenjamo za ličinko majskega hrošča
Z osupljivim videzom v prelivajoči in svetleči se svetlozeleni podobi je odraslo zlato minico enostavno prepoznati. Nekoliko težje pa jo je identificirati, ko je ta še v razvojni fazi ličinke, saj je precej podobna ličinki majskega hrošča.

5 inovativnih idej za visoke grede
Visoke grede so v zadnjem času postale priljubljena izbira med vrtičkarji tako za gojenje zelenjave in zelišč kot vzgojo okrasnih cvetlic. Vzdrževanje rastlin na ta način je enostavnejše kot na tradicionalnem vrtu, poleg tega pa jih je mogoče postaviti tudi na manjše dvorišče, ne da bi pri tem morali prekopati tla. Za vas imamo nekaj idej za inovativne visoke grede.

Znebite se polžev na vrtu
Če nam kaj zagreni jutro na vrtu, je to španski lazar, ki se pase na naši zelenjavi. Če se občasno najde kakšen, še ni takšna težava, toda zadnja leta mnogi poročajo o invaziji polžev, ki pred seboj 'pokosijo' vse.

Odkrijte prednosti pegastega badlja na svojem vrtu
Pegasti badelj, rastlina, ki je bila v Severno Ameriko prinesena že v kolonialnih časih, je v preteklosti in tudi še danes veljala za zdravilno rastlino. Ker je njegova rast zelo hitra, se pogosto razširi tudi na neželena območja, v nekaterih predelih sveta velja za invazivno rastlino. Če izvzamemo njegovo hitro rast, je ta cvetoča rastlina nadvse koristna tudi za vaš vrt. Preverite, zakaj!

Kako uspešno pregnati voluharja z vrta?
Kot da ni že dovolj drugih dejavnikov, ki ogrožajo naš pridelek, tako ljubiteljskim kot profesionalnim vrtnarjem sive lase povzroča tudi voluhar. Pravzaprav gre za najbolj osovraženega vrtnega škodljivca, ki ga je treba čim prej pregnati z naših gredic. Toda, kako?

Ste prepričani, da vaše rastline iz zemlje dobijo dovolj kalcija?
Kalcij je eno od sekundarnih makrohranil v tleh. Čeprav ni potreben v takšnih količinah kot dušik, fosfor in kalij, je vseeno ključen za rast rastlin in skrbi predvsem za njihovo odpornost proti boleznim in škodljivcem. Toda ko gre za kalcij, več ni vedno boljše. Kako torej prepoznati, kdaj ga je preveč, in kateri so znaki, da ga rastlini na vrtu primanjkuje?

Po čem ločimo ameriške borovnice od evropskih?
Za borovnice lahko z gotovostjo rečemo, da sodijo med bolj priljubljene gozdne sadeže. Za razliko od ameriških, ki izhajajo iz hibridnih sort, evropske ali gozdne borovnice bolj pogosto rastejo divje, vendar pa jih je kljub temu mogoče vzgojiti tudi na vrtu.

Cvetoča spomladanska grmovnica, ki na vrt privablja metulje
Forzicija je listopadna cvetoča grmovnica, ki spada v družino oljk. Ti hitro rastoči grmi, ki zahtevajo malo vzdrževanja, imajo pokončno, rahlo ovalno obliko in so znani po svojih dolgih vejah, ki se zgodaj spomladi napolnijo z živahnimi rumenimi cvetovi. Če se sprašujete, katero rastlino, ki bi cvetela v tem času, posaditi na vrt, potem je odgovor kot na dlani.

Spoznajte manj znane vrste užitnih kobulnic
Kobulnice so ime dobile po značilnih cvetovih, imenovanih kobuli. V to botanično družino spadajo nekatere vrste zelenjave, predvsem pa rastline, ki jih poznamo kot začimbe. Nekatere radi uporabljamo tudi kot čaj – primer je komarčkov čaj, ki se tradicionalno svetuje pri težavah z vetrovi in napenjanjem.

Rastline, ki z vrta pomagajo pregnati škodljivce
Sajenje 'obrobnih rastlin' je tehnika oz. način, ki se zlasti za gojenje zelenjave uporablja že dolga leta. To starodavno vrtnarsko načelo temelji na dejstvu, da nekaterim živalim določene rastline 'dišijo' in drugim ne, kar lahko izkoristimo tako, da ob robu vrta ali na prazne gredice posadimo le tiste, ki bodo odganjale škodljivce in privabljale koristne žuželke. Katere so torej živalice, ki jih na svojem vrtu želimo in katere bomo poskušali pregnati na naraven način, z obrobnim sajenjem zelišč, cvetlic in drugih rastlin?

So mravlje koristne ali škodljive za vaš vrt?
Mravlje so med najuspešnejšimi žuželkami, saj po številu presegajo vse druge živalske vrste. So tudi ene najstarejših, ker so prisotne že od časa dinozavrov in naseljujejo vsak kotiček zemlje. Morda se sprašujete, kakšen vpliv imajo na vaš vrt in ali so nemara celo škodljive in bi jih morali pregnati.

Zato so 'heirloom' paradižniki tako posebni
Tako kot mnoge hibride je tudi 'heirloom' paradižnike enostavno gojiti. Če jih posadimo spomladi, bomo hitro dobili zeleno rastlino, nekaj več časa pa bo ta potrebovala, da obrodi in dozori plodove – navadno nekje med 60 in 80 dni ali več. Poglejmo, kaj dela 'heirloom' paradižnike tako posebne.

Por – vsestranska čebulnica, ki jo sadimo v spomladanskem času
Por s svojo močno, nekoliko pekočo aromo spominja na čebulo, kar ni nobeno presenečenje, saj so ravno čebula, česen, šalotka in drobnjak njegovi tesni sorodniki. Ker por raste počasi, ga sadimo zgodaj spomladi, na nekaterih območjih pa lahko tudi v jeseni. Rastlina tvori dolg in ozek snop modrozelenih listov, ki se združujejo v valjasto steblo z belim podzemnim delom.

Triki in nasveti, kako vzgojiti mango
Mango – sladek in sočen tropski sadež nam je vsem zagotovo dobro znan, vendar pa malokdo ve, kako in kje sploh raste. Drevo z latinskim imenom Mangifera indica prihaja iz južne Azije in čeprav je v našem podnebju nekoliko težje priti do doma pridelanih plodov, je lahko drevo lahko že samo po sebi čudovita listnata rastlina za zimski vrt ali rastlinjak. Zakaj torej ne bi poskusili vzgojiti svojega mangovega drevesa?