Dominvrt.si

sadje

Kdaj sadje in zelenjavo shranjevati ločeno?

Verjetno se vam je že zgodilo, da ste obiskali tržnico in domov prinesli polno košaro prekrasnega svežega sadja in zelenjave. A kmalu ste bili razočarani, saj se je marsikaj pokvarilo hitreje, kot ste pričakovali. Bi lahko to preprečili?

Leto 2021 bo mednarodno leto sadja in zelenjave

Generalna skupščina Združenih narodov je na predlog Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) sprejela resolucije, ki leto 2021 razglašajo za mednarodno leto sadja in zelenjave.

Cene krompirja precej nižje kot v oktobru 2019

Cene kmetijskih pridelkov so bile v oktobru 2020 v povprečju za 5,9 % nižje kot v oktobru 2019. Tako so bili cenejši krompir, sadje, cvetje in žito.

Kako lahko otroci spodbujajo starše pri skrbi za čisto okolje?

'Kar se Janezek nauči, to Janez zna,' je zelo znan in priljubljen pregovor, ki zagotovo velja. To velja tudi, ko pride do skrbi za okolje, zato skupaj s svojimi malčki poskrbimo, da bomo živeli v čistem okolju.

Tako ne bomo zapadli v praznično malodušje

December je mesec praznovanja in pričakovanja praznikov, letos pa še posebej mesec upanja, da bi bilo kmalu vse po starem. Mnogi starejši so v teh dneh sami, osamljeni in prisiljeni ostati bolj izolirani kot sicer. Čas si zapolnimo z izdelavo okraskov, tudi peko piškotov, in se ne prepustimo malodušju.

Je čudovit hišni ljubljenček

Morski prašiček je idealna izbira za tiste, ki nimate dovolj časa ali prostora, da bi imeli psa, še vedno pa bi radi imeli doma kosmato kepico, ki je prijazna in se rada crklja. Če razmišljate, da bi kakšnega sprejeli v svoj dom, v nadaljevanju preberite, kaj vse potrebuje, da bo zdrav, srečen in vam bo družbo delal več let.

V Luciji brezplačna uporaba tržnice za kmete-prodajalce kmetijskih pridelkov ter proizvodov lastne pridelave

Vsi kmetje in lokalni pridelovalci, ki prodajajo svoje kmetijske pridelke in živila, bodo lahko brezplačno koristili tržnico v Luciji in Piranu.

Previdno pri nakupu

Zaradi vsebnosti vseh hranilnih snovi je še posebej v zimskem času priporočljivo uživati suho sadje. Je namreč bogat vir beljakovin, vlaknin, vitaminov in mineralov, torej vsebuje vse potrebno, da telo napolni z energijo.

Mislite, da lahko tudi vam uspe to?

Vse več posameznikov se zaveda, kako pomembno je naše obnašanje, ko pride do smeti oziroma odpadkov, potrošnje ter skrbi za naš planet. Toda že z majhnimi koraki lahko poskrbimo za manj odpadkov, s tem pa prihranimo čas in denar ter se počutimo bolje.

Na Dunaju odkrili 4000 let staro jabolko

Arheobotaniki so med izkopavanjem naselbine iz časov mlajše kamene dobe odkrili najstarejše jabolko na Dunaju, staro približno 4000 let. Znanstveniki domnevajo, da so ga tedanji prebivalci nabrali v gozdu, ga posušili in shranili za zimo.

Se sploh zavedate, kaj imate doma?

Ste vedeli, da so nam nekatera med najbolj učinkovitimi zdravili, ki jim znanstveniki pripisujejo celo vlogo preprečevalcev bolezni, ključno vlogo pa naj bi igrali tudi pri zdravljenju številnih bolezni, praktično na dosegu roke? Da, prav ste prebrali, tudi vi imate doma pravo ’domačo lekarno’.

Slovenska zakonca vse prihranke vložila v nasad orehov

Dogodki v letošnjem letu so nas ponovno spomnili na to, kako pomembno je, da smo samooskrbni, tega pa sta se že dlje časa zavedala tudi Tina Berlec in Mark Kališnik. V domačem Kamniku sta že pred leti izkoriščala vsak kotiček svoje zemlje, da sta vzgajala svoje sadje in zelenjavo, to zavest pa sta prenašala tudi na svoja otroka, ki imata tam prav tako svoj vrt. A to jima ni bilo dovolj in nekega dne sta se odločila, da svoje sanje – čeprav se je tisti prvi korak zdel zares strašljiv – uresničita v vsem svojem sijaju.

Počasi spet prihaja njegov čas

’Ko kakiji pričnejo rdečeti, doktor medicine postane moder’, pravi star japonski pregovor. Sočno aromatično japonsko jabolko namreč ni le okusno, ampak tudi zelo hranljivo in zdravilno.

Kako shraniti grozdje, da bo ostalo sveže?

Letos je zagotovo tudi leto grozdja, ki je obilno obrodilo. Toda grozdje je presenetljivo muhasto sadje. Če ga ne shranite pravilno, se bo hitro zgubalo ali začelo plesneti.

Kako lahko prezrelo sadje uporabite v kuhinji?

Ste pri zadnjem večjem nakupu vzeli veliko sadja ali je vaše sadno drevje nadvse dobro delalo? In zdaj, po nekaj dneh, opazite, da je to sadje skoraj gnilo? Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako prezrelo sadje dobro izkoristiti.

Kako pripraviti ozimnico?

Če ste tudi vi ponosno pobrali svoj letošnji pridelek, je zdaj čas, da ga shranite tako, da boste v njem lahko uživali še prihodnje mesece. Kako si pripraviti ozimnico?

10 vrst sadja, ki jih morate vedno kupiti popolnoma zrele

Ko nabiramo ali kupujemo sadje, si vedno želimo, da je zrelo, sladko, pa vendar ne prezrelo in da se naslednji dan ne pokvari. Vedeti pa je treba, katero sadje bo brez težav dozorelo po nekaj dneh doma in katero, če ga naberemo ali kupimo nezrelega, nikoli ne more doseči prave sladkosti, aromatičnega okusa in dobre teksture. 

Kaj delamo na vrtu septembra?

September že pridno trka na vrata. Počasi se zaključuje čas dopustov, za šolarje in dijake se začenja pouk, za vrtičkarje pa se prijetno delo, ki traja že vse od zgodnje spomladi, še ne končuje. Ni še čas, da damo vse štiri od sebe in pridno čakamo na novo sezono. September je mesec, ko je treba na vrtu še marsikaj postoriti.

Vodnik za začetnike: zamrzovanje sadja in zelenjave 

Predstavljate si, da je zamrzovalnik kulinarični časovni stroj, kjer bomo tudi pozimi okusili poletje. Potrebovali boste le nekaj osnovnih orodij in približno 30 minut za sadje, zelenjavo ali zelišče, ki ga želite zamrzniti.

Verjetno se sploh ne zavedate, kaj imate doma

Ste vedeli, da so nam nekatera med najbolj učinkovitimi zdravili, ki jim znanstveniki pripisujejo celo vlogo preprečevalcev bolezni, ključno vlogo pa naj bi igrali tudi pri zdravljenju številnih bolezni, praktično na dosegu roke? Da, prav ste prebrali, tudi vi imate doma pravo ’domačo lekarno’.

Tako se boste rešili neprijetnega vonja iz hladilnika

Ste ravno prišli iz dopusta, odprli hladilnik in bili presenečeni nad neprijetnim vonjem? Staro sadje in zelenjava, polito mleko, sir in salame ... vse to lahko povzroči neprijeten vonj v hladilniku. Poglejte, kako enostavno se ga lahko rešite.

Najljubša zbirališča bakterij v vaši kuhinji

Kljub temu da redno skrbimo za čistočo v kuhinji, se bakterije vseeno hitro lahko namnožijo. Preberite si, kje vse morate biti še dodatno pozorni.

Kaj vam grize paradižnik?

Poleg raznih bolezni tudi žuželke lahko poškodujejo paradižnik. Niso vsi hrošči slabi – toda nekatere žuželke lahko naredijo veliko škode.

Če želite, da ta hrana ostane dlje časa sveža, naredite to

Dobro je poznati določene 'trike', ki pomagajo pri tem, da hrana, ki jo kupimo ali pa poberemo z vrta, ostane dlje časa sveža. Nekaj vam jih predstavljamo v nadaljevanju.

Te 'poletne' hrane nikar ne dajajte svojemu kosmatincu

Lastniki psov, toliko bolj v poletnem času, svojemu psu radi damo kakšen prigrizek, že samo zato, ker nas tako lepo gleda. Zakaj določene hrane nikoli ne bi smeli psom dajati, predvsem pa, katera hrana je zanje resnično škodljiva?

Obeležujemo dan brez plastičnih vrečk

Vsako leto 3. julija obeležujemo dan brez plastičnih vrečk. Gre za pobudo v okviru širšega gibanja za opustitev plastike, Ekologi brez meja pa so ob tem dnevu opozorili na potencial trgovin brez embalaže.

Tega bi se morali v kuhinji znebiti

Takoj za garažo ali podstrešjem je kuhinja prostor, kamor odlagamo največ nepotrebne navlake in kopičimo stvari, ki jih resnično ne potrebujemo. Naslednjih stvari bi se, če se jih še niste, morali znebiti.

Covid-19 kot povod za večjo prehransko samooskrbo

Novi koronavirus je osvetlil mnoge probleme sodobne družbe in postavil varnost na prvo mesto, med katerimi je ena ključnih prehranska varnost. Zaradi zaprtja meja in omejitev gibanja so se namreč zelo hitro pokazale pomanjkljivosti v prehranski verigi. Številne države po svetu so zato začele na različne načine spodbujati lokalna kmetijstva, saj so se bolj kot kdajkoli prej zavedle pomena prehranske samooskrbe. Pa se tega zavedamo tudi pri nas?

Pozeba sadjarjem ponovno uničila skoraj ves pridelek

V Posavju, kjer imajo skupaj približno 600 hektarjev sadnih nasadov, so nizke jutranje temperature povzročile skoraj popolno pozebo, v nasadih jablan pa je jutranji mraz uničil od polovice do približno štirih petih cvetov. Jablane v nižjih legah lahko sicer ob pravilni negi še vedno solidno obrodijo.

Koronavirus: ne nasedajte lažnim novicam, ki delajo škodo živalim!

Stroka je enotna - do sedaj ni bila objavljena nobena znanstvena ali strokovna študija, ki bi dokazovala prenos virusa z živali na človeka! Ker so se v zadnjih dneh v tujih medijih pojavile lažne novice, da mačke prenašajo koronavirus, za kar še enkrat ponavljamo, ni nobenega STROKOVNEGA dokaza, opozarjamo, da takšnim novicam ne nasedajte!

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984