sloveniji

Prihaja še zadnji dobri mož
Jugoslovanska oblast po drugi svetovni vojni, ki je želela prekriti šege z versko vsebino izpred druge svetovne vojne, je začela postavljati vzporeden okvir socialističnih praznikov. V ta okvir sodi tudi dedek Mraz, pojasnjujejo etnologi.

V Sloveniji prvi primer ptičje gripe pri perutnini
Aviarna influenca, znana tudi kot ptičja gripa, je zelo nalezljiva virusna bolezen, ki lahko prizadene vse vrste ptic. Bolezen se med pticami prenaša kapljično, z medsebojnimi stiki med pticami, prek njihovih izločkov in preko okužene krme. Prenos je možen tudi z obutvijo in opremo, ki je bila v stiku z okuženim materialom.

Njuna ljubezen še vedno cveti. Poglejte, kje bosta za praznike
Najbrž ni osebe v Sloveniji, ki ni navijala za Mirka in Julijano. Mirko, ki se je v Julijano zagledal že pri branju pisma, je od začetka oddaje Ljubezen po domače vztrajal, da je Julijana tista gospa, ki je ujela njegovo srce. Kaj pa se je zgodilo, ko se se kamere umaknile?

Se zavedate, kako nevarno je?
Živali imajo bolj občutljive čute kot ljudje, zato so zanje prazniki zelo stresno obdobje. Glasno pokanje petard in ostale pirotehnike je neprijetno že za nekatere ljudi, živali pa dobesedno trpijo. Njim namreč vsak glasen pok predstavlja grožnjo.

Praznične donacije Varuha zdravja
Varuh zdravja, Vzajemna, je že drugo leto tri zimske donacije namenil organizacijam, ki svoje poslanstvo opravljajo srčno in nesebično – drugo leto zapored društvu Humanitarček ter poleg njega še Ustanovi Fundaciji za otroke in društvu Vesele nogice. Finančna pomoč v skupni višini 12.000 evrov bo pomagala priskrbeti kurilno olje in tople obroke za starostnike, pripomogla k nakupu komunikacijskega pripomočka za osebe s posebnimi potrebami, z božičnimi darili pa bo razveselila otroke s posebnimi potrebami in njihove družine.

Kdaj bi lahko dobili prve stanovanjske zadruge?
Kaj so stanovanjske zadruge, kako lahko rešujejo stanovanjsko problematiko in kdaj bi lahko v Sloveniji dobili prvo? O tem smo se pogovarjali s predstavnico Inštituta za študije stanovanj in prostora ter stanovanjske zadruge Zadrugator.

Imamo novega zmagovalca Kmetije!
Za nami je še en napet superfinale v Kmetiji. Na startu so stali Nina, Karin in Tilen, v napeti tekmi je zmagal Tilen. A pot do zmage ni bila lahka. Na začetku je imel Tilen kar nekaj težav. Poglejte.

Šlo je za las - boj med Karin in Tjašo
Za glavno nagrado letošnje Kmetije so bili v finalu štirje tekmovalci – Tilen, Nina, Karin in Tjaša, a enemu ni uspelo priti v superfinale. Poglejte napet boj med Karin in Tjašo, ki sta se borili za zadnjo vstopnico za superfinale.

Razmišljate o novi fasadi? Pohitite, termini fasaderjev za 2022 so že skoraj polni!
Ko začnemo razmišljati o tem, da bi obnovili ali dali delati novo fasado, imamo v mislih, kakšno bomo izbrali, torej katero barvo, sistem, koliko smo pripravljeni plačati, kdaj bi nam odgovarjalo ipd. Pričakujemo, da bomo poslali povpraševanje in se bodo ponudniki nemudoma odzvali in tekmovali, kdo bo prej na voljo. Žal temu ni tako.

Neprijetno presenečenje v spodnjicah
32-letni Daniel je doživel neprijetno izkušnjo s pajkom. Namreč, ko se je oblačil, ni opazil, da je v njegovih hlačah pajek, ki je nato zlezel v spodnje hlače in ga je ugriznil neposredno v njegovo moškost.

Čebelarska zveza Slovenije in PRVA bosta šolarjem vnovič postavili učne čebelnjake
Podporo čebelarstvu, ki je močno zasidrano v slovenski tradiciji, danes izkazuje vse več podjetij. Družbeno odgovoren projekt, ki opozarja na pomembno vlogo čebel, obenem pa zelo uspešno spodbuja pozitiven odnos do čebelarstva med najmlajšimi, je #PRVAčebela. S skupno osmimi učnimi čebelnjaki so razveselili učence čebelarskih krožkov na osnovnih šolah – lani v Lovrencu na Pohorju, Pivki, Vojniku in Stični, letos pa v občinah Dobrovnik, Kočevje, Laško in Mokronog - Trebelno.

To so najbolj priljubljene pasme psov pri nas
Pes je živo bitje, ki bo vsaj desetletje zahteval nenehno pozornost, zato je treba biti pri izbiri prave pasme zelo previden. Pogosto pa se lastniki odločajo zgolj na podlagi videza psa ali trendov, ne upoštevajo pa njegovih lastnosti in potreb. In katere so trenutno najbolj priljubljene pasme psov v Sloveniji?

Tako moderno je svoj dom uredila Petra
Vsak med nami si želi moderen dom, ki bo omogočal funkcionalne rešitve v okviru najsodobnejših trendov. Čeprav je ponudba pohištva na trgu izjemno pestra, se naši bivalni prostori zelo razlikujejo med seboj in pogosto ne ustrezajo standardnim meram prostorov. V teh primerih je edina rešitev naročilo pohištva po meri, za kar se je odločila tudi gospa Petra, in tako celotni dom odela v enotni stil. Zaupala nam je svojo pot do sanjskega domovanja!

Tako se bo cena ogrevanja zvišala za manj kot 1 evro
Več kot 62 odstotkov vseh virov energije, ki smo jih leta 2020 porabili v slovenskih gospodinjstvih, je bilo namenjenih ogrevanju prostorov, zato ob pričetku kurilne sezone upravičeno z zaskrbljenostjo spremljamo dogajanje na trgu energentov. Jasno je, da se bodo cene električne energije in plina zagotovo spremenile, od nas samih pa je odvisno, kako močno se bo to poznalo v naši družinski blagajni. Prav zato ponujamo nekaj nasvetov, kako poskrbeti, da se znesek na mesečni položnici ne bo drastično spremenil!

Toplotne črpalke zrak-voda: učinkovito ogrevanje, nižji računi
Veliko družinskih hiš v Sloveniji zaradi nezadostne toplotne izolacije (energijski razred E in slabši) porabi tudi do 70 odstotkov energije za ogrevanje, hlajenje in pripravo sanitarne vode. Gre torej za področje, kjer lahko z zamenjavo tradicionalnih ogrevalnih sistemov na fosilna goriva z naprednejšimi, okolju bolj prijaznimi rešitvami občutno zmanjšamo porabo energije in s tem tudi stroške.

Kmetija v znamenju konjeniških iger
Konjeništvo in jahanje imata na slovenskem področju večstoletno tradicijo. Ljubezen do te veličastne živali nikakor ne pojenja, ampak se iz leta v leto krepi, konjeniška društva so vse večja. Tudi gospodarica Nada je navdušena nad njimi, zato je na kmetijo povabila konjeniške prijatelje iz Dolenjske.

Bo letos pri nas prezimovalo rekordno število belih štorkelj?
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije je opazilo, da vse več štorkelj opušča selitev in prezimuje na svojem gnezditvenem območju ali pa krajša svoje selitvene poti.

Veseli december je tu. Bo vesel tudi za ljubitelje snega?
Vemo, da je sneg ob morju prava redkost, zlasti zdaj, ko se je nadmorska višina, na kateri sneži, zaradi globalnega segrevanja v zadnjih dveh ali treh desetletjih opazno dvignila. Tako tokrat več besed o tem, kako je, ko ob morju sneži in pritisne mraz. Kdaj so bili tam deležni večjih snežnih pošiljk?

Bi kupili takšno garsonjero v Ljubljani?
Mnogim je dvignil pritisk oglas na spletu, kjer se prodaja kletno stanovanje v Ljubljani. Garsonjera je velikosti 19,5 kvadratna metra, ima eno zelo majhno okno, kopalnico pa lahko 'dosežete' le prek zložljivih stopnic. Kaj menite, kakšna je cena?

Ogrevanje najdražje v Mariboru, najcenejše v Celju
Naraščajoče cene energije in energentov na veleprodajnih trgih se že odražajo v maloprodajnih cenah toplote iz distribucijskih sistemov toplote. V povprečju je bila ta za tipično gospodinjstvo novembra za 38 odstotkov višja kot lani. Ogrevanje je najdražje v Mariboru, najcenejše pa v Celju.

Hrana se draži, kljub temu pa Slovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca
V Sloveniji so se v letu 2020 v primerjavi z letom prej podražila mnoga živila. Cene osnovnih živilskih izdelkov se torej višajo, vendar na drugi strani nastaja več odpadne hrane. Potem pa obstaja tudi vse več ljudi, ki potrebujejo pomoč v obliki hrane. Kaj se dogaja, kakšna je rešitev?

To je idealen čas za nakup in okrasitev božičnega drevesa
Bližajo se prazniki, to pa pomeni tudi nakup božičnega drevesca in okraševanje. Veste, kdaj je najbolje kupiti drevesce? Seveda je tukaj govora o svežem drevescu, smrečici, jelki ...

Kako se učinkovito zavarovati pred roparji in vlomilci?
Ljudje smo družabna bitja, a se po napornih delovnikih, številnih opravkih in druženju s prijatelji vedno radi vrnemo v toplo in udobno zavetje doma. Gre za naš varen pristan, v katerem so dobrodošli le povabljeni gostje, pred ostalimi, zlasti vlomilci in tatovi, pa ga je treba ustrezno zavarovati in zaščititi.

Proizvedemo čedalje več odpadkov
Skupna količina vseh v Sloveniji nastalih odpadkov je bila vsako leto med letoma 2012 in 2019 povprečno za 10 % večja kot v letu prej, le v 'covidnem letu' 2020 je glede na leto 2019 upadla za 9 %. V letu 2020 smo tako v Sloveniji proizvedli 489 kg komunalnih odpadkov na prebivalca, ločeno smo jih zbrali 72,2 %.

Ko mošt postane vino
11. novembra praznujemo god svetega Martina iz Toursa, ki sicer z obliko današnjih martinovanj ni imel nič skupnega, a se ga v evropskih državah kot svetnika spominjamo na različne načine; pri nas je takrat praznik vina in posledično čas veseljačenja in nazdravljanja dobri letini.

Bi svojega ljubljenčka po slovesu upepelili?
Težko se je posloviti od ljubljenega hišnega ljubljenčka, ko nas le-ta zapusti. Skrb za ostanke vašega ljubljenčka po smrti pa je ena zadnjih stvari, o katerih želite razmišljati, ko se spopadate s svojo žalostjo. Ste kdaj pomislili, da bi ljubljenčka dali upepeliti?

Bomo dobili energetske vavčerje oziroma bone?
Cene energije, goriv in kuriv nenadzorovano rastejo že nekaj časa, zato se iščejo rešitve za najbolj ranljive skupine prebivalcev.

Gospodarico Nado šokira stanje krav v hlevu: Pa to ni res
Za tekmovalci je bila težka naloga. Nada jih je namreč poslala na polje, da bi pospravili koruzo. Treba jo je bilo porezati in znositi na kmetijo, nato pa storže zličkati in jih dati v sušilnico. Tekmovalcem je bilo hitro jasno, da naloga nikakor ni lahka. Pri tem pa seveda niso smeli pozabiti na vsa ostala dela na kmetiji.

Kako pametno uporabiti bio odpadke iz gospodinjstva?
V Sloveniji je leta 2020 nastalo 7,7 milijona ton vseh vrst odpadkov, kar je za skoraj devet odstotkov manj kot leto prej. Je pa bilo za dva odstotka več komunalnih odpadkov, ki so nastali v gospodinjstvih. Snaga Maribor je tako pred kratkim uvedla svetovalni nadzor, v okviru katerega so pregledali zabojnike za odpadke.

Od pletenic do letečih zmajev in pisanih lobanj: različni običaji ob dnevu spomina na mrtve
Pred dnevom spomina na mrtve mnogi hitijo z urejanjem grobov, izbiranjem cvetja in sveč. Na tak način se pokojnih spominjajo v številnih državah. A v določenih kulturah imajo tudi svoje posebne običaje ob tem prazniku. Preverili smo, kakšne.