Dominvrt.si

sloveniji

Elegantne alu ograje za vaš vrt

V starih časih so ljudje tako ob kmetijskih opravilih kot ob družabnih srečanjih z družino ali s sovaščani večji del dneva preživeli na dvorišču. Ta so bila zato odprta in nezaščitena, s čimer so mimoidočim izkazovala dobrodošlico.

Sorte krompirja, ki se najpogosteje znajdejo na naših vrtovih in njivah

Krompir je, zahvaljujoč svoji energijski vrednosti, eno izmed najbolj pogostih in priljubljenih živil po vsem svetu. Čeprav poznamo več kot 3000 različnih sort, pa ga večina razlikuje le po barvi lupine, ki je najpogosteje rumena ali rdečevijolična, in po beli ali rumeni barvi mesa. To potrjuje tudi mag. Jože Mohar, ki se s to poljsko kulturo ukvarja že vrsto let. Pravi namreč, da imajo pri določevanju uporabne vrednosti krompirja pogosto težave celo izkušeni kuharski chefi. Nekaj več kot 50 različnih sort vsako leto zasledimo na naših njivah, še doda in poudari, da ima vsaka izmed sort svoje specifike, tako v oziru gojenja kot same uporabne vrednosti gomolja.

Veste, kaj je regenerativno kmetovanje?

Čeprav je zunaj še zima, naše misli že uhajajo na vrt. Ste vedeli, da je zdravje prsti ključnega pomena za kratkoročno in dolgoročno pridelavo hrane? Zdrava prst namreč poskrbi, da je pridelek bogat, zdrav in kar se da okusen.

Bananovec in avokadovec sta lahko tudi odlični sobni rastlini

Tokrat bo v oddaji Zelena dežela Matjaž Javšnik obiskal tropski rastlinjak Botaničnega vrta v Ljubljani, kjer bo poklepetal s priznano botaničarko Blanko Ravnjak, ki mu bo predstavila nekatere od kar 300 vrst tropskih rastlin, ki jih naš Botanični vrt skrbno neguje. Skupaj bosta celo posadila bananovec in avokado, ki sta lahko tudi odlični sobni rastlini.

Tudi letos ne gre brez klasične bele, rdeče in zelene

Adventni čas je čas pričakovanja, upanja in nenazadnje čudovitih običajev, med katerimi je tudi postavljanje adventnega venčka in prižiganje svečk na njem. Sama beseda 'advent' pomeni prihod in v krščanski tradiciji simbolizira rojstvo Jezusa, a kljub izvoru praznovanje božiča že dolgo ni več omejeno na versko pripadnost. Adventni venček tako danes predstavlja čudovito namizno ali pa visečo dekoracijo, ki nam naznanja prihod božiča. Metka Sporiš, po izobrazbi agronom, ki jo je pot zanesla v floristiko, nam je med drugim zaupala, koliko tradicije danes sploh še ostaja v adventnih venčkih, kakšni so letošnji trendi na tem področju in še marsikatero zanimivost.

Kako do boljše fasade po nižji ceni

Pri izdelavi fasade na kakovost le-te vpliva mnogo dejavnikov. Eden od poglavitnih je vrsta uporabljenih materialov. Nezanemarljiva pa sta tudi kakovost in način izvedbe. Z boljšimi materiali in natančno izvedbo, skladno z zahtevami materialov, lahko fasada traja dlje v smislu funkcionalnosti in videza.

Priznani etnolog: 'Slovenci smo lahko popolnoma samooskrbni!'

Čeprav Slovenija v kriznih časih postaja vse manj odvisna od uvoza, so številni strokovnjaki prepričani, da v celoti samooskrbni ne bomo nikoli. Več kot dve tretjini našega ozemlja imata namreč omejene možnosti za pridelavo, prav tako določenih živil ni mogoče pridelovati zaradi neustreznih podnebnih pogojev. Manjka nam semen za širšo pridelavo ter živali za nadaljnjo rejo, pojavljajo se težave z repromaterialom. Povsem nasprotno je priznani slovenski etnolog prepričan, da Slovenci lahko ponovno postanemo samooskrbni – pod tremi pogoji.

Tanja Postružnik Koren navdihnila slovenskega glasbenika

Simpatična voditeljica Tanja Postružnik Koren, ki skupaj z Matjažem Javšnikom v oddaji Zelena dežela vsako nedeljo na POP TV odkriva lepote Slovenije, je navdihnila tudi idejo za naslovno pesem oddaje. Pod njo se je podpisal Miki Vlahovič, k njej pa ga je spodbudila prav Tanja.

V Mariboru IKEA odpira novost za Slovenijo

V Mariboru je svoja vrata odprl prvi Studio za načrtovanje IKEA v Sloveniji. Obiskovalcem nudi strokovno podporo pri načrtovanju in opremi doma.

Ali poznate lufo, buči podobno rastlino?

Lufo najpogosteje najdemo v darilnih paketih, ki ponujajo izdelke za sprostitev in lepotičenje, ampak ali ste kdaj pomislili, od kje lufa izvira? In za kaj vse jo lahko uporabimo? Lufa je namreč buči podobna rastlina, ki pa ima veliko več kot zgolj en namen uporabe.

Prednosti in slabosti geotermalnega ogrevanja

Ena od dolgoročno najugodnejših rešitev za ogrevanje doma je geotermalni sistem ogrevanja. Čeprav je začetni vložek višji tudi zaradi geološke analize zemljišča in izkopa, pa geotermalno ogrevanje zagotavlja trajno zanesljivo pridobivanje toplote in skoraj brezplačno hlajenje. Kakšne so še prednosti in slabosti tovrstnih ogrevalnih sistemov?

Pri uživanju gob bodite previdni

Gobarska sezona je na vrhuncu, zato Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) znova opozarja na previdnost pri uživanju gob, saj so številne med njimi strupene. Zastrupitve z gobami so pogoste v poznem poletnem, predvsem pa v jesenskem času. Vzrok za zastrupitev pa je velikokrat zamenjava strupene gobe z užitno, so pojasnili na NIJZ.

Ali naložba v rekuperacijo odtehta ceno?

Za prav vsako bitje na našem zeleno-modrem planetu obstajajo optimalni pogoji, v katerih najbolje uspeva in se razvija. Za razvoj razvejanega in globokega koreninskega sistema neke rastline je na primer pomembno, da je primerno zalita, ima zadosten vir svetlobe in po potrebi posebno nego ob ekstremnih vremenskih pogojih.

Tatjana Krejan Košan: 'Zaradi pisanosti, barvitosti, sem nekako padla med buče'

Tatjana Krejan Košan je svojo poklicno pot začela kot študentka agronomije. Nato se je zaposlila kot svetovalka v kmetijski zadrugi in se začela spogledovati s krompirjem, vendar ji je pot prekrižal znanec, ki ji je iz tujine prinesel nekaj bučnih semen. Vse ostalo je zgodovina. Hobi je prerastel v nekaj več in kljub temu, da sicer opravlja delo kmetijske inšpektorice, bi težko rekli, da so buče samo njen način kratkočasenja.

Brez česa znane Slovenke v kuhinji ne morejo?

Pravijo, da je kuhinja srce vsakega doma, zato so kuhinjski pripomočki zagotovo inštrumenti, ki igrajo jezik ljubezni. Ne pozabite, ljubezen gre skozi želodec in da bo ta vedno prisotna, se je v Ljubljani odprla prva trgovina Home & Cook, ki vam na enem mestu ponuja vse, kar potrebujete za kulinarično ustvarjanje.

Slovencev, ki si ne morejo privoščiti primerno toplega stanovanja, je vedno manj

V torek, 20. 9. 2022, se je začel evropski teden trajnostnega razvoja 2022, namenjen organiziranju dejavnosti, projektov in dogodkov, ki podpirajo trajnostni razvoj in njegove cilje ter skrbijo za njihovo prepoznavnost. Aktivnosti bodo potekale do ponedeljka.

Kaj se dogaja z gozdom v jeseni?

Pred zimo ne poskrbimo samo za vrt, trato, okolico hiše, ampak, če imamo gozd, tudi zanj.

Čas trgatve je tukaj, to morate vedeti

Slovenija je majhna, a kljub temu izvrstno bogata vinorodna država. V septembrskem času se na vinorodnih območjih v Sloveniji vse vrti okoli prijetnega, a ne tako lahkega opravila – trgatve. Čeprav je ta v osnovi eden pomembnejših korakov na poti do žlahtne kapljice, Slovenci trgatev jemljemo tudi kot nekakšen praznik, kjer se na kupu zberejo ožji in širši člani družine, sosedje, prijatelji in znanci. Združimo se ob delu, dobri jedači in pijači ter se veselimo.

Vreme za Ljubljano

Na podnebje v Sloveniji vplivajo številni dejavniki, med katerimi so najpomembnejši geografska lega, bližina morja ter razgiban relief. Posledica prepleta vseh teh vplivov so raznolike vremenske razmere. Ljubljanska kotlina je prav tako svojevrsten vremenski pojav, ob katerem gotovo najprej pomislite na gosto meglo v jesenskih in zimskih jutrih.

Bugenvilija – vzpenjavka s temno rožnatimi cvetovi

Lepotica s prekrasnimi cvetovi vijolične barve, ki sicer izvira iz Brazilije, se je udomačila v vseh deželah s toplejšim podnebjem. Bugenvilija ob pravilni negi uspeva tudi na celini in zagotovo ste se tudi vi že fotografirali pred njo, ko ste počitnikovali na Hrvaškem. Tam je značilna predvsem za otok Rab.

S čim zamenjati plastiko?

V zadnjem času v medijih močno odmevajo razprave o plastiki, zmanjševanju njene uporabe in o alternativah, s katerimi bi lahko pripomogli k varovanju okolja. Na globalni ravni se veliko govori okoli tega, kako bi lahko številna podjetja zmanjšala svoj vpliv onesnaževanja s plastiko, posledično pa velikokrat s prstom kažemo prav na njih, čeprav bi lahko tudi kot posamezniki in navadni smrtniki storili marsikaj, da bi se onesnaževanje že ta trenutek prenehalo.

Vrhunske rešitve za spanje v dnevni sobi

Glede na trenutno stanje na nepremičninskem trgu v Sloveniji mora večina mladih na začetku svoje samostojne poti za bivanje izbrati manjše stanovanje oziroma garsonjero. V večini ta meri le okoli 20 kvadratnih metrov, v istem prostoru pa so tako kuhinjske, dnevne in spalne površine. A to ni nujno ovira. Preverimo, kako si lahko prostor uredimo, da bo hkrati udoben za bivanje in počitek.

Montažne hiše – prednosti in slabosti

Ko se odločamo za gradnjo hiše, imamo navadno v glavi veliko vprašanj. Seveda najprej razmišljamo o lokaciji, vseh potrebnih dokumentih, naših zmožnostih, navsezadnje pa je za skoraj vsakega človeka ključno vprašanje, kakšno hišo si želimo.

Drobnjak ima številne koristi za zdravje

Drobnjak v Sloveniji poznamo tudi pod imenom šnitloh. Je trajna čebulnica, pravzaprav najmanjša vrsta užitnih čebul, ki je bogata z vitaminoma B2 in C ter s karotenom. Vsebuje kalij, kalcij, natrij, železo in fosfor, zaradi vseh opisanih značilnosti pa blagodejno vpliva na človeško telo.

7 največjih zmot o bazenih

Ste ponosni lastnik bazena ali o njem šele razmišljate? Za vas smo pripravili 7 zanimivih mitov o bazenih, ki ste jih zagotovo že slišali! Se sprašujete ali klor škoduje zdravju, če je vzdrževanje bazena zahtevno? Ne dovolite, da te zmote zavedejo tudi vas in se prepričajte kaj od naštetega ne drži.

STILLES – predstavitev na sejmu v Milanu

Naša letošnja, osemnajsta zaporedna predstavitev na mednarodnem pohištvenem sejmu I Saloni v Milanu, je bila tokrat prvič pripravljena v sodelovanju s priznano francosko oblikovalko prostorov Anne-Marie Sabatier iz studia HAT Design Lab (https://hat-design.com/), s katero smo že sodelovali pri izvedbi prestižnejših hotelskih dizajnov v okviru franšize Marriott.

Kakšne so prednosti deževnice?

V Sloveniji v povprečju porabimo 150 litrov vode na dan, kar je pod evropskim povprečjem. Za pitje in kuhanje porabimo približno 3 litre, preostalo za osebno higieno - izplakovanje stranišča, pranje ter pomivanje, del pa za zalivanje. Če živimo v hiši, lahko za večino teh potreb uporabimo deževnico in tako znižamo porabo vode za kar 50 %, s čimer poskrbimo tako za okolje kot svojo denarnico.

»Bee the change« za boljši in prijaznejši svet za vse

»Bee the change« je osnovno vodilo zavedanja, da se spremembe začnejo najprej v nas samih. To je bil osrednji moto razprave, v okviru »Svetovnega dneva čebel«, ki jo je organiziralo podjetje Medex. Razprava, usmerjena v prihodnost, je poudarila zavedanje o pomenu opraševalcev, ne le čebel, temveč tudi čmrljev, metuljev in muh, ki so odgovorni kar za 75% pridelka hrane. Predstavili so tudi pomembnost pogozdovanja na degradiranih območjih sveta, kjer je človek, zaradi potrebe po gradbenem materialu, kurjavi in bivalnem prostoru, izsekal gozdove in popolnoma porušil naravno ravnotežje. Zato so se odločili, skupaj s slovenskim sejalnim projektom Treecelet, posaditi 10.000 medovitih dreves v Tanzaniji. V okviru trajnostnega delovanja in opolnomočenja žensk pa so podpisali tudi generalno pokroviteljstvo z Ženskim nogometnim klubom Radomlje.

Super triki za majhna stanovanja

Pri razporejanju prostorov in opremljanju majhnih stanovanj moramo biti še toliko bolj pozorni na to, da kar najbolje izkoristimo prostor, ki ga imamo na voljo, in si na ta način zagotovimo enako kakovost bivanja kot jo imajo tisti v večjih stanovanjih. Zelo pomemben je sam izbor pohištva in njegova umestitev v prostor. Z nekaj napačnimi potezami se boste v svojem malem gnezdecu hitro počutili utesnjeno in nelagdno, česar pa si ne želite.

Popolno živilo, ki ne sme manjkati v nobenem gospodinjstvu

Mleko je eno izmed tistih živil, ki je v prehrani Slovencev prisotno že od nekdaj. Uživati ga je priporočljivo kot del pestre in uravnotežene prehrane, saj je dober vir kalcija in vitamina D, pri izbiri pa velja prisegati na kakovostno mleko in mlečne izdelke iz slovenskih kmetij. Na ta način ne bo potrebe, da bi si belili glavo s številnimi miti, ki krožijo o tem skoraj popolnem živilu za naš organizem.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984