sloveniji

Ko le ne bi potrebovali več zavetišč in tudi Jurijev ne
Če še niste slišali za enega največjih slovenskih živalskih vplivnežev Jurija Juhanta in Horjulce, potem niste ravno 'up to date' z družbeno sceno. Jurij je pred leti pustil službo in postal oskrbnik, rešitelj in borec za živali. Njegove objave imajo enako mero ostrine do vseh neodgovornih lastnikov živali kot tudi neverjetne topline do živali, ki so se znašle v njegovi oskrbi. A to ni članek o Juriju, pač pa o tem, kaj je narobe z našim svetom, da imamo premalo Jurijev, ki rešujejo, kar smo kot družba zamočili.

Iz mesta se je preselil na podeželje in ustvaril veliko zgodbo
Gregor Slavec, danes uspešen kmet in inovator, je svojo pot začel na povsem praznem zemljišču, ki ga je podedoval pred več kot desetletjem. To zemljišče ni imelo infrastrukture, niti pridelovalnih površin – bil je nepopisan list papirja, pravi Gregor. A ta prazen prostor je v njem zbudil željo po ustvarjanju nečesa velikega. Kljub pomanjkanju izkušenj v kmetijstvu se je odločil, da kmetijo razvije in jo usmeri v nekaj edinstvenega.

Goba, ki jo zlahka zamenjamo z jurčkom
Kostanjevka je odlična goba, ki po svoji vrednosti ne zaostaja dosti za bolj znanim in priljubljenim jurčkom. Gre pravzaprav za dve vrsti gob, ki sta si, nič kaj presenetljivo, saj spadata v isto družino, že na prvi pogled precej podobni. O tem, kako prepoznamo kostanjevko ter kako jo ločimo od jurčka in drugih, neužitnih gob ter ne nazadnje na kakšnem rastišču jo najpogosteje najdemo, vse izveste v nadaljevanju.

Odkrijte prednosti povezanega doma
Pametni dom postaja nepogrešljiv del sodobnega načina življenja. S Samsung inovativnimi napravami in aplikacijo SmartThings je enostavno povezovanje gospodinjskih aparatov realnost, ki prinaša številne prednosti. Aplikacija omogoča upravljanje vseh naprav, ki so združljive s standardom Matter, kar podpira več kot 280 svetovnih podjetij. SmartThings vam omogoča preprosto nadzorovanje vseh gospodinjskih opravil prek pametnega telefona – od spremljanja pralnega stroja do upravljanja sesalnika.

Starinski način gradnje hiše, ki je praktično neuničljiva
Ko razmišljamo o ustvarjanju našega sanjskega doma, materiali, ki jih izberemo, močno vplivajo na občutek in vzdušje prostora. Eden izmed materialov, ki je hkrati osupljiv in trajnosten, je butana zemlja.

Napake v spalnici, zaradi katerih ponoči ne moremo spati
V današnjem svetu, kjer smo nenehno izpostavljeni hitremu tempu in obveznostim, pogosto pozabimo na eno najosnovnejših potreb za dobro počutje – kakovosten spanec. Spanje ni le čas počitka, temveč ključni proces, v katerem se naše telo in um obnavljata, pridobivata nove moči ter pripravljata na izzive.

Znan je razlog, zakaj je poginil delfin iz Jadranskega morja
Delfini so v jadranskem morju razmeroma redki, a - če imamo srečo – jih lahko včasih opazimo tudi na slovenski obali, žal pa odslej enega manj. Potem, ko je javnost konec julija šokirala novica, da na obalo ob Strunjano naplavilo mrtvega delfina, je sedaj jasno, kaj se je zgodilo z njim.

Naj za okna in vrata izberemo klasično ali RAL montažo?
Pri namestitvi oken in vrat se soočamo z dvema vrstama montaže: klasično (navadno) montažo in RAL montažo. V nadaljevanju bomo predstavili prednosti in slabosti obeh načinov ter vam pomagali pri odločitvi, kateri način namestitve izbrati.

Retro kampiranje: nazaj v preteklost in naravo
Kampiranje je nasploh priljubljeno, saj je idealen način, da se odmaknemo od neprestanega mestnega vrveža, vse hitrejšega življenjskega tempa in pobegnemo vsaj za nekaj časa od številnih obveznosti, ki nam kratijo dober spanec. Vrnitev nazaj v naravo, pomirjajočo in pristno, pa lahko blagodejno vpliva tudi na našo dušo, še posebej, če obudimo vse tisto, kar nas je nekoč veselilo. In če dobro pomislimo, pravzaprav nismo potrebovali veliko.

Gorski reševalci besni: v sandalih in mokasinih na vrh Pelješca
Hrvaški gorski reševalci vsako leto znova opozarjajo turiste, naj se v vročih poletnih mesecih ne podajajo v gore, če niso ustrezno pripravljeni in opremljeni, a njihova opozorila nikakor ne zaležejo. Tokrat so morali reševati tuje pohodnike z najvišjega vrha polotoka Pelješac, saj se je en od njih poškodoval, ostali pa so bili dehidrirani in izčrpani. A najhuje je, da so šli na pot neprimerno obuti in brez ustrezne tekočine.

Mačke niso igračke, ki jih po uporabi zavržemo
Danes je svetovni dan mačk. Za ene mačke bo to še en dan v varnem zavetju doma, za nekatere še en dan čakanja v zavetišču na par rok in toplo naročje. Kljub vsem akcijam ozaveščanja in preventivnemu delovanju zavetišč za živali, pa smo dnevno še vedno priča zgodbam o zavrženih in obnemoglih mačkah, ki so bile nekoč 'darilo za pridno šolarko' ali pa 'darilo za ostarela starša', zdaj, ko zanje ni več interesa, pa so nenadoma postale brezdomke.

Kako se znebimo smrdljivcev?
"Na pomoč. Kako se znebim teh hroščkov? Polno se jih 'pase' na mojih kapusnicah," je zadnje čase pogosto vprašanje na družbenih omrežjih, nadležne žuželke pa so tudi na paradižniku, kjer sesajo sok.

Štorklje se iz Prekmurja selijo v druge dele države
Raziskovalci Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije so objavili vzpodbudno novico v povezavi z belimi štorkljami. Potem ko jih je bilo v Prekmurju zadnja leta vedno manj, so letos na območju celotne države zabeležili največ gnezdečih parov in mladičev belih štorkelj doslej.

V Sloveniji potrjeni prvi primeri škodljivega japonskega hrošča
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da se je pri nas prvič pojavil japonski hrošč. Gre za izjemno nevarnega škodljivca, ki se hitro širi in uničuje vse pred sabo.

Zakaj je mestno e-kolo boljša izbira kot avtomobil?
Električno mestno kolo bo popolnoma spremenilo vaš način premikanja po mestu. Predstavljamo nekaj dobrih razlogov, zakaj je čas za spremembo.Poleg okoljske ozaveščenosti je eden pomembnejših razlogov zagotovo tudi možnost subvencije, ki je na voljo od 31. maja. A pozor, sredstva so omejena, zato velja pohiteti!

Kako se znebimo nadležnih mušic?
Vinske mušice (Drosophilidae) so družina dvokrilcev, ki jih natančneje uvrščamo v podred muh kratkorožk. Ta rod sestavlja okoli 3.500 danes živečih in do sedaj opisanih vrst, v splošnem pa so to majhne muhe, velike od 2 do 4 milimetre. S posebno vrsto, ki napada naše sadno drevje, se soočamo prav v tem času. Drosophila suzukii je plodova vinska mušica, tujerodna vrsta, ki je bila v Evropo vnesena iz Azije, povzroča pa nepopisno škodo v sadovnjaku. Kakšne so rešitve?

Kako izbrati pravo klimatsko napravo za dom?
V 5 korakih do klimatske naprave, ki bo švicala, da ne bo treba vam.

Se sončna elektrarna sploh še splača?
Sončna energija je postala ključni element v prehodu na trajnostno energetsko prihodnost. Z nenehnim napredkom tehnologije in spreminjanjem energetskih potreb družbe se sončne elektrarne uveljavljajo kot ključno orodje za zmanjšanje ogljičnega odtisa. Z njimi posamezniki in podjetja ne le zmanjšajo svoj vpliv na okolje, temveč tudi dolgoročno zmanjšujejo stroške energije ter povečujejo energetsko neodvisnost. V tem članku bomo raziskali, zakaj je prav zdaj optimalen trenutek za vložek v sončno elektrarno.

Podjetje IKEA slovenskim potrošnikom predstavlja virtualno oblikovalsko izkušnjo z umetno inteligenco
Podjetje IKEA Slovenija z veseljem predstavlja IKEA Kreativ, novo funkcijo, ki je na voljo v IKEA aplikaciji in na spletni strani ter spreminja sanje o oblikovanju doma v resničnost.

V toplejšem delu leta tudi ljubljenčki potrebujejo zaščito pred klopi
S prihodom pomladi se začenjajo toplejši dnevi, žal pa vstopamo tudi v sezono, ko bomo tako ljudje, kot tudi naši domači ljubljenčki, spet ogroženi zaradi bolh in klopov. Lastniki živali morate zato obvezno poznati opozorilne znake precej hudih bolezni, ki jih povzroča ta velika nadloga. Pomembno je predvsem, da pravočasno ukrepate!

Pet čudovitih in poučnih izletov po Sloveniji
Slovenija, biser Evrope, se ponaša z izjemno naravno dediščino, kjer se prepletajo raznoliki ekosistemi, vendar pa so ti čudoviti ekosistemi ranljivi in potrebujejo našo skrbno zaščito. Pripravili smo nekaj navdihujočih idej za izlete, ki ozaveščajo o pomenu varovanja teh dragocenih okolij.

Namesto avta 'kolesarski SUV', s katerim se dnevno vozita iz Kamnika v Ljubljano
Anja in Martin sta mlada zakonca iz Kamnika, ki namesto osebnega vozila za svoja vsakodnevna opravila raje uporabljata kolo. In to ne povsem običajno mestno kolo, pač pa ju lahko na ulicah Kamnika in Ljubljane opazite med vožnjo s posebnim tovornim kolesom Urban Arrow. Kolo, ki lahko v tovornem delu sprejme enega odraslega ali pa kar tri otroke, je znano tudi pod vzdevkom 'dutch SUV' ali nizozemski enoprostorec, saj gre za nizozemsko električno kolo.

Znana slovenka nam je zaupala, kam se najraje odpravi s kolesom
Zeleni prehod, okoli katerega v tem času potekajo številne razprave, vključuje tudi premagovanje izzivov na področju trajnostne mobilnosti. In le katero vozilo je bolj trajnostni kot kolo? Nizozemska nam je v tem oziru lahko vzgled, saj je ena izmed redkih držav, ki ima več koles kot prebivalcev. Kot poroča BBC v mestih kot so Utrecht,Amsterdam in Haag opravijo več kot 70 % vseh premikov s kolesi. Poglejmo, kako jim je v praksi uspelo uresničiti to, kar si želi večina mest in držav – ter kako daleč je Slovenija. O slednjem smo se pogovarjali tudi z znanim parom, ki vekrat kot v avtomobil, sede na kolo.

Toliko gob lahko naberete, da vas ne doleti kazen
Čeprav na družbenih omrežjih še ni poplave fotografij 'gobarskih ulovov', pa lahko v naših gozdovih, poleg goznih jagod, borovnic in pa dišečega bezga, najdete tudi prve poletne jurčke, lisičke in druge užitne gobe.

Brez teh žuželk vaš vrt ne bo preživel
Čebele večina ceni predvsem zaradi pridelave medu in preostalih čebeljih pridelkov, s katerimi nas razvajajo. A to še zdaleč ni vse, kar zmorejo te marljive žuželke. Prav njim se lahko zahvalimo za večji in bolj raznolik pridelek hrane, pomembno prispevajo tudi k blažitvi podnebnih sprememb in ohranjanju okolja. Da bo tako ostalo tudi v prihodnje, si moramo prizadevati vsi: tako posamezniki kot velika podjetja. V Sloveniji se lahko pohvalimo s kar nekaj primeri dobre prakse, tudi z raziskovalnim čebelnjakom. Čemu je namenjen?

Vrata odprla najvišja stavba v Sloveniji
Slovenija je bogatejša za nov arhitekturni dosežek, in sicer je svoja vrata za obiskovalce odprla najvišja stavba pri nas. To je kar 106 metrov visok razgledni stolp v Rogaški Slatini.

Vse o kači kobranki, ki je 'vdrla' k slovenskim policistom
Administratorke na policijski postaji v Kopru so začutile, da jih nekdo opazuje. Nad pisalno mizo je nato izza luči pokukala mala glavica, nato pa še telo kače kobranke. Seveda je nepovabljena gostja poskrbela za preplah v pisarni, a pogumni policisti so rešili tako sodelavke kot kobranko, ki so jo nato spustili v naravno okolje.

Sprememba zakonodaje za boljšo potresno varnost
Ena od zakonitosti, ki jih je potrebno upoštevati pri gradnji lastnega doma, je tudi načelo potresne varnosti. S 1. majem je v ta namen veljavo stopilo novo določilo – preberite, na kaj morate biti pozorni, če se lotevate ali pa ste morda v začetni fazi gradnje.

Končal se je JYSK Green week: Zaposleni v JYSKu v akciji za bolj trajnostno Slovenijo
Vključevanje okoljske trajnosti v vse ustrezne vidike poslovanja je eden glavnih ciljev JYSKa, danske trgovske verige, prisotne po vsej Sloveniji. Na globalni ravni je JYSK prevzel pomembno odgovornost v boju proti podnebnim spremembam, recikliranju odpadkov, zmanjšanju embalaže in prodaji okolju prijaznejših izdelkov. V Sloveniji JYSK izvaja nenehne pobude za bolj trajnostno delovanje in včeraj se je zaključil JYSK Green week, v katerem je sodelovalo vseh 216 JYSKovih zaposlenih v Sloveniji.

To pa je res neverjeten prizor iz slovenskih gozdov
Prizor, ki mu je bil priča zaposleni v družbi Slovenski državni gozdovi, ki gospodari z gozdovi v lasti države, je prava redkost. Med delom in čakanjem na tovornjak za prevoz lesa je namreč imel neverjetno priložnost opazovati kar tri rise, kako so brezskrbno raziskovali teren in ga označevali.