sloveniji

Veterinarji svarijo pred to boleznijo
Jeseni zaradi virusnih obolenj ne zbolevamo samo ljudje. Društva za zaščito živali in veterinarji namreč opominjajo, da so zadnje čase porasla virusna obolenja, ki prizadenejo mačke. Tako opozarjajo, da je v porastu mačja kuga, ki je lahko za mačko hitro usodna.

Ste tudi vi varčevali za večje nakupe?
Gospodinjstva v Sloveniji so v letu 2020 privarčevala največ doslej, privarčevana sredstva so najizraziteje usmerila v vpogledne vloge, njihova zadolženost pa se v primerjavi z letom 2019 ni bistveno spremenila. V 2020 se je okrepilo varčevanje gospodinjstev v vseh evropskih državah.

Obstajajo tudi alternative klasičnim svečam
Pred nami je prvi november, cerkveni praznik vseh svetih, ko se spomnimo na naše bližnje, ki niso več z nami. Tako obiščemo njihov grob, nanj položimo sveže cvetje ali ikebane ter prižgemo svečo. Ste kdaj pomislili na to, kaj se zgodi s svečami, ki so odslužile svojemu namenu in ali da je mogoče čas za alternativo?

Tudi Slovenci imamo svojega
Z besedo tradicija ljudje največkrat povezujemo običaje in navade, a v to kategorijo sodijo tudi živali in rastline, ki so se razvile ali udomačile na nekem lokalnem območju in ljudem skozi čas omogočale preživetje. Še danes lahko z malo truda in pametno izbiro na trgovskih policah brez težav preživimo z mlečnimi izdelki bovške ovce, mesninami cikastega goveda, salamami krško-poljskega prašiča ter solato iz ajdove kaše sorte Darja, ki jo zabelimo z bučnim oljem slovenska golica. Vse našteto so dobrote avtohtonih in tradicionalnih slovenskih pasem in sort, po katerih bi morali pogosteje posegati – ker imamo radi domače. Ste denimo vedeli, daso bile prve kranjske klobase narejene prav iz mesa krško-poljskega prašiča?

Slovenska podjetnica med svoje ljubljenčke dodala tudi alpake
Ljubitelji živali se le redko držijo tistega reka 'manj je več' in tudi doma raje uživajo v družbi številnih kosmatih in manj kosmatih prijateljev. Nobena izjema ni niti Tajda Krevh, ki smo jo to jesen spoznali v priljubljenem projektu Štartaj Slovenija, kjer skupaj s kolegico Tjašo Miketič predstavlja omaki Dipsi. Poleg poslovne žilice pa so njena velika strast prav živali, doma pa ima poleg dveh mačk, želv in mini koz tudi alpake.

Raba obnovljivih virov energije narašča
V Sloveniji se iz obnovljivih virov proizvede tretjina električne energije.

Tega o uvoženi hrani še niste vedeli
Če ste že kdaj imeli priložnost poskusiti paradižnik z domačega vrta, se boste najbrž strinjali, da je ta neprimerljivo boljšega okusa od tistega uvoženega, ki kraljuje na večini trgovskih polic. Tudi pri drugih pridelkih in predelanih izdelkih je slika precej podobna, a se kljub temu na koncu še vedno večina odloča za nakup surovin in izdelkov, ki ne izvirajo iz lokalnega okolja. Zakaj je temu tako in kako lahko to spremenimo?

Cene elektrike v EU v prvi polovici leta gor, najbolj v Sloveniji
Cene električne energije za gospodinjstva so se v primerjavi s prvo polovico lanskega leta zvišale v 16 državah članicah EU. Največja rast pa je bila zabeležena v Sloveniji, kjer se je električna energija podražila za 15 odstotkov, sledili sta Poljska in Romunija.

Bi kupili novo hišo za samo 50.000 evrov?
Projekt Hiše za mlade družine je požel veliko zanimanja tako občin kot tudi potencialnih kupcev. Pismo o nameri za izvedbo projekta – gradnje naselja s 50 montažnimi hiškami – so podpisali že z občino Ajdovščina. Kot kaže, pa bo projektov več, saj so resne namere izkazali tudi v Prekmurju, na Koroškem in drugje po Sloveniji. S projektom bi radi dokazali, da se ob podpori lokalnega okolja da zgraditi prijetno, sodobno in okolju prijazno hiško za približno 50.000 evrov.

Sokol, izjemna in veličastna žival
Sokol je zagotovo veličastna ptica. Elegantna, hitra, smrtonosna, zvesta, zato nikakor ni nenavadno, da je človek želel imeti takšno ptico ob sebi. Sokolarstvo ima dolgo tradicijo, predvsem na Bližnjem vzhodu, sokolarje pa najdemo tudi v Sloveniji.

Je že skrajni čas za bolj trajnostna oblačila?
V povprečju vsak Slovenec na leto zavrže 12 kilogramov oblačil. Se ob tem zavedamo, kakšno škodo delamo okolju, kdo ta poceni oblačila in v kakšnih razmerah izdeluje? Je čas za bolj trajnostno obnašanje? Na to odgovarja novinarka Maja Sodja.

Za mišjo mrzlico umrla ena oseba
Nacionalni inštitut za javno zdravje je letos doslej prejel prijave o 562 primerih mišje mrzlice, kar je veliko več kot lani, ko je v celem letu prejel 14 prijav. Med obolelimi je 240 oseb potrebovalo bolnišnično zdravljenje, ena oseba pa je umrla.

Oranžno opozorilo za primorsko regijo
Glede na napovedi smo dodobra zakorakali v jesen. Prišel je dež, prihaja tudi burja, temperature zraka po nižinah se bodo gibale med 10 in 15 °C, sneg pa je že prekril prve vrhove.

Razpisani so 3 milijoni evrov nepovratnih sredstev
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni razpis za naložbe v namakalne sisteme, ki so namenjeni več uporabnikom.

Kam so letos izginili čmrlji?
Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

Veste, koliko lastniških stanovanj je v Sloveniji?
Združeni narodi so leta 1985 prvi ponedeljek v oktobru razglasili za svetovni dan bivalnega okolja, da bi poudarili temeljno pravico vsakogar do ustreznega zavetja in spodbudili prizadevanja za izboljšave tega okolja, pa tudi opozorili svet na skupno odgovornost za prihodnost človeškega habitata.

Kako pa bi vi ravnali ob potresu?
Potres je naravna nesreča, pri kateri seizmično valovanje povzroči neželene posledice na ljudi, objekte in naravo. Gre za pojav, ki ga ne moremo natančno napovedati in preprečiti, lahko pa se določi območja, na katerih je največja verjetnost pojava potresa in njegovih posledic.

To je povprečna cena njive v Sloveniji
Razmišljate, da bi razširili svoj vrtiček ali dodali še kakšno njivo ali celo pašnik? Poglejte, kakšne so bile lani povprečne cene.

Noč prinesla hudo neurje, v Nemčiji divjal tornado
V sredo pozno popoldne se je nad državo razbesnelo neurje z močnim dežjem, ki je najprej zajelo severovzhod države, območje Beltincev, ponoči pa predvsem območje Ljubljane. Iz Nemčije pa prihaja novica o tornadu.

Poseben davek na domače živali?
Pred dnevi je bil sprejet nov zakon glede hišnih ljubljenčkov. Med predlogi pa je bila tudi ideja davka na domačo žival oziroma davek na psa.

Kdo se skriva v temi kraške jame?
Slovenija je polna naravnih lepot. Ko razmišljamo, s čim se ponaša, zagotovo pomislimo tudi na kraške jame. Najbolj znana je Postojnska jama, a še zdaleč ni edina, ki osupne. Tako smo obiskali Županovo jamo, ki gosti zelo zanimive goste.

Veste, kakšna so pravila gobarjenja?
Glede na pokritost z gozdovi je Slovenija relativno bogata tudi z gobami, kar pomeni, da je med nami velik odstotek ljubiteljskih gobarjev, žal pa je vmes veliko takih, ki ne upoštevajo zlatih pravil gobarjenja. S tem pa škodijo ne le sebi, ampak tudi naravi. V nadaljevanju si zato preberite, kaj mora vedeti vsak gobar, preden se odpravi v gozd.

Steklina: dejstva, ne strah
28. september je svetovni dan boja proti steklini, ki ga bomo letos obeleževali že petnajstič. Letošnja tema je Steklina: dejstva, ne strah in opominja na aktualna globalna vprašanja, ki vplivajo tudi na odpravo stekline, kot na primer lažne novice ter zmote o cepljenju.

Slovenci lani zavrgli še več hrane
Prebivalec Slovenije je lani zavrgel povprečno 68 kg hrane, kilogram več kot v 2019. V gospodinjstvih in trgovini z živili je nastalo več odpadne hrane kot v 2019, v proizvodnji hrane ter v gostinstvu in strežbi pa manj.

Tega nikar ne delajte
Iz Rusije prihaja nenavadna zgodba moškega, ki se je želel pobahati pred prijatelji. Na polju je namreč našel kačo in se odločil, da bo njeno glavo vtaknil v usta.

Pol milijona evrov za odpravo zaraščanja kmetijskih površin
Upravičenec do podpore je nosilec kmetijskega gospodarstva, ki je lastnik ali zakupnik kmetijskega zemljišča v zaraščanju.

Cene stanovanjskih nepremičnin znova višje
Stanovanjske nepremičnine so bile v 2. četrtletju 2021 povprečno za 4,5 % dražje kot v 1. četrtletju. To je največja podražitev po 2. četrtletju 2011. Največ so se cene zvišale v Ljubljani.

Količina v Sloveniji nastalih odpadkov se je zmanjšala
Lani je v Sloveniji nastalo za 7,7 milijona ton vseh odpadkov, kar je za skoraj 9 % manj kot leto prej. Največ je bilo gradbenih odpadkov, sledijo komunalni odpadki. Na žalost pa se je povečala količina odpadkov, ki so nastali zaradi pandemije – to so odpadki, ki zahtevajo posebno ravnanje pri zbiranju in odstranjevanju.

Oranžno opozorilo - možni krajevno močni nalivi
Za nami je že polovica septembra, ki je bil sončen in suh. Sonce je sicer bilo dobro za naš vrt, toda visoke temperature so vplivale tudi na zelo suha tla. Kaj nas čaka?

To gobo zagotovo poznate!
Jesenski goban, goba, ki največkrat sliši na ime jurček ali smrekovec, je pri nas izjemno cenjena. Nabiramo jo prav v tem času. Vreme je gobarjem in ljubiteljem gob več kot naklonjeno, zato so jurčki že pokukali na plano. Kaj moramo vedeti o njih?